معرفی شغل تکنسین فوریت های پزشکی

تعداد بازدید: ۵۵۱
 • معرفی شغل تکنسین فوریت های پزشکی

  کار های ( )

  تکنسین های (اورژانس) فرد آموزش‌دیده‌ای است که معمولاً همراه برای ارائه خدمات اولیه درمانی به کمک بیمار یا شخص مصدوم می‌شتابد یا در بخش برای ارائه کمک‌های اولیه حضور دارد. یک خوب، کارها و وظایف متنوعی را بر عهده دارد. تکنسین فوریت های شامل امداد سریع، ارائه خدمات درمانی اولیه پیش بیمارستانی و کمک رسانی به مصدومین، بیماران و مجروحین اورژانسی و انتقال آنان به مراکز درمانی در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش مرگ و میر، نقص عضو و آسیب است.

  تکنسین های به صورت تیمی می کند. او با وضعیت های مختلف از جراحات سطحی تا صدمات جدی ناشی از تصادفات و بلایای طبیعی روبرو است. وظیفه او ارائه مراقبت ها و درمان های فوری است. پس از رسیدن نزد بیمار باید وضعیت او را بررسی و برای انجام بهترین تصمیم بگیرد.

   

  ساعت و شرایط های پزشکی

  مراکز به صورت شبانه روزی و همه ایام هفته می کنند. بنابراین ساعت های به صورت تمام وقت است و شیفت های کاری در شب ها و روز های تعطیل را نیز شامل می شود.

  تکنسین های در هنگام باید لباس فرم پوشیده و توان بدنی خوبی داشته باشد. همچنین باید آماده رویارویی با افراد و شرایط مختلف را داشته باشد. لازم به ذکر است این در کشور ما مختص آقایان می باشد.
   

  وظایف های پزشکی

  - معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار

  - برقراری ارتباط با مرکز و و دریافت راهنمایی و دستورات او

  - استفاده از روش های و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مانند تنگی نفس، ایست قلبی و …

  - انجام روش های جراحی اولیه مانند قراردادن لوله تنفسی

  - استفاده از دارو و انجام تزریقات در صورت لزوم

  - پانسمان کردن و مراقبت از اعضای شکسته شده

  - کنترل مداوم علائم حیاتی بیمار از جمله نبض، تنفس، فشارخون و غیره

  - تعیین سطح هوشیاری بیمار

  - حضور مداوم در کنار بیمار در آمبولانس

  - رساندن بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت نیاز

  - دادن اطلاعات کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی

  - کنترل موجودی تجهیزات و دارو های موردنیاز در ها

  - تهیه گزارشات کاری روزانه

   

  شخصیت شناسی های ( )

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی های بر اساس تست MBTI

  ESTP این تیپ شخصیتی در بخش خدمات شهری بسیار عالی است. زیرا او کارهای پویا و متنوع را دوست داشته و می خواهد با دیگران در ارتباط باشد. اقدام سریع و به موقع یکی از ویژگی های این تیپ شخصیتی است که در این بسیار مفید است.

  مهارت و دانش مورد نیاز های پزشکی

  - علاقه و تمایل زیاد در کمک به دیگران

  - های ارتباطی قوی

  - تصمیم گیری سریع در شرایط بحرانی

  - عملی و توان انجام کارهای اورژانسی مانند احیای قلبی، گذاشتن لوله تنفسی در گردن و …

  - بکارگیری صحیح تجهیزات موجود در (از جمله سیستم های ارتباطی و کامپیوتری)

  - انجام تیمی

  - مدیریت و سازماندهی کارها

  - توان جسمی و روحی مناسب

  - داشتن آرامش و حفظ خونسردی در هر شرایطی

  - درک خوب وضعیت بیماران و همدردی با آنها

   
  تحصیلات لازم و نحوه ورود به های پزشکی

  فارغ التحصیلان رشته های های پزشکی، پرستاری، اتاق عمل می توانند وارد این شوند. داشتن گواهینامه رانندگی نیز برای این الزامی است. همچنین دارندگان مدرک کارشناسی مدیریت عملیات امداد و نجات و مدیریت در سوانح (طبیعی و غیرطبیعی) در صورت دارابودن مدرک کاردانی پرستاری، اتاق عمل، های یا هوشبری می توانند این را انتخاب کنند.

   

  فرصت شغلی ، و وضعیت های پزشکی

  استخدام های در مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی(اورژانس) در سراسر کشور، آمبولانس‌های خصوصی یا در سازمان‌های مشابه امکان پذیر است. با کسب تجربه بیشتر می تواند به رده های مدیریتی و نظارتی دست پیدا کند. در خصوص وضعیت بازارکار و میزان های در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما قدر مسلم از آنجا که بخش یکی از اصلی ترین واحدهای امدادرسانی در کشور به حساب آمده و وجودش همیشه برای جامعه لازم است، مناسبی نیز در های پزشکی وجود دارد. در کنار مشکلات و ضعف های زیاد کشور، سیاست های کلی به سمت بهبود و توسعه این ناوگان است. مسلم است در صورت اجرای این سیاست ها و افزایش تعداد واحد ها، تقاضا برای این بسیار بیشتر از حال خواهد شد.
   

  وضعیت های در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان این بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد ۳۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان در این رشد۵۰.۵  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.
    

  میزان های ( )

  آمار درستی از میزان حقوق های در کشور در دسترس نمی باشد. آنهایی که در و سایر بخش های دولتی می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. تکنیسین هایی که در بیمارستان و مراکز خصوصی شده اند، درآمدهای متفاوتی دارند.

   

  درآمد های در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا –  متوسط سالانه این شغل۳۰,۳۶۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۱,۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه این ۵۵.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه این برای افراد تازه بین۲۴.۰۰۰  تا۳۰.۵۰۰  دلار، افراد با تجربه بین۳۲.۵۰۰  تا ۴۲.۵۰۰  دلار، مسئولان تیم تا۵۲.۶۰۰  دلار و برای مدیران این بخش تا ۶۱.۰۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.