معرفی شغل صدابردار

تعداد بازدید: ۹۸۸
 • معرفی شغل صدابردار

  کار چیست؟

  چقدر با و اهمیت نقش او آشنا هستید؟ یکی از مهمترین عوامل در تهیه های سینمایی، ها، انیمیشن ها و … می باشد. علاوه بر شناخت کیفیت هنری صدا، با نحوه استفاده از دستگاه ها و سیستم های آشنایی کامل دارد.

  فیلم های اولیه سینما تنها تصاویر متحرکی بودند که هیچ صدایی نداشتند. با تولید اولین ناطق تحولی بزرگ در صنعت سازی ایجاد شد. احساسات را بیان کرده، به ریتم داده و موقعیت زمانی و مکانی را مشخص می کند. در شناسایی ها و نقش ها – به خصوص در رادیو – کمک شایانی می کند.

  صدابرداری در بخش های مختلف تلویزیون، رادیو و سینما وجود دارد. در رادیو و تلویزیون در هنگام تهیه و پخش برنامه ها، کلیه تجهیزات و سیستم های مربوط به را کنترل کرده و میکروفون ها را به درستی و در جای مناسب نصب می کند. در حین برنامه نیز با دقت صداها را کنترل و می کند و در صورت لزوم موسیقی و یا افکت به آنها اضافه می کند.

  در بخش تولید انواع فیلم، کارهای متفاوتی را انجام می دهد. در هنگام برداری علاوه بر تهیه و کنترل تچهیزات و سیستم های صدابرداری، به کمک ابزار مناسب صداها را به خوبی می کند. بخش مهمی از متخصصان صدا، است. در در واقع به‌معنای جداسازی یا حذف یا تغییر صدای پس‌زمینه از زبان اصلی و قرار دادن صدای نو روی برای رساندن و القای حس به بییننده یا شنونده است. پس از اتمام مراحل برداری و انجام برخی کارهای فنی، به یک حرفه ای سپرده می شود. صداهای شده سر صحنه فیلم برداری را بررسی و آن را به بالاترین کیفیت می رساند. در صورت لزوم صداهای دیگری مانند موسیقی پس زمینه، صدای باد، صدای نفس و… را به آن اضافه می کند.

  یکی از مهم ترین بخش های های خارجی و انیمیشن ها، دوبله آنها است که نقش کلیدی را در آن برعهده دارد. صداهای دوبلورها را و آنها را به خوبی با تصاویر هماهنگ می کند. در بسیاری از پروژه های سازی، وظایف صدابرداری و توسط یک فرد انجام می شود.

   

  ساعات صدابردار

  ساعات کاری معمولا طولانی و متغیر خواهد بود که بسته به نوع پروژه کاری، گاهی صبح های زود و یا نیمه شب ها نیز می باشد. محل کاری او نیز می تواند استودیوها و یا سر صحنه در فضاهای داخلی یا خارجی باشد. باید بتواند در شرایط مختلف آب و هوایی به خوبی خود را انجام دهد. 

   

  وظایف صدابردار

  مسئول به ضبط، ترکیب و بررسی برای ها و برنامه های تلویزیونی زنده و یا شده می پردازد. او از میکروفون ها، تجهیزات و نرم افزارهای ویرایشی برای و ایجاد یک صدای واضح و با کیفیت استفاده می کند.

  - یا مسئول باید در زمینه های زیر داشته باشد :

  - صدابرداری سر صحنه – روی صحنه

  - پس از صحنه – انجام ویرایش و کارهای نهایی در استودیو

   

  یک تیم صدابرداری سر صحنه شامل کننده صدا، نگهدارنده بوم و یا یک دستیار می باشد. در هر صورت وظایف سر صحنه عبارتند از :

  - گذاشتن تجهیزات در مکان مناسب در هنگام برداری

  - انتخاب و نصب میکروفون های ثابت

  - نگه داشتن بوم ( مکان یابی میکروفون های متحرک در اطراف بازیگران برای بهتر صدا)

  - نظارت بر کیفیت صدا

  - به صورت دیجیتال

  - تعمیر و نگهداری تجهیزات

  - دادن پس زمینه های و موزیک به برنامه های زنده

  تیم پس از صحنه می تواند شامل مسئول مجدد، تدوینگر دیالوگ ها و هنرمندان فولی (کسانی که صداهای اضافی لازم را برای ایجاد می کنند مانند صدای خنده، گریه و…) باشد. به هر حال وظایف پس از صحنه عبارتند از :

  - دنبال کردن دستورات مدیر صدابرداری

  - ترکیب و متعادل کردن صحبت ها، صداها و موسیقی های پس زمینه

  - -اصلاح صحبت ها متناسب با اجراهای روی صحنه

  - ایجاد صداهای اضافی لازم برای ترکیب کردن با صدای فیلم

   

  شخصیت شناسی صدابردار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند. 

   شخصیت شناسی بر اساس شناسی :

  ISTP این تیپ شخصیتی از ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

  ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول کارش لذت می برد و از های ارتباطی خوب خود در آن بهره فراوان می گیرد.

  INTPاین تیپ شخصیتی از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

  ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد.

  مهارت و توانمندی های مورد نیاز صدابرداری

  برای هر کاری مهارتها و توانمندیهایی مورد نیاز است. مهارتها و توانمندیهای به قرار زیر است:

  - توان شنیداری بالا

  - اطلاع از  الکترونیک و تکنولوژی – به منظور آگاهی از نحوه کاربرد انواع میکروفون ها و سیستم های مرتبط با صدابرداری

  - صبر و تمرکز – معمولا در بسیاری از ها فرآیند صدابرداری و کاری طولانی و نیازمند تمرکز بالایی است بنابراین مسئول باید صبر و حوصله کافی داشته باشد. مثلا در فرآیند صدابرداری ممکن است مجبور شود در شرایط آب و هوای بد کند که تحمل و صبر و همچنین تمرکز زیادی را می طلبد.

  - توجه زیاد به جزئیات – از آنجا که از مهم ترین و تاثیرگذار ترین بخش های هر