معرفی شغل کارشناس پشتیبان نرم افزار

تعداد بازدید: ۱۴۴۴
 • معرفی شغل کارشناس پشتیبان نرم افزار

  کار نرم افزار چیست؟

  کار نرم افزار مانند استقرار، معمولا حل مشکلات کاربران نرم افزار در شرکت های تولید کننده نرم افزار و یا مراکز و می باشد. در اغلب شرکت های تولید کننده نرم افزار یک بخش به نام واحد وجود دارد که در آن افراد به ارائه خدمات به شرکت می پردازند. برای روشن شدن مطلب چند مثال به شرح زیر ارائه می دهیم : 

  در صورتی که شما از نرم افزارهای شرکت مایکروسافت (تولید کننده سیستم عامل Windows و برنامه های کاربردی مثل Office ) باشید، در طول روز احتمالا کاربران بسیاری که از نرم افزارهای مذکور استفاده می کنند از طریق مختلف مثل ایمیل، تلفن، چت آنلاین و یا سرویس های خاص شرکت، با شما ارتباط برقرار کرده و برای حل مشکلات بوجود آمده در نرم افزار یا پاسخ به سوالات شان، از شما درخواست راهنمایی و کمک می کنند و شما باید مشکلات آنها را حل کرده و یا اینکه به سوالات فنی و تخصصی آنها پاسخ بگویید.

  ممکن است که شما نرم افزار در یکی از شرکت های ایرانی تولید کننده محصولات نرم افزاری مالی و حسابداری باشید. در این صورت ممکن است یک کاربر از شرکت مشتری با شما تماس بگیرد و در خصوص ایجاد اشکال در صدور سند حسابداری در سیستم نرم افزاری از شما سؤال نماید. در این حالت شما باید بهترین راه حل را برای رفع مشکل مشتری سازمان خود پیدا کرده و به او پیشنهاد کنید. 

  در ۲ مثال فوق و مثال هایی از این قبیل، شما به عنوان یک خبره لازم است نسبت به وظایف خود کاملا آگاه بوده و از تخصص بالایی در خود برخوردار باشید، چون در غیر این صورت امکان ارائه خدمات مناسب به را نخواهید داشت. 

  قبلا ارائه خدمات نرم افزار در بسیاری از موارد به صورت حضوری و در محل مشتری صورت می گرفت، اما امروزه در پی گسترش شبکه های اطلاعاتی و اینترنت با سرعت مناسب در خانه ها و شرکتها، بسیاری از شرکت ها خدمات خود را به صورت آنلاین و با استفاده از ابزارهای مبتنی بر اینترنت به ارائه می دهند. مطمئنا این از هزینه های آنها بسیار می کاهد و بهره وری کارشناسان را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. 

  نکته دیگر اینکه گاهی اوقات شما به عنوان نرم افزار تنها به دانش فنی و کامپیوتری نیاز دارید، ولی گاهی اوقات برای اینکه خود را به درستی انجام دهید، به اطلاعات و تخصص های دیگری غیر از تخصص فنی نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال اگر وظیفه شما از نرم افزار حسابداری است، باید علاوه بر شناخت کامل ساختار نرم افزار، بانک اطلاعاتی مورد استفاده و سایر موارد نرم افزاری، به مباحث حسابداری و مالی نیز احاطه داشته باشید. کارشناس و نرم افزار ویژگی های مشترک کاری زیادی با یکدیگر دارند و در بسیاری از مواقع پست های خود را با یکدیگر جابجا می کنند و گردش شغلی در این حوزه زیاد است. 

   
  وظایف نرم افزار

  - مجدد نرم افزار بر روی سرور یا مشتری در صورت خرابی آن پس از و اولیه

  - انجام تنظیمات مورد نظر مشتری در نرم افزار با توجه به نیازهای جدید بوجود آمده برای او

  - شرکت در جلسات داخلی گروه برای هماهنگی بیشتر با اعضای تیم 

  - آموزش در خصوص نحوه استفاده از نرم افزار، اخذ گزارش ها و روش برخورد با خطاهای احتمالی

  - شرکت در کلاس های آموزشی تخصصی برای ارتقاء سطح دانش و خود 

  - ارائه گزارش های دوره ای به مدیر پشتیبانی

   

  شخصیت شناسی نرم افزار

  به طور کلی اگر به و نرم افزار علاقه دارید، از حل کردن مشکلات دیگران لذت می برید و فرد خلاقی هستید، این به شما پیشنهاد می شود. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی نرم افزار بر اساس تست :

  INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی درک سیستم های پیچیده و منطق برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود سیستم های جدید ایجاد کند.  

  INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این است) تبحر زیادی دارد. او از در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

  ESTJ این تیپ شخصیتی نیاز به سبک کاری سازمان یافته دارد و در جمع آوری، سازماندهی و تحلیل اطلاعات توانمند است.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشد. او معمولا زمان زیادی را برای خود می گذارد.

  ISTP این تیپ شخصیتی به رشته های فنی و فهمیدن چرایی و چگونگی کردن چیزها علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در این تیپ شخصیتی مشهود است. 


  دانش و مورد نیاز نرم افزار

  - علاقه به حوزه و فناوری اطلاعات

  - تسلط کافی در با و نرم افزارهای مربوطه

  - دقت و توجه به جزئیات

  - توان حل مساله

  - توان تصمیم گیری به موقع و درست

  - آموزش دادن به دیگران

  - های ارتباطی مناسب

   
  تحصیلات لازم و نحوه ورود به نرم افزار

  کارشناس نرم افزار بهتر است دارای مدرک دانشگاهی مرتبط با سیستمی باشد که مسئول پیاده سازی و آن است. لذا معمولا برای سیستم های مالی و اداری از فارغ التحصیلان رشته هایی همچون حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی و یا مثلا برای نرم افزارهای کارخانه ای از رشته هایی همچون مهندسی صنایع و برای برخی از نرم افزارهای تخصصی از فارغ التحصیلان رشته گرایش نرم افزار استفاده می شود.  

   

  وضعیت نرم افزار

  در سال های اخیر با توجه به توسعه کاربرد در بین عموم مردم  به ویژه دانش آموزان، دانشجویان، شرکت ها و سازمانها، متعاقب آن نیاز به افرادی هم که بتوانند در صورت بروز مشکل و یا ایجاد سوال، به کمک بیایند و مشکل را حل کنند افزایش یافته است. 
   استخدام نرم افزار بستگی به این دارد که در کدام نرم افزار تخصص دارد،  به چه حوزه ای علاقه مند است و سایر عوامل دیگر، ممکن است حوزه های کاری متفاوتی را تجربه نمایند. شما به عنوان پشتیبانی، می توانید در یک مغازه به ارائه خدمات از نرم افزارهای عمومی بپردازید و به عموم مردم، دانش آموزان و یا دانشجویان خدمات از نرم افزارهایی مثل ویندوز و آفیس ارائه دهید یا اینکه در یک شرکت خدمات تخصصی شبکه، از نرم افزارهای مدیریت و نگهداری شبکه کنید و یا اینکه در یک شرکت تولید کننده نرم افزار اتوماسیون اداری به مربوطه که عمدتا شرکت ها و سازمان های بزرگ می باشند خدمات تخصصی ارائه دهید.
  در مواقعی نیز شما باید به نرم افزاری که خودتان تولید کرده اید، خدمات ارائه دهید.  به هر حال نرم افزار مثل سخت افزار (تلویزیون، لپ تاپ یا تلفن همراه) نیست که بعد از خرید احتمال نیاز به خدمات آن بسیار کم است و خرابی های آن خیلی محدود و انگشت شمار باشد. برعکس در حوزه نرم افزار بنا به دلایل متعدد نیاز کاربران و به ارائه خدمات تخصصی تولید کننده نرم افزار، مخصوصا در نرم افزارهای سازمانی، زیاد است و خدمات از خود نرم افزار گاهی برای مصرف کنندگان مهم تر و حیاتی تر می باشد. 
   

  درآمد نرم افزار

  با توجه به اینکه نرم افزار در چه شرکتی می کند، چه تخصص و مهارتی دارد، میزان آشنایی او با و نرم افزار های تخصصی به چه میزان است و سایر عوامل دیگر، میزان حقوق و مزایای دریافتی اش نیز تغییر می کند. 
  نکته قابل توجه اینکه با توجه به نوع فعالیت های این و سختی های آن، معمولا قشر شاغل از سن و سال کم و بالا برخوردارند و پس از گذشت چند سال و کسب تجربه در این معمولا به سمت های مدیریتی دست یافته و یا به عنوان مدیر مالی، مدیر فناوری اطلاعات، رئیس حسابداری، مدیر فروش و …  جذب سایر شرکت ها می شوند و یا اینکه خود به ایجاد یک کسب و و شرکت مستقل اقدام کرده و راه خود را در پیش می گیرند. 

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی که در سازمان یا شرکتی بودند، از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است. بسیاری از کارشناسان نرم افزار در سمت هایی مانند مهندس پشتیبان، نرم افزار، مدیر یا مدیر فنی شده و فعالیت می کنند.

  برای این گروه از مشاغل در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال نرم افزار که در سمت مهندس پشتیبان در رده می کند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 8100000تومان، حداکثر 40000000 تومان و متوسط ماهیانه 16۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.


  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله نرم افزارمی باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، این متخصصان از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، و حقوق شاغلان نیز افزایش می یابد.


  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.