معرفی شغل چهره پرداز(گریمور)

تعداد بازدید: ۲۵۷۰
 • معرفی شغل چهره پرداز(گریمور)

  تعریف گریمور، گریمور

  کسی که را انجام می دهد، یا چهره پرداز نامیده می شود. چهره پردازی است و او در واقع، چهره بازیگران برای حضور در نمایش‌های تلویزیونی، سینمایی یا تئاتری را بر عهده دارد. گریمور یا چهره پرداز از سبک های مختلف صورت و مو استفاده می کند تا افراد را برای قرار گرفتن در مقابل دوربین سینما و تلویزیون آماده کند. کار در به نمایش معروف است که به معنای ایجاد پوششی موقت بر چهره و بدن نمایش جهت دستیابی به جدید می باشد. در واقع نمایش برای برطرف کردن عدم هماهنگی خصوصیات جسمانی چهره و بدن با نقش مورد نظر و ایجاد شرایط مناسب جهت رویت و بیان حالات چهره و بدن در عرصه ی نمایش می باشد. 

  در و چهره پردازی معمولا و مجری وجود دارد. فردی است که دارای علمی و عملی و تجربه کافی در زمینه باشد و مسئولیت طراحی های مورد نظر را بر عهده دارد و کلیه مراحل اجرای توسط مجریان زیر نظر و با هماهنگی او انجام می گیرد. همچنین بر اساس نوع نمایش و درخواست ( سفارش دهنده ) کلیه ساخت و سازها از جمله : ماسک ، سربریده، قطعات مختلف صورت و اعضای بدن ، پوسته سر ، بافت ریش و سیبیل و کلاه گیس و جلوه های ویژه … را طراحی و تحت نظارت او تهیه و آماده می شود. مجری گریم نیز فردی است که انجام چهره و بدن بازیگران بر اساس و زیر نظر او را به عهده دارد. مجری می بایست دارای دانش علمی و عملی کافی در زمینه باشد و بتواند به نحو احسن از مواد مخصوص استفاده نماید. در برخی کارها طراحی و اجرای بر عهده یک چهره پرداز می باشد.

  گریمورها یا چهره پردازان می توانند به تنهایی یا به عنوان دستیار یک حرفه ای و یا به عنوان عضوی از یک تیم بزرگ کنند. آنها می توانند در تلویزیون، تئاتر، کنسرت ها، عکاسی ها، سالن های چهره پردازی و نمایشگاه های مد کارکنند. اغلب گریمورها برای ورود به این باید دانش و تخصص لازم را از طریق تحصیلات آکادمیک و یا دوره های تخصصی آزاد کسب کنند.

   
  ساعات و محل گریمور

  گریمور یا چهره پرداز اغلب ساعات کاری طولانی و نامنظمی دارد که بسته به نوع پروژه متفاوت است. معمولا او از صبح خیلی زود قبل از شروع فیلم برداری آغاز و گاهی در شب ها به خصوص در اجراهای زنده تلویزیونی، تئاترها یا کنسرت ها خواهد بود  .محل کارگریمور یا چهره پرداز در استودیوهای فیلم و تلویزیون،  اتاق های لباس پشت صحنه یا در اتاق های موقت سر صحنه فیلم برداری می باشد. او باید بدنی خوبی برای ایستاده در ساعت های طولانی را داشته باشد. 

   
  وظایف  چهره پرداز یا گریمور

  گریمور یا چهره پرداز می تواند با نگاه کردن به یک فرد و استفاده از تکنیک های آرایشی و وسائل جانبی مانند انواع کلاه گیس ها، چهره متفاوت دیگری از او بسازد. همچنین می تواند انواع زخم ها و تغییرات مصنوعی را در فرد ایجاد کند.

  بسته به نوع کار، وظایف یا چهره پرداز عبارتند از :

  - مشورت با و شنیدن نظرات و ایده های او در خصوص نوع ها

  - بررسی و طراحی مدل های مو و متناسب با خود ( متناسب با نوع فیلم، تئاتر، برنامه های تلویزیونی، کنسرت، برنامه های تبلیغاتی و…)

  - آراستن و مدل دادن به مو

  - استفاده مناسب از کلاه گیس ها، تکه های مو مصنوعی و کلاه های طاسی

  - استفاده از پروتزهای آرایشی برای ایجاد چهره ای متفاوت از فرد

  - یادداشت برداری و عکس برداری از مراحل و نتایج نهایی برای استفاده در دفعات بعدی

  - آماده بودن برای تثبیت کردن یا انجام دوباره مو و صورت در حین فرد

  - پاکیزه و منظم نگه داشتن محیط و ابزار کار

  - در خود با طراحان تولید، طراحان صحنه و لباس، مسئول نور و دوربین و بازیگران ارتباط کاری نزدیکی دارد.

