معرفی شغل مکانیک خودرو

تعداد بازدید: ۵۰۸۵
 • معرفی شغل مکانیک خودرو

  کار خودرو

  خودرو و سازی از صنایع مهم در هر کشوری می باشد. کارشناسان و متخصصان زیادی با این در ارتباطند. و تعمیرکار یکی از آنها می باشد. هر فردی که داشته باشد، حداقل چندین بار سر و کارش به می افتد.
  کار به طور خلاصه بازدید، تشخیص و رفع عیوب می باشد.
   مکانیک فردی است که به صورت عملی یا علمی با انواع تعمیرات آشنایی داشته و به و سرویس انواع خودروها مسلط است. او همه بخش های مکانیکی و الکتریکی از موتور و سیستم محرکه تا سیستم های تهویه و امنیتی را به خوبی می شناسد.
   
  برخی از کارهایی را که تعمیرکار انجام می دهد عبارتند از :

  - اساسی موتور‌های بنزینی و دیزلی

  - سیستم تعلیق و سیستم فرمان

  - دستگاه‌های الکتریکی خودروها ( باطری سازی )

  - دستگاه‌های سوخت رسانی موتورهای بنزینی و دیزلی

  - تنظیم موتور

  - جعبه دنده و دیفرانسیل

  - چرخها و سیستم ترمز

  - و …

  کار توام با بکارگیری های و توانایی مناسب در عیب یابی و حل مسایل است. او باید فردی دقیق، باحوصله و متعهد باشد. کسب تجربه در این بسیار مهم است. باید بتواند با مردم به خوبی ارتباط برقرار کرده و خدمات خوبی به مشتریان ارائه دهید. او باید بتواند به نوعی اطمینان مشتریان را به خود جلب کند که این در گرو ارائه باکیفیت، استفاده از قطعات مناسب و مرغوب در کار، تحویل به موقع به مشتری و داشتن انصاف در محاسبه دستمزد می باشد.

   

  ساعت و محل خودرو

  ساعت معمولاً تمام وقت است و این البته در صورتی است که در یک مکانیکی شوید و کنید. در صورتی که خودتان داشته باشید، طبیعتاً تعیین ساعات کاری آن نیز بر عهده خودتان است. در برخی از زمان های سال که مسافرت زیاد است، حجم کاری شما افزایش یافته و باید تا آخر وقت و حتی در روزهای تعطیل هم کنید. محل معمولاً در شخصی و یا در گاراژها و های مرکزی است. همچنین می توانید به صورت تعمیرکار سیار در جاده ها برای شرکت های خودروساز و یا شرکتهای خدمات کنید.
   

  وظایف خودرو

  - یافتن عیوب خودرو

  - دادن توضیح کافی به مشتریان درباره نوع تعمیرات و یا قطعات مورد نیاز

  - تخمین زمان و هزینه برای مشتریان

  - انجام تعمیرات و یا تعویض قطعات صدمه دیده

  - آزمایش پس از تعمیرات

   

  شخصیت شناسی مکانیکی خودرو

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های خوبی می باشند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کند. او بیشتر مایل است برای خود کند.


  مهارت و دانش مورد نیاز خودرو

  - شناخت خوب و کامل اجزای خودروها

  - داشتن های لازم

  - توانایی یافتن سریع و درست عیوب خودرو

  - سرعت عمل و دقت در و توجه به جزئیات

  - ارتباطی خوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان

  - توان جسمی مناسب

  - به روز کردن اطلاعات و دانش خود در زمینه مانند آشنایی با انواع موتورها و سیستم های جدید خودرو

  - رعایت مسایل ایمنی  

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به مکانیکی خودرو

  شما می توانید این را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید. برای آموزش حرفه ای در این می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه و دانش یا و حرفه ای شوید. فارغ التحصیلان رشته پس از پایان دوره هنرستان می توانند از طریق شرکت در آزمون کنکور ناپیوسته و حرفه ای در آموزشکده های سراسری و حرفه ای،دانشگاه آزاد اسلامی،دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح کاردانی و کارشناسی همان رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

  دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک می توانند در گرایش مهندسی وارد شده و در صورت علاقه مندی تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند. البته معمولا تعداد کمی از این فارغ التحصیلان ممکن است وارد مکانیکی و شوند و اکثرا به عنوان مهندس وارد صنایع و کارخانجات خودروسازی می شوند. ضمن این که این اصولاً با اهداف کلان تری طراحی شده و لذا به تنهایی برای و نعمیرکار خوب شدن کافی نیست.

