معرفی شغل پرستار کودک

تعداد بازدید: ۶۵۹
 • معرفی شغل پرستار کودک

  کار چیست؟

  همگام با افزایش در کشور، افراد و مراکز مسئول نگهداری از و مانند مهدکودک ها و پرستاران در کشور ایجاد شده اند. آنها در ساعاتی که مادران سرکار خود هستند و یا برای کاری نمی توانند در کنار فرزندانشان باشند، از بچه ها مراقبت می کنند. برخی از مادران ترجیح می دهند به جای گذاشتن فرزند خود در مهدکودک، پرستاری را کنند که در خانه از او مراقبت کند. حتی در برخی موارد به صورت شبانه روزی به نگهداری از می پردازد.
   
  بنابراین معمولا مراقبت از در خانه های شخصی افراد است. میزان و نوع مسئولیت بر اساس سن و تعداد آنها متفاوت است. مثلا برای نوزاد، باید به موقع به او غذا داده، پوشکش را تعویض و به میزان لازم او را بخواباند. ولی وقتی از ۵ ساله مراقبت می کند، درکنار غذا دادن، تعویض لباس و خواباندن، باید با او بازی کرده، او را به گردش برده و آموزش هایی را نیز به او بدهد.
   پرستار قبل از هر چیز باید عاشق بچه ها باشد و از نگهداری و بودن با آنها لذت ببرد. همچنین باید مهربان، صبور، باحوصله و تا حدی شوخ طبع باشد. او باید خلاق بوده و بتواند فعالیت های جالب و جذابی را برای بچه ها تدارک ببیند.
   

  ساعت و محل کودک

  پرستار در خانه های شخصی افراد می کند و ساعت کاری او می تواند از چند ساعت در روز تا تمام وقت باشد. همچنین ممکن است گاهی با افراد خانواده زندگی کند.
   

  وظایف کودک

  همچنان که گفته شد، در درجه اول مراقبت از و بوده و در درجه بعد باید کارهای زیر را برای آنها انجام دهد :

  - لباس پوشاندن

  - غذا دادن

  - حمام کردن

  - تعویض پوشک

  زمانی که از بزرگتر نگهداری می کند، باید به آنها های اجتماعی، خواندن و نوشتن را نیز بیاموزد. همچنین باید آنها را برای گردش و تفریح بیرون ببرد. گاهی به مادرانی که تازه زایمان کرده اند، در نگهداری نوزادشان تا مدتی کوتاه کمک می کند.
   

  شخصیت شناسی کودک

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با خردسال کند و های اولیه را به آنها بیاموزد.

  ESFP این تیپ شخصیتی آموزش و معلمی را دوست دارد به خصوص به و دانش آموزان ابتدایی. او علاقه مند است های اولیه را به آنها یاد داده و به بچه ها کمک کند به سازگاری بیشتری در زندگی برسند.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز کودک

  - علاقه به پیشرفت فردی و اجتماعی کودکان

  - توانایی ایجاد ارتباط نزدیک همراه با اعتماد با والدین و کودکان

  - رویکرد خلاقانه همراه با قدرت تخیل خوب

  - توانایی برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های مهیج و سرگرم کننده برای کودکان

  - مسئولیت پذیر بودن در کار

  - توانایی تطبیق با شرایط غیر قابل انتظار

  - آگاهی از سلامت، ایمنی و بهداشت مواد غذایی

  - صبر و تحمل و شوخ طبعی

  - توانایی حفظ آرامش در شرایط کاری پر فشار

  - انرژی و استقامت

  - داشتن دانش پایه نحوه مراقبت از و مخاطرات مربوطه

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

  پرستار الزاما نیاز به مدرک خاصی ندارد و اغلب بر اساس علاقه و تجربه کاری، رضایت والدین قبلی (با ارایه رضایتنامه رسمی) و مهارتهای ضروری مربوطه مدنظر قرار می گیرد. البته از آنجا که برخی از والدین و آژانس های کاریابی ترجیح می دهند افراد دارای مدرک و گواهینامه مرتبط را در این بکار بگیرند بنابراین برای ورود به این و موفقیت در آن، بهتر است ابتدا در رشته هایی مانند کودکیاری، پرستاری و روانشناسی تحصیل کنید. 

   

  فرصت شغلی ، و وضعیت کودک

  استخدام معمولاً در مراکز دولتی و خصوصی مربوطه از جمله مهد ها، پیش دبستانی ها، پرورشگاه ها و سایر مراکز مرتبط با صورت می گیرد. همچنین برخی مراکز کاریابی یا مراکز ارایه دهنده خدمات پرستاری و کودکیاری، به سفارش والدین، انجام می دهند. یافتن از میان آگهی های روزنامه که توسط والدین و بی واسطه انجام شده است، حالت دیگری از در این است.
   
  یکی از مشکلات معمول پرستاران بچه، عدم توجه کافی به نقش مهم آنها و برخورد با آنها همچون یک کارگر خانه می باشد. به این دلیل گاهی وظایف دیگری در خانه غیر از نگهداری به آنها محول می شود که در واقع در حوزه کاری آنها نمی باشد. در خصوص وضعیت و میزان در ایران اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. با توجه به اشتغال مادران در سالهای اخیر در خارج از منزل و روند رو به رشد این امر، پیش بینی می شود مناسبی در کشور پیش روی علاقه مندان به این باشد.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان 

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان پرستاران بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۲۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.
   
  استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد۱۸.۸  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.
   

  میزان و حقوق کودک

  آمار درستی از میزان حقوق در ایران در دسترس نمی باشد. میزان با توجه به میزان تحصیلات، تجربه، ساعات کاری و نوع نگهداری و مسئولیت او متفاوت است. به عنوان مثال حقوق پرستاری که فقط وظیفه نگهداری از را برعهده دارد با پرستاری که علاوه بر آن باید آموزش هایی از جمله زبان انگلیسی، کاردستی و… را به ارایه دهد، متفاوت است.
   

  میزان حقوق و در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه پرستاران ساعتی۹.۲۸  دلار و برای همه مشاغل۱۶.۲۷  دلار در سال۲۰۱۰  بوده است. مطابق با جدیدترین آمارهای سال ۲۰۱۳، متوسط سالانه این ۴۵.۰۰۰ دلار می باشد.

  استرالیا –  متوسط سالانه پرستاران کودک۳۴.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه پرستاران تازه و تمام وقت بین ۱۸.۰۰۰  تا۲۸.۰۰۰ دلار و با تجربه بسته به محل مشتری و میزان توانمندی های خود تا۴۳.۰۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.