   

  شخصیت شناسی چهره پرداز یا گریمور

  در بررسی شناسی چهره پرداز (گریمور) توجه به این نکته مهم است که در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از های مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط های خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته های ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی چهره پرداز با بر اساس تست MBTI

  INFJ  این در خلق آثار منحصر به فرد با کمک و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این می باشد.

  ENFP  این از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می توانند کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

  INFP  این دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

  INTP این از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای و خوب هستند، کند.

  ISFJ این توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESFP این از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد. او از سرگرم کردن دیگران لذت می برد.

  ISFP این با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.  مهارت و توانمندی های مورد نیاز چهره پرداز (گریمور)

  موارد زیر بخشی از مهمترین توانمندیها و مهارتهایی است که از یک انتظار می رود:

  - و تخیل – برای ساختن چهره مورد نظر متناسب با داستان فیلم، و…

  - ارتباطی خوب – برای ایجاد ارتباط نزدیک با سایر عوامل پروژه های مختلف فیلم سازی، نمایش تئاتر، برگزار کننده کنسرت و…

  - استقامت، صبر و تمرکز – چون برخی ها بسیار سخت و پیچیده هستند، گاهی ساعت ها به طول می انجامند. گاهی نیز در طول باید مرتبا نظرات را در نظر گرفت و در تغییراتی که مورد نظر اوست را اعمال کرد. همه این کارها نیاز به صبر و تحمل زیادی دارد.

  - تحمل فشار کاری زیاد

  - دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات – کوچکترین جزء صورت یا بدن مورد توجه مخاطبان و تماشاچیان می باشد. به خصوص در فیلم سازی که بسیاری از تصاویر از نماهای نزدیک گزفته می شود. بنابراین باید به جزئی ترین موارد در کارش توجه کند.

  - تیمی خوب – برای به انجام رسیدن مطلوب کار

   

  تحصیلات لازم برای ورود به (چهره پردازی)

  داشتن و تجربه در بسیار مهم و کلیدی است. داشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط نیز در کسب در این حوزه بسیار کمک کننده و مفید می باشد. در سیستم آموزش عالی توجه ویژه ای به رشته نشده و تنها در دانشگاه جامع علمی و کاربردی رشته و ماسک در سطح کارشناسی وجود دارد. رده تحصیلات تکمیلی رشته یا چهره پردازی در دانشگاه های کشور تعریف نشده است.

  بسیاری از افرادی که وارد شده اند، در آموزشگاه های آزاد دوره های تخصصی و چهره پردازی را گذرانده اند. بسیاری از این آموزشگاه ها توسط گریمورهای مجرب کشور اداره می شود.

   

  آینده شغلی، و فرصت های چهره پرداز یا گریمور

  تنوع نسبتاً قابل توجهی در حوزه چهره پرداز یا وجود دارد. چهره پرداز یا می تواند در شرکت های تولید فیلم، تلویزیون، شرکت های تئاتری، برگزارگنندگان کنسرت، سالن های چهره پردازی و نمایشگاه های مد انجام شود. همچنین امکان قراردادی و پروژه ای مانند یک پروژه فیلم سازی نیز برای او وجود دارد.  

   

  وضعیت چهره پرداز یا در برخی کشورهای جهان

  استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان گریمورها رشد منفی۸.۳  درصدی داشته و روند نسبتا ثابتی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  برخی مشکلات چهره پردازی (گریم) در ایران

  شغل چهره پردازی یا در کشور با برخی مسایل و مشکلات روبرو است که عبارتند از :

  - وجود ضعف آموزشی در حوزه و تفاوت زیاد سطح آن با دنیا

  - نبود اساتید چهره پردازی توانمند و با تجربه در حوزه آموزش کشور

  - عدم توجه کافی مسئولان به این بخش

  - استفاده از چهره پردازان دارای و تجربه کم و ناکافی در برخی کارها به دلیل داشتن رابطه

  - کافی نبودن برخی از چهره پردازان به خصوص در سال های اول و روی آوردن آنها به دوم (و گاه غیر مرتبط) 

   

  درآمد چهره پرداز  یا گریمور

  شرکت های خصوصی که چهره پرداز یا دارند، در حوزه های مختلف تولید فیلم، تئاترو… مشغول به کارند و حقوقهای متفاوتی به گریمورها می پردازند. آن دسته از گریمورهایی هم که به صورت مستقل و قراردادی می کنند، بسته به میزان فعالیت و  تعداد قراردادها، درآمدهای متفاوتی دارند. مسلم است فردی که خوبی در این حوزه داشته باشد، می تواند به خوبی پیشرفت کرده و بالایی را نیز کسب کند. به ویژه این که آموزش آکادمیک در این رشته بسیار محدود و ضعیف است.

   
  میزان  چهره پرداز یا در برخی از کشورهای جهان

  استرالیا – متوسط سالانه  ۷۱.۸۰۰ دلار می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه بسته به نوع قراردادها متفاوت است.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.