  دوره های آزاد مکانیکی ( تعمیرکار ) در مراکز زیر نظر سازمان و حرفه ای برگزار می شود و پس از پایان آن مدرک معتبر به آنها اعطا می گردد. در هر یک از حالات فوق، یک راه سریع و زودبازده برای تکمیل مهارتهای مربوط به این شغل، یادگیری مکانیکی به کمک محصولات آموزشی (نرم افزارها) می باشد. به کمک این محصولات می توانید بسیاری از ضعف های خود را جبران کنید، ضمن این که با استفاده از این محصولات در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود.

   

  فرصت شغلی ،  و  وضعیت خودرو

  مکانیک و تعمیرکار می تواند در کارخانجات تولیدکننده و شرکت های وابسته از جمله سازندگان قطعات و لوازم یدکی خودرو، های مجاز شرکت های سازنده شود. همچنین می تواند در گاراژها و های کرده و یا به طور مستقل تعمیرگاهی برای خود راه اندازی کند. بازار در جهان رو به گسترش است و به صورت مداوم مدل ها و سیستم های جدیدی در حوزه به عرضه می شوند. از طرفی داشتن برای همه مردم به یک ضرورت در زندگی تبدیل شده و تقریبا هر خانواده ای حداقل یک داشته و یا اندیشه داشتن آن را در سر دارد. بنابراین مردم ناگزیر برای رفع مشکلات و عیوب خود به و تعمیرکار نیازمندند. با توجه به این شرایط ، بازارکار خوبی برای علاقه مندان به مکانیکی وجود دارد و آینده شغلی خوبی نیز پیش روی آنها خواهد بود.
   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان این بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱۷  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این  رشد ۳.۱ درصدی داشته و رشد کمی در آینده برای آن پیش بینی شده است
   

  میزان خودرو

  اغلب مشاغل مناسبی دارند. و میزان دستمزد او نیز به همین دلیل مناسب و قابل توجه است. میزان به میزان تخصص، دانش و تجربه او، برخورد مناسب با مشتریان ، ارایه با کیفیت به آنها و به طور خلاصه جلب اعتماد و اطمینان آنها برمی گردد.

  علیرغم تنوع موجود در میزان ، از میان گزارشهای میدانی برخی خبرنگاران می توان به دستمزد تقریبی پی برد. در اینجا به نمونه هایی از این دست از متن گزارش خبرنگار اقتصاد نیوز در آبان ۹۴، اشاره می شود:

  “مدیر یکی از نمایندگی‌های ایران می‌گوید: به تعمیرکاران این مجموعه ۷۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان دستمزد پرداخت می‌شود و ساعت کاری این مجموعه از هشت صبح تا هشت و ۳۰ دقیقه شب است. مدیر یکی از تعمیرگاه‌های دیگر می‌گوید: این مجموعه با تعمیرکاران به صورت درصدی کرده و معمولا بین ۴۰ تا ۵۰ درصد، دستمزد به تعمیرکاران پرداخت می‌شود. به دلیل درصدی پرداخت کردن دستمزد تعمیرکاران، ساعت کاری این افراد دست خودشان است و در صورت رضایت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم قرار خواهند گرفت.

   یکی از کارفرمایانی که در آگهی استخدامش قید شده به متخصص بنز و بی. ام. و هیواندای حرفه‌ای در سطوح برق ، گیربکس اتوماتیک و نیاز دارد، در خصوص شرایط می‌گوید: به صورت درصدی دستمزد پرداخت می‌کنیم و ساعت کاری این از هشت صبح تا هشت و ۳۰ دقیقه شب است.  دستمزد فرد در ماه از حداقل دو میلیون تومان شروع می‌شود و تا حداکثر ۱۰ میلیون تومان می‌رسد.

  یکی از پنچرگیران ماشین آلات سنگین نیز می گوید: در آمد ماهانه من یک میلیون تومان به بالا است و کارفرما اقدامی برای بیمه نکرده، این در حالی است که از ساعت هشت صبح تا هفت بعد از ظهر مشغول به هستم.” بدیهی است چنانچه افراد بتوانند برای خود کرده و از حالت کارگری به کارفرمایی برسند، این دستمزدها واقعی شده و تا حداقل دو برابر افزایش خواهد یافت.

   

  میزان در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این ۳۵.۷۹۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۶.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه این ۴۳.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه این بین ۲۳.۰۰۰ تا ۳۰.۵۰۰ دلار و برای  افراد باتجربه تا ۳۸.۰۰۰ دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.