معرفی شغل مدیر مالی

تعداد بازدید: ۱۵۶
 • معرفی شغل مدیر مالی

  کار مالی

  مدیر اغلب به صورت تیمی کارکرده و به عالی یا می دهد و وظایفی که مختص آن یا صنعت است را انجام می دهد. برای مثال دولتی باید در ثبت، کنترل و تخصیص بودجه متخصص باشند و شاغل در بخش صنعت باید نحوه محاسبه و گزارش دهی بهای تمام شده کالا و محصولات تولیدی را به طور کامل بداند.

  علاوه بر این باید با قوانین خاص که بر صنعت آنها موثر است، آشنا باشند. آنها با ارشد و واحدهای و ارتباط نزدیک دارند. اکثرا به صورت تمام وقت می کنند و حجم آنها زیاد است.

   

  مسئولیت ها و وظایف مالی

  بسته به اینکه در چه شرکتی با چه ابعاد و اندازه ای می کند، دارای وظایف متفاوت می باشد اما برخی از وظایف آن در همه شرایط یکسان است و تنها کم یا زیاد می شود. در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم :

  - تهیه گزارشات و صورت های – به منظور ارائه به مراجع قانونی و نظارتی مثل اداره امور مالیاتی، بیمه و حسابرسان و همچنین ارائه به عالی شرکت

  - پاسخ به های نظارتی در صورت لزوم و دفاع از عملکرد قانونی شرکت

  - نظارت بر مسائل جزئی برای اطمینان از قانونی بودن آنها

  - نظارت بر کارکنان مسئول گزارش دهی و بودجه ریزی

  - بازنگری گزارشات و یافتن راه های کاهش هزینه ها

  - تحلیل گرایش های بازار به منظور یافتن فرصت هایی برای تأمین بهتر، سرمایه گذاری در پروژه های جدید و یا پیشی گرفتن از های رقیب

  - کمک به مدیریت ارشد در گرفتن تصمیمات صحیح مالی
   

  شخصیت شناسی مالی

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENTJ این تیپ شخصیتی اغلب در حوزه موفق بوده، از کسب لذت می برد و دوست دارند با پول دیگران کند. عاشق رقابت و شرایط متغیر بازارهای است. او به راحتی می تواند روند بازار را پیش بینی و حداکثر بهره برداری را از آن بکند.

  INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی تحلیل سطح بالایی برخوردار است که از لازمه های این است.

  بازارکار و آینده شغلی  مدیر مالی

  مدیران در سازمانها و های مختلفی از جمله بانک ها، های بیمه، های دولتی و های خصوصی می کنند. به عبارت دیگر تمامی ها به منظور رشد و بقاء خود به مدیریت یعنی افزایش سود و افزایش دارایی های نیاز دارند. در های کوچک تر این نقش بر عهده عامل و حسابدار است و در های بزرگ که دارای بخش مجزایی است این وظیفه بر عهده قرار می گیرد.

  به طور کلی با توسعه بخش خصوصی در کشور و همچینن کاهش اتکای دولت به درآمدهای نفتی در سال های آتی، پیش بینی می شود توجه ها به بیش از پیش معطوف گردد و تقاضای بازار برای استفاده از خدمات تخصصی آن افزایش یابد. اما متآسفانه اطلاعات و آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد.

   

  وضعیت استخدام این در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به میزان ۹% رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴% می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال قبل، میزان استخدام ۸.۲ درصد رشد داشته و برای سال های آتی نیز رشد متوسطی پیش بینی شده است.

   
  درآمد مالی

  در مجموع بر اساس گزارش های مختلف و مصاحبه با شاغلین در این حوزه می توان برداشت کرد که از نسبتا خوبی در مقایسه با سایر مشاغل و به ویژه سایر مشاغل و برخوردارند. البته به این نکته توجه شود که یک حرفه ای که حقوق قابل توجهی نیز دریافت می کند حتما دارای سوابق طولانی در این حوزه می باشد.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

  برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس امور مالی، تحلیل گر مالی، کارشناس ارشد مالی، و … می باشند که یک می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

  برای در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال که در سمت کارشناس ارشد در رده سرپرست می کند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 1200000 تومان، حداکثر 11350000تومان و متوسط ماهیانه 38000000 تومان را داشته است.

  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، و حقوق نیز افزایش می یابد.

  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص،تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  استرالیا – میزان متوسط سالیانه ۸۸.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.