معرفی شغل عکاس

تعداد بازدید: ۱۱۸۷
 • معرفی شغل عکاس

  عکاسی و عکاس 

  عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام می‌شود : نخست، بدست‌آوردن به وسیلهٔ و ثبت آن روی نگاتیو یا گیرنده الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن مخفی حاصل از و پایدارکردن آن. در واقع فن است و استفاده هنرمندانه از این فن است.
   
  عکاسی اولین بار در اواخر سلطنت محمدشاه قاجار توسط نظامیان و مستشاران اروپایی به ایران وارد شد. شاید بتوان اولین ایرانی را ناصرالدین شاه دانست که به دلیل علاقه شخصی، را از مسیو کارلیان آموخت و اولین عکس ها را از اطرافیان، مناظر، شکارگاه ها و… گرفت.
   
  عکاس باید دارای های فنی و هنری لازم برای عکس گرفتن از چهره های افراد (پرتره)، اشیاء مکان ها و وقایع باشد. زمینه های مختلفی هم دارد از چهره گرفته تا طبیعت، ورزشی، هنری و غیره. به عنوان مثال علمی، داده ها و پدیده های علمی و پزشکی را به کشیده و ثبت می کند. او معمولا در زمینه های علمی مانند مهندسی ، پزشکی ،‌ زیست شناسی و شیمی تا حدودی آگاهی دارد. یا مثالی دیگر خبری است که از مردم ،‌ مکانها،‌ رویدادهای ورزشی، سیاسی و اجتماعی که ارزش خبری داشته باشند برای روزنامه ها، ژورنالها، مجلات و تلوزیون عکس می گیرد.
   عکاس باید فردی خلاق و دارای ذوق هنری بوده و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. او باید دید قوی داشته و با دقت زیاد جزئی ترین موارد را مشاهده کند.
   

  ساعات و محل عکاس

  ساعت کاری بسیار متنوع است. اگر در استخدام جایی باشد، معمولا ساعات مشخصی را می کند. اما اگر به صورت آزاد و مستقل کند، ساعات کاری متنوع و نامنظمی دارد. البته در امکان به صورت پاره وقت نیز وجود دارد.
   محل اصلی معمولا در استودیو های است. ولی بسته به نوع در محیط های مختلف خارج از استودیو نیز می کند. برخی از عکاسان مانند عکاسان تجاری، خبری یا صنعتی ممکن است گاهی برای تهیه عکس به سفرهای کاری بروند.
    

  وظایف عکاس
  عکاس معمولا در بعضی از زمینه ها به صورت تخصصی می کند که شامل موارد زیر است :

  - عمومی یا اجتماعی – مراسم ازدواج ها و جشن ها و از افراد

  - تبلیغاتی و انتشاراتی – تبلیغات، مجلات و نمایشگاه های عکس

  - مطبوعات و عکس های خبری – روزنامه ها و سایر انتشارات جدید

  - مد- عکس برداری از مدل ها و لباس ها برای مجلات و کاتالوگ ها

  - شرکتی ( صنعتی یا تجاری) – بخش تبلیغات محصولات و خدمات

  - علمی یا پزشکی – گزارش تحقیقات علمی و  شرایط پزشکی و درمان

   
  همه عکاسان به طور روزانه کارهای زیر را انجام می دهند :

  - صحبت و توافق با مشتریان درباره مورد نظر آنها

  - انتخاب و آماده سازی محل عکس برداری ها

  - تنظیم نور و تهیه ملزومات

  - گرفتن عکس ها

  - بررسی کیفیت عکس ها

  - رتوش عکس ها (دستی یا با نرم افزارهای کامپیوتری)

  - چاپ عکس ها

  - بازاریابی (اگر به صورت مستقل کند)

   

  شخصیت شناسی عکاس

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود آثار متفاوت و روش های جدیدی بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

   INTP این تیپ شخصیتی از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارها و مواد مختلف کند. او عاشق هیجان و کارهای نشاط آور است.

  ISTP این تیپ شخصیتی از کارهای پویا و چالشی لذت می برذ. او دوست دارد به دیگران کمک کرده و از انعظاف پذیری و ریسک پذیری کافی در خود برخوردار است.

  ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد.


