معرفی شغل بینایی سنجی

تعداد بازدید: ۱۵۵۹
 • معرفی شغل بینایی سنجی

  بینایی چیست و کار سنج کدامست؟

  بینایی‌سنجی یا اپتومتری‏ آزمایش و ساختارهای مربوط به آن برای کشف اختلالات و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید است . کار سنج ، بررسی و شناسایی مشکلات افراد با کمک ابزارها و دستگاه های تخصصی است. پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات مراجعان، از طریق تجویز وسایل کمک مانند عینک،‌ لنزهای تماسی و انجام یکسری تمرینات و ورزش های چشمی و دادن توصیه ها و دستورات بهداشتی لازم به کارایی بیشتر سیستم آنها کمک می نماید.

  علاوه بر این سنج معاینات دقیقی از انجام داده و در صورت وجود هر گونه اختلال یا بیماری که نیازمند درمان طبی باشد، بیماران را به سایر پزشکان ارجاع می نماید .بینایی سنج معمولا وسایلی از جمله و لنزهای طبی را که تجویز می کند نیز ساخته و به فروش می رساند. بینایی سنج باید توان ارتباطی مناسبی داشته باشد. او باید بتواند با مراجعان خود به خصوص کودکان با آرامش و صبر و حوصله زیاد برخورد کند.

   

  ساعت کار و محل کار سنج

  ساعت کار سنج متنوع بوده و بسته به محل کار سنج (بیمارستان ها، کلینیک ها و یا دفتر کار شخصی) می تواند متفاوت باشد. اگر تنها در دفتر کار شخصی خود (مطب) فعالیت کند، تعیین میزان ساعت کاری بر عهده خودش می باشد.

   

  وظایف سنج

  - بررسی نارسایی های مراجعان

  - اندازه گیری میدان بینایی

  - انجام آزمایش های تشخیصی برخی از بیماری های از جمله آب مروارید، آب سیاه و … و ارجاع بیماران به مربوطه

  - انجام آزمایش های ویژه از جمله سونوگرافی یا مکان نگاری (توپوگرافی)

  - تشخیص اختلالات حرکتی مانند لوچی و ارائه تمرینات لازم برای درمان غیرجراحی آنها

  - ارائه تمرینات ویژه و ورزش های جهت بهبود بینایی

  - ارزیابی از نظر تشخیص رنگ، بعد و …

  - درمانی به روش های غیردارویی

  - استفاده از وسایل کمک برای درمان افراد کم بینا

  - بررسی، تعیین نمره و تجویز یا لنز طبی

  - ساخت و فروش های طبی

   

  شخصیت شناسی سنج

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی سنج بر اساس تست  MBTI 

  ISTJ  این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند. 

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد. 

  دانش و مورد نیاز سنج

  - داشتن علاقه و دانش کافی در حوزه سنجی

  - داشتن علاقه برای کمک به بهبود سلامت دیگران

  - دقت زیاد و توجه به جزئیات

  - آشنایی با آخرین پیشرفت های علمی (روش ها، ابزارها و تجهیزات) در و استفاده از آنها در صورت امکان

  - داشتن تمرکز کافی

  - های ارتباطی مناسب

  - داشتن صبر و حوصله زیاد و ارائه توضیحات لازم به مراجعان

  - توان آرامش دادن به مراجعان به خصوص کودکان

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به سنجی

  علاقه مندان به این باید در رشته کارشناسی در دانشگاه تحصیل کنند. در صورت تمایل می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۲ برای اولین بار دکترای در کشور راه اندازی و دانشجو  در این مقطع جذب شده است.
   

  فرصت شغلی ، بازارکار و وضعیت سنج

  استخدام سنج می تواند در قالب همکاری با بیمارستان ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی باشد. به علاوه او می تواند در حوزه بهداشت و مشکلات به انواع سازمان های آموزشی، خدماتی، صنعتی و نظامی مشاوره داده و با آنها همکاری کند. همچنین در صورت داشتن شرایط لازم می تواند با اخذ مجوزهای لازم دفتر کار شخصی راه اندازی کند. بینایی سنج می تواند به ساخت و فروش های طبی نیز بپردازد که برای این کار هم باید مجوزهای لازم را بگیرد. شرایط سنج برای آنهایی که دارای مدارک تحصیلات عالی هستند، بهتر است و آنها علاوه بر موارد یاد شده می توانند در صورت علاقه به حوزه آموزش و پژوهش، وارد سیستم آموزش عالی کشور شده و در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کنند.

