معرفی شغل متخصص صنایع غذایی

تعداد بازدید: ۸۹۰
 • معرفی شغل متخصص صنایع غذایی

  کار چیست؟

  شاخه های مختلف های مختلفی را از این تحویل جامعه می دهد. در فرآیند تولید با توجه به رشته ای که در آن تحصیل کرده و تخصصی که آموخته است، انجام می شود. البته برخی از وظایف متخصصین در شاخه های مختلف با یکدیگر مشترک می باشد.
   
  کار که در رشته علوم و دارد، کیفی و در فرآیند تولید می باشد. این فرد با سلامت افراد جامعه رابطه نزدیکی دارد. معمولا مسئول فنی کارخانه های تولید می باشند. در هر کارخانه باید از همان ابتدا که اولیه وارد می شوند تا زمانی که محصولات بسته بندی و آماده عرضه می گردد، و نظارت کافی توسط مسئول فنی وجود داشته باشد. این فرد در مراحل مختلف از در حال تولید نمونه برداری کرده و آن را در آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار می دهد. در مورد اصول و روش های نگهداری، بسته بندی و کیفی دانش و لازم را دارا می باشد.
   
  متخصص (مهندس) که در گرایش مهندسی تحصیل کرده است، در زمینه روش ها و عملیاتی که خام (اعم از محصولات و دامی) را به قابل مصرف و باارزش تبدیل می کند، دانش و دارد. این روش ها در حوزه نگهداری، فرآوری و تبدیل، بسته بندی و حمل و نقل می باشد. رشد جمعیت کشور و نیاز به بیشتر همراه با وجود ضایعات بالای در بخش  کشاورزی و دامی موجب شده تا حضور این متخصصان برای رفع این مشکلات بسیار ضروری و حیاتی باشد.
   
  حوزه کاری که در حوزه مهندسی شیمی گرایش دارد، طراحی هر یک از واحدهای فرآیند تولید، طراحی خطوط مختلف آماده سازی، فرآوری و بسته بندی غذائی وهمچنین طراحی کارخانجات تولیدی غذائی می باشد. او با توجه به خصوصیات فیزیکی، شیمیایی، میکروبیولوژی، تغذیه ای و بهداشتی غذائی به طراحی یا ایجاد واحدهای تولید پرداخته و مشکلات خطوط تولیدی غذائی را رفع می نماید.
   
  کارشناس باید به دقت بالا داشته، به جزئیات توجه کرده و به قوانین بهداشتی اهمیت ویژه بدهد. به عنوان باید در زمینه هایی مانند مهندسی شیمی، برنامه ریزی تولید، تحقیقات بازار، رفتار مشتری و مالی مطلع باشد.
     

  وظایف غذایی

  در این بخش وظایف کارشناس به طور کلی بیان می شود که برخی از آنها بین های مختلف آن مشترک و برخی اختصاصی می باشد :

  - تهیه اطلاعات صحیح برای برچسب های محصولات

  - بررسی راه های نگهداری تازه و ایمن غذایی

  - یافتن راه های تولید سریع و ارزان غذایی

  - آزمایش سلامت و غذایی

  - کارکردن روی تشکیل دهنده جدید برای رسیدن به ترکیب جدید

  - اصلاح مانند تولید محصولات فاقد چربی

  - انجام آزمایشات لازم و تولید نمونه محصولات

  - و غذایی

  - طراحی فرآیند های تولید محصولات به صورت انبوه

  - طراحی دستگاه ها و کارخانجات تولید غذایی

   

  شخصیت شناسی مهندس غذایی

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   

  شخصیت شناسی مهندس بر اساس تست MBTI

  INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز غذایی

  - دانش بالا در شیمی، زیست شناسی و ریاضی

  - علاقه به در حوزه تولید غذایی

  - دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات

  - رعایت دقیق کلیه دستور العملهای بهداشتی

  - تیمی

  - توان جسمی مناسب

  - در محیط کارخانجات (که اغلب در شهرهای کوچک یا خارج از شهرهای بزرگ هستند)

  - آشنایی با اصول و مقررات حوزه و کیفیت

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

  فارغ التحصیلان رشته های علوم و غذایی، مهندسی گرایش و مهندسی شیمی گرایش می توانند وارد این شوند
   
   
  بازارکار  و موقعیت های غذایی

  آزمایشگاه ها و خطوط تولید کارخانجات غذایی، موسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها و … نمونه هایی از محل های است. محل استقرار و فعالیت او در آزمایشگاه های غذایی، بخش های تحقیقات، بخش های و یا بخش تولید کارخانه ها می باشد. می تواند پست هایی از جمله مدیر تولید، مسئول فنی، مسئول آزمایشگاه، مسئول بخش تحقیق و توسعه، مشاور و … را در هر کارخانه تولید بر عهده بگیرد.

  همچنین افراد دارای سرمایه و تجربه کافی می توانند خود برای تاسیس و راه اندازی کارخانه تولید انواع اقدام کنند.

  با توجه به روند افزایشی جمعیت کشور و نیاز به بیشتر، کاهش ضایعات و دامی و تولید سالم و با ضروری و حیاتی است. در کشور تعداد زیادی کارخانه تولید انواع در حال فعالیت هستند. که دانش و کافی و علاقه و پشتکار زیادی در خود داشته باشد، می تواند فرصت های شغلی مناسبی را در  کشور بیابد.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان مهندسان (کشاورزی) بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد ۲۴ درصدی داشته و روند کاهشی رشد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  میزان کارشناس غذایی

   آن دسته از متخصصانی که در بخش های دولتی مشغول به می شوند، مطابق با قانون خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. ولی در بخش خصوصی شرایط متفاوت است. سطح تحصیلات، میزان تجربه، مهارت و ها و نوع توافق صورت گرفته بین کارفرما و کارجو، تعیین کننده میزان دریافتی متخصصان در این بخش می باشد.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد عذایی نیز استخراج شده است.

  برای غذایی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک غذایی در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل درآمد 73۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد 340۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه 1200000 تومان را داشته است.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه مهندسان (کشاورزی) ۵۸.۴۵۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار در سال۲۰۱۰  بوده است. مطابق با آمارهای سال ۲۰۱۳، سالیانه این متخصصان حدودا بین ۳۲.۰۰۰ تا ۷۵.۰۰۰ دلار می باشد.

  استرالیا – متوسط سالانه متخصصان غذایی۷۳.۸۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه این برای افراد تازه بین۳۰.۵۰۰  تا۳۸.۰۰۰  دلار و برای افراد باتجربه بین۴۶.۰۰۰  تا۶۸.۵۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.