معرفی شغل راهنمای گردشگری

تعداد بازدید: ۵۹۳
 • معرفی شغل راهنمای گردشگری

  کار گردشگری

  راهنمای یا کسی است که دارای تسلط و اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی هر منطقه است و از این رو قادر است این اطلاعات را به زبان قابل درک برای توضیح دهد و یا ترجمه کند. از این نظر یک شخصی است که غالبا آگاهی و آشنایی ویژه ای با خصوصیات فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی منطقه و نیز درک خاصی از مسائل، مقتضیات، آداب و رسوم و مقررات مرتبط با این مکان ها دارد که در راهنمایی مورد استفاده قرار می گیرد. با این توضیحات، این است که همراه گروه کند و در شرایط مختلف را راهنمایی و اطلاعات مورد نیاز آنها در را در اختیارشان بگذارد.

  وظایف و حوزه کاری با مدیر (لیدر تور) متفاوت است. اما در بسیاری موارد چون مدیر وظایف مربوط به را نیز انجام می دهد (که البته از نظر استانداردهای بین المللی مانعی ندارد)، تفکیک آنها از یکدیگر سخت می شود. مدیر مسئولیت و همه آن را بر عهده دارد. او بر انجام درست کارها و برنامه های نظارت داشته و مسئولیت هزینه ها و مخارج برعهده اوست.

  راهنمای باید حافظه خوبی در به یاد سپاری اطلاعات تاریخی، رویدادها، حقایق، اعداد و ارقام داشته باشد. او باید توان و سازماندهی خوبی داشته و در موارد لزوم تصمیم گیری های درستی برای گروه انجام دهد. همچنین داشتن روابط عمومی خوب و ایجاد ارتباط نزدیک و توام با احترام با مسافران، داشتن ظاهری آراسته و مسئولیت پذیری بالا،  از دیگر خصوصیات اصلی است.

   

  ساعات و محل گردشگری

  راهنمای در باید همیشه در دسترس باشد، بنابراین گاهی از صبح زود تا آخر شب مشغول است. حجم او در زمان هایی از سال به خصوص تعطیلات بسیار بیشتر است. در بسیاری از موارد شغلی پاره وقت برای افراد است و در کنار آن دیگری نیز دارند. تنها تعدادی از راهنمایان هستند که به صورت تمام وقت کرده و از این راه تمام هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.

   راهنمای تور، زندگی خود را عمدتا درکنار و توریست ها و اغلب در نواحی توریستی سپری می کند و اغلب در چند منطقه یا کشور دارای و تجربه های مناسب است. او معمولا با یک یا برگزارکننده می کند.

   

  وظایف گردشگری

  به دلیل اینکه در بسیاری موارد مدیر (لیدر) و یک نفر هستند، وظایف آنها در برخی موارد با هم تداخل دارد. با توجه به این مورد وظایف عبارتند از  :

  - پیوستن به گروه در شروع سفر، خوشامدگویی و دادن اطلاعات مربوط به جزئیات به آنها

  - اطمینان یافتن از پیش رفتن همه موارد مانند سرویس دهی غذا، مکان استراحت و … مطابق با برنامه و انجام هماهنگی های لازم

  - انجام زمانبندی مناسب برای کل سفر

  - کمک به در مسایل مختلف از جمله موارد مربوط به گذرنامه و…

  - ارائه توضیحات کلی از مکان ها و محل های بازدید در به مسافران

  - تدارک دیدن و فروش برنامه های مختلف و گردشی به افراد تور

  - مشاوره دادن در خصوص مواردی مانند رستوران ها، مغازه ها و مراکز خرید هر منطقه

  - باید همیشه برای مشاوره دادن، حل مشکلات و رویارویی با مسایل اضطراری مانند گم شدن گذرنامه یا پول، بیماری و…در دسترس باشد.
   

  شخصیت شناسی گردشگری

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ESFJ این تیپ شخصیتی از کارهای خدماتی لذت می برد و دوست دارد با مردم در تماس باشد و به آنها کمک کند. او در زمان سختی فردی قابل اعتماد است.

  ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان، تفریح و کارهای نشاط آور است. او به اکنون بها می دهد و می خواهد با دیگران سروکار داشته باشد.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز گردشگری

  - توانایی برقراری ارتباط با همه افراد در هر سن و موقعیتی

  - اعتماد به نفس

  - صبر و مسئولیت پذیری

  - رفتار مودبانه

  - علاقه زیاد به جغرافیا و مکان های تاریخی و داشتن دانش کافی در این حوزه ها

  - آشنایی با فرهنگ های مختلف

  - آشنایی خوب با یک یا چند زبان خارجی

  - آگاهی از مسایل ایمنی در سفر

  - توانایی حفظ آرامش در شرایط اضطراری

  - داشتن انعطاف در برخورد با مشکلات یا مسافران

  - زمان و سازماندهی

  - ظاهر مناسب و آراسته

  - توان بدنی خوب

  - مناسب هزینه و مخارج تور 
   

   تحصیلات لازم و نحوه ورود به گردشگری

  افراد علاقه مند برای ورود به این می توانند از راه های مختلف اقدام کنند. رشته در شاخه کاردانش وجود دارد که افراد می توانند پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد این رشته شوند. در صورت علاقه مندی می توانند در رشته در دانشگاه علمی و کاربردی و یا رشته جهانگردی، تاریخ و باستان شناسی در سایر دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

  قابل ذکر است که برای داشتن این لزوما نیازی به مدرک دانشگاهی مرتبط نیست. در برخی از موسسات ، دوره های آموزشی حرفه ای در این زمینه برگزار شده و به افراد گواهینامه داده می شود. علاقه مندان راهنمایی اغلب دوره های آموزش رسمی یا غیر رسمی (به صورت با حقوق کم برای کارآموزی نزد افراد باسابقه و کهنه کاران مجرب دراین حوزه) می گذراند.

  در هر شهر معمولا موسسات مختلفی دوره های آموزشی را برگزار می کنند . با تماس و یا مراجعه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و شهر محل سکونت می توان از مکان ،کیفیت آموزش و هزینه دوره های این موسسات آگاهی یافت. معمولا دوره های آموزشی برای راهنمایان در قالب ۲ برنامه آموزشی راهنمایان ایرانگردی – جهانگردی و راهنمایان طبیعت گردی برگزار می شود.

  پس از اتمام دوره آموزشی داوطلب در هر درس مورد ارزیابی قرار می گیرد. پس از موفقیت در این آزمون که نقش آزمون معرفی را دارد ، داوطلب در آزمون جامع که شامل دروس اصلی دوره می باشد شرکت می کند. در صورت قبولی در آزمون جامع، فارغ التحصیل دانشنامه پایان دوره را دریافت می کند.

  در این مرحله فرد می تواند برای کارت راهنمایی اقدام کند. مراحل دریافت کارت عبارت است از :

  - تکمیل فرم های مربوطه

  - طی مرحله گزینش

  - اخذ گواهی عدم سوء پیشینه از مراجع ذیصلاح

  - اخذ گواهی عدم اعتیاد از مراجع ذیصلاح

  پس از این مراحل کارت صادر می شود که مدت اعتبار آن یک سال می باشد و هر سال باید تمدید گردد. در این مرحله فرد می تواند با مراجعه حضوری به های خود را برای همکاری به عنوان معرفی کند. البته باید توجه داشت که بسیاری از موارد لازم در این شغل، در این دوره ها به افراد آموزش داده نمی شود و در حین و با کسب تجربه می توان آنها را یاد گرفت.
   

  بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت گردشگری

  استخدام می تواند در های و ، موسسات گردشگری، هتل ها و متل ها انجام شود. با کسب تجربه بیشتر می توانید به سمت های مدیریتی برسد. همچنین می تواند به صورت مستقل با تورهای شرکت های مختلف همکاری کند. با داشتن تجربه و سرمایه لازم می تواند خود و تاسیس کند. 

  در خصوص وضعیت و اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. ارتباط مستقیمی با صنعت دارد. در صورتی که این صنعت رونق پیدا کند، این نیز بسیار بهتر خواهد شد. در شرایط فعلی که به دلایل مختلف خیلی توجه ویژه به صنعت در کشور نمی شود، مناسبی پیش روی علاقه مندان این نیست و تعداد زیادی از راهنمایان بیکار هستند. در واقع تعداد موجود با تعداد تورهای تناسب نداشته و از آن خیلی بیشتر است.

   

  وضعیت  راهنمای در برخی کشورهای جهان

  استرالیا –  در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان این رشد۳۱.۷  درصدی داشته و رشد کم در آینده برای آن پیش بینی شده است.
   

  میزان گردشگری

  آمار دقیقی از میزان حقوق و در دسترس نیست. مشکلات متعددی در حوزه حقوق و راهنمایان وجود دارد. راهنمایان توری که در های مشغول به هستند، رسمی نبوده و حقوق کمی دیافت می کنند. نرخ حقوق آنها در مقایسه با در کشورهای دیگر، بسیار کمتر است.

  اکثر راهنمایان به صورت پاره وقت و در زمان های اوج به این مشغول بوده و برای امرار معاش خود دیگری نیز دارند. تعداد اندکی هستند که تنها از راه گردشگری، هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.

   

  میزان در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – سالانه این در سال ۲۰۱۳، ۳۰.۸۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه این شغل۴۱.۵۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان  - متوسط سالانه این برای افراد تازه حدود۲۳.۰۰۰  دلار و برای افراد با تجربه۳۰.۵۰۰  دلار می باشد. البته درآمدها در شرکت های مختلف، متفاوت می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.