معرفی شغل مهماندار هواپیما

تعداد بازدید: ۹۱۶
 • معرفی شغل مهماندار هواپیما

   مهماندار در چند جمله …
  از زمانی که توسعه یافته و برای امور تجاری، حمل و نقل و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، های زیادی بوجود آمد که یکی از آنها بود. هواپیما، عضو خدمهٔ هوایی است که توسط خطوط هوایی برای تضمین ایمنی و آسایش در پروازهای تجاری و نیز جت‌های تشریفاتی ممتاز، به‌کار گرفته می‌شود. وظیفه کمک به برای داشتن سفری راحت، ایمن و لذت بخش است. به عبارتی در یک پرواز هوایی بیشترین مسئولیت پس از خلبان بر عهده می باشد.

   

  ساعت کار مهماندار
  ساعت کاری نامنظم و متغیر است. معمولا تعطیلات، زمان اوج کاری  مهماندار می باشد. در ایران ساعات کاری مهمانداران نسبت به سایر کشورها طولانی تر است و معمولا مهمانداران زمان های زیادی را از خانواده خود دور هستند.
   

  وظایف هواپیما
  مهماندار قبل از هر پرواز باید کارهای زیر را انجام دهد :

  - شرکت در جلسه مربوط به پرواز و زمانبندی
  - بررسی موجود بودن مواد و وسایل به اندازه کافی و درست کارکردن تجهیزات ایمنی
  - خوشامدگویی به و هدایت آنها به سمت صندلی هایشان
  - آموزش نحوه استفاده از تجهیزات ایمنی به مسافران

  در حین سفر وظایف او عبارتند از :

  - اطمینان یافتن از راحتی و پاسخ سریع و به موقع به درخواست های آنها
  - پذیرایی از با غذا و نوشیدنی
  - دادن اطلاعیه های خلبان به مسافران
  - اطمینان یافتن از بکارگیری درست روش ها و تجهیزات ایمنی توسط در شرایط اضطراری

  پس از اتمام سفر نیز کارهای زیر را باید انجام دهد :

  - اطمینان یافتن از خروج ایمن همه همراه با وسایل شخصی شان
  - نوشتن گزارش پرواز شامل هر اتفاق غیر معمول
  - ثبت کلیه سفارشات مواد غذایی و نوشیدنی مورد نیاز برای پروازبعدی
  - بین پروازها فرصتی برای استراحت و بررسی مقصدهای پرواز بعدی خود خواهد داشت

   

   
  شخصیت های مناسب برای مهمانداری هواپیما
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت های مناسب مهمانداری بر اساس شخصیت شناسی :
  ESFJ این تیپ شخصیتی از کارهای خدماتی لذت می برد و دوست دارد با مردم در تماس باشد و به آنها کمک کند. او در زمان سختی فردی قابل اعتماد است.

  ESTP این تیپ شخصیتی در بخش خدمات شهری بسیار عالی است. زیرا او کارهای پویا و متنوع را دوست داشته و می خواهد با دیگران در ارتباط باشد. توانایی اقدام سریع و به موقع یکی از ویژگی های او می باشد که در این بسیار مفید است.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. او به مسافرت و کار در این حوزه علاقه دارد. این تیپ شخصیتی به حرف های مشتریان به دقت توجه کرده و حداکثر تلاش خود را برای رفع خواسته های آنها انجام دمی دهد.

   

  مهارت لازم برای هواپیما
  مهماندار باید به زبان خارجی مسلط باشد. البته در میزان و کیفیت شرایط موضوع، تفاوتهایی در بین شرکت های هواپیمایی مشاهده می شود. در برخورد با مختلف باید نرم و قاطع باشد. داشتن های ارتباطی خوب و توان انجام کارها به صورت تیمی در این بسیار مهم است. از لحاظ ظاهری باید همیشه مرتب و منظم، با ظاهری آراسته و فرم بدنی متناسب  باشد و از لباس های فرم شرکت های هواپیمایی استفاده کند. یک باید از لحاظ جسمانی نیز دارای توان مناسبی باشد زیرا معمولا ساعات زیادی را باید بایستد و یا در فضاهای کوچک تردد کند. شرایط جوی نامناسب نیز گاهی این شرایط را سخت تر می کند.
  - عالی در برقراری ارتباط با مردم
  - آشنایی مقدماتی با دانش روانشناسی
  - رفتار گرم و دوستانه
  - با تدبیر بودن
  - رویکرد مودبانه ولی قاطع با خاص و مشکل ساز
  - صدای رسا و ظاهری آراسته
  - توانایی کار تیمی
  - حفظ آرامش در شرایط اضطراری
  - توانایی تحمل فشار کاری زیاد
  - توجه به مضطرب و تلاش برای آرام کردن آنها

   

  سختی های مهمانداری هواپیما
  خیلی‌ از آدم ها نمیدانند که مهمانداری یکی از سخت از نظر وزارت کار محسوب می‌گردد. باید بدانیم که یکی از مهمترین وظایف هر رسیدگی به مسایل امنیتی پرواز و است به طوری که سفری خوب و ایمن داشته باشند.

  این که علاوه بر خطرات ناشی از سقوط هواپیما، خطرات دیگری مثل فشار بر روی بدن و پیری زودرس و پوکی استخوان و سنگ کلیه، برخورد با انواع مسافر و انواع سلیقه ها را نیز در بر دارد. مهمانداران مجبور به تحمل رفتار بعضی از هستند که احیانا با خدمه پرواز رفتار خوبی ندارند و مهمانداران موظف هستند با استفاده از روش های مختلف که قبلا آموزش دیده اند، رضایت عموم را جلب  نمایند تا امنیت و آرامش پرواز به بهترین نحو ممکن تأمین شود.
  تحصیلات لازم برای شدن
  بر خلاف بسیاری از که نحوه ورود به آنها دارای مراحل ساده و روانی و روشنی است، ورود به مهمانداری، چه از نظر مدارک تحصیلی و مهارتی قابل قبول و چه از نظر مراحل ورود به در ایرلاین های مختلف پیچیدگی ها و ظرافتهای خاص خود را دارد.

  ما مجموعه کامل این اطلاعات را در قالب راهنمای شغلی به شما ارایه کرده ایم. اما در اینجا به اختصار باید گفت: افراد علاقه مند دارای دیپلم ریاضی، تجربی، انسانی، هنرستان (مهمانداری) و دارندگان مدرک کاردانی مهمانداری می توانند برای ورود به مهمانداری اقدام کنند. در آزمون شرکت های هواپیمایی، معمولاً افراد دارای مدرک زبان انگلیسی و پرستاری از امتیازاتی برای استخدام برخوردار می شوند. برخی از شرکت های هواپیمایی و آموزشگاه های آزاد دوره های آموزش مهمانداری را برگزار می کنند که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنند. این مدرک در هنگام استخدام  ایرلاین ها لازم و مفید است.

  در ایران شرکت های هواپیمایی ماهان و ایران ایر روندی متفاوتی دارند. داوطلبان برای ورود به این ایرلاین ها باید در آزمون ورودی، مصاحبه، گزینش، معاینات پزشکی و دوره های آموزشی زبان شرکت و در آنها موفق شوند. پس از گذراندن مراحل بالا، مهمانداران باید دوره های آموزشی ایمنی از جمله مدیریت در تخلیه سریع در شرایط اضطراری، نحوه استفاده از سرسره و قایق های نجات، مبارزه با آتش در طول پرواز و… را بگذرانند. بعد از آن هم باید در دوره های بازآموزی به منظور افزایش و به روز کردن اطلاعات هوانوردی خود شرکت کنند. (اطلاعات تفصیلی و کامل مربوط به این بخش را در راهنمای شغلی جامع ادامه مطلب خواهید یافت).
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.