  مهارت و توانمندیهای مورد نیاز عکاس

  - خلاقیت و دید هنری –  به عنوان مثال در تعیین زاویه مناسب عکسبرداری

  - های فنی و عملی در عکاسی

  - های ارتباطی خوب – برای ارتباط با مشتریان،  همکاران و…

  - صبر و تمرکز

  - دقت و توجه به جزئیات

  - داشتن سرعت عمل کافی در عکسبرداری

  - آشنایی با آخرین پیشرفت ها و فناوری های در حوزه عکسبرداری

  - شم تجاری و توانایی بازاریابی ( اگر به طور مستقل می کنید)

   

  مهارت های کامپیوتری و توان بکارگیری نرم افزارهای مرتبط

  مورد اخیر امروزه از اهمیت فراوانی برخوردار است و در برخی موارد حتی می تواند ضعف های یک تازه را بپوشاند. امروزه برای افرادی که علاقه مند به پرورش و توانمندیهای هستند (اعم از این که تحصیلات دانشگاهی در حوزه داشته باشند و یا دوره های آموزشی آزاد را طی کرده باشند)، نرم افزارهای تخصصی متعددی وجود دارد تا به بالاترین سطح ممکن دست یابند.

   

  تحصیلات لازم برای ورود به عکاسی

  برای ورود به هم راه تجربی و هم کسب تحصیلات دانشگاهی یا دوره های آموزشی آزاد پیش روی علاقه مندان وجود دارد. عکاسانی که به صورت حرفه ای و تخصصی فعالیت می کنند، نیاز به دانش و تخصص توامان در خود دارند که با تحصیل در رشته می توانند آنها را کسب کنند. معمولا در کارهای حرفه ای و تخصصی، عکاسان دارای تحصیلات آکادمیک به گرفته می شوند. البته داشتن تجربه در نیز بسیار مهم است.
   

  آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدام عکاس

  امروزه تنوع زیادی در نوع بکارگیری و استخدام مشاهده می شود. بسیاری از عکاسان به صورت مستقل و برای خود می کنند. بسیاری از افراد و شرکت ها، کارهای خود را به عکاسان مستقل به صورت پروژه ای می سپارند. برخی از عکاسان نیز در استودیوهای ، شرکت های تبلیغاتی، روزنامه ها و مجلات، شرکت های بزرگ و … می کنند.
    
  رقابت در کسب موقعیت های کاری در بسیار شدید است. عکاسانی که خلاقیت، تخصص و تجربه بیشتری داشته و توانائی همگامی با فناوری روز را دارند، در یافتن و سفارش موفق تر خواهند بود. 

   

  مزایا و مشکلات عکاسی

  حال و هوای ثبت لحظه ای منحصر بفرد و جالب قابل وصف نیست. شاید داشتن تنوع و هیجان، عدم یکنواختی و آموختن هر روزه در ضمن در کنار ثبت وقایعی که در حال گذرند و به یادگار گذاشتن آن برای آیندگان، بالاترین مزیت های این شفل باشد.

  اما در کنار جذابیت های خاص باید پذیرفت که سختی های خاص خودش را دارد. گاهی برای گرفتن عکس باید مسافت های طولانی را طی کرد، مدت ها انتظار کشید و همزمان تجهیزات سنگینی را حمل نمود. باید در شرایط مختلف آب و هوایی بد یا خوب، خطرناک یا ایمن و… کند. به عنوان مثال که از حیوانات در طبیعت عکس برداری می کند، گاهی باید ساعت ها در کمین بوده و با قبول خطرات مختلف آن، منتظر صحنه های ناب موردنظر خود باشد تا بتواند عکس های حرفه ای خوبی بگیرد.

   

  همچنین در کشور ما با مسایل و مشکلاتی روبرو می باشد که برخی از آنها عبارتند از :

  - مشخص نبودن جایگاه واقعی در ایران

  - محدود عکاسان مستقل

  - نبودن حق کپی رایت برای عکاسان

  - عدم وجود امکانات، فضاهای مناسب و تسهیلات کافی برای عکاسان به خصوص در شهرستان ها

   

  وضعیت استخدام در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام عکاسان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام عکاسان رشد منفی ۷.۷ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
   

  درآمد عکاس

   عکاسانی که در بخش های خصوصی استخدام هستند، با توجه به تخصص، تجربه و توافق انجام شده با کارفرما، حقوق و درآمدهای متفاوتی دارند.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و نیز استخراج شده است.

  برای حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. یک در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 77۰۰۰۰ تومان، حداکثر 280۰۰۰۰ تومان و متوسط ماهیانه 11۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. در زیر می توانید را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.


  همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، و حقوق نیز افزایش می یابد.


  توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

   

  میزان در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط ساعتی ۱۴ دلار  (متوسط مشاغل ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ بوده است. مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، سالانه ۲۹.۳۰۰ دلار می باشد.

  استرالیا – متوسط سالانه  ۵۲.۸۰۰ دلار(قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه برای افراد تازه و دستیار بین ۱۸.۰۰۰ تا ۲۶.۰۰۰ دلار، برای عکاسان تمام وقت بین ۲۷.۵۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار بوده و برای عکاسان مستقل هم بسته به میزان تخصص و نوع درآمدهای مختلفی دارند.
   
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.