   

  رابطه کار سنج با پزشک

  در حال حاضر در کشور ما افراد زیادی دارای مشکلات هستند. اجرای برنامه های پیشگیرانه در سنین کودکی به کاهش این مشکلات در بزرگسالی کمک می کند. سنج ها افرادی هستند که می توانند نقش اصلی را در اجرای این برنامه ها داشته باشند. همچنین اکثر مشکلات افراد توسط سنج رفع می شود و نیازی به مراجعه به پزشک نمی باشد. حتی شاید بتوان گفت سنج گاهی در تشخیص و درمان این مشکلات و اختلالات خاص، تخصص بیشتری نسبت به پزشک دارد زیرا در طول دوران تحصیل واحدهای بیشتری را در این حوزه گذرانده است. در واقع فقط افرادی که بیماری های چشمی مبتلا بوده و نیاز به تجویز دارو و جراحی دارند، ضروری است به پزشک مراجعه کنند.

   

  یکی از مشکلات کاری رایج در حوزه سنجی

  همچنان که گفته شد، یکی از مشکلات مرتبط با در کشور این است که مردم شناخت کافی از سنج و وظایف آن ندارند. این عدم شناخت باعث شده در اکثر موارد برای هر نوع اختلالات و مشکلات بینایی، به جای مراجعه به سنج، به پزشک مراجعه می کنند. در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله انگلستان، تعداد سنج ها نسبت به پزشکان بسیار بیشتر است و مردم برای رفع مشکلات خود ابتدا نزد سنج می روند. لازم است ضمن دادن اطلاعات بیشتر در راستای شناخت بیشتر حوزه سنجی، فرهنگ سازی لازم صورت گرفته و در نتیجه آن شرایط کاری سنج ها در کشور بهبود یابد.

  یکی از زمینه های شغلی خوب برای سنج ساخت و فروش های طبی است. متاسفانه ورود برخی از افراد غیر به این حوزه مشکلاتی را برای سنج ها ایجاد کرده است. ولی اخیرا با تاکید زیادی که روی دریافت مجوز توسط افراد می شود، امید است مسایل این بخش نیز رفع و زمینه کاری سنج ها در این حوزه فعال تر شود.

  در مجموع با توجه به وجود نیاز همیشگی جامعه به سنج ها در رفع اختلالات و روند افزایشی شناخت و آگاهی مردم با این متخصصان، پیش بینی می شود آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها در کشور باشد.

   

  وضعیت سنج در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا- پیش بینی می شود میزان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۳۳ درصد رشد داشته باشد. این در حالی است که متوسط رشد همه مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این رشد ۲۹.۹ درصدی داشته، درحالی که این عدد برای همه مشاغل به طور متوسط ۷.۸ درصد بوده است. در سال های آتی برای میزان این رشد متوسطی پیش بینی شده است.

   

  درآمد سنج

  اطلاعات و آمار دقیقی از میزان سنج ها در کشور در دسترس نمی باشد. با توجه به روند رو به رشدی که این در جامعه ما دارد، پیش بینی می شود میزان آنها نیز رو به رشد باشد. سنج هایی که در دفتر کار شخصی خود کار می کنند، با توجه به میزان مراجعه کننده ای که دارند، درآمدهای متفاوتی خواهند داشت. چون سنج با کسب مجوز امکان ساخت و فروش های طبی را دارد، می تواند از این راه هم خوبی کسب کند.

   

  درآمد سنج در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا – متوسط سالیانه سنج در سال ۲۰۱۳، ۹۹.۵۰۰ دلار می باشد.

  استرالیا – متوسط سالیانه این حدود ۵۷.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه برای سنج های تازه کار بین ۲۶.۵۰۰ تا ۳۳.۰۰۰ دلار آمریکا و برای باتجربه ها بین ۳۹.۰۰۰ تا ۶۹.۵۰۰ دلار آمریکا می باشد. به طور کلی متوسط سنج در سال ۲۰۱۳ ، ۵۳.۰۰۰ دلار آمریکا بوده است.
   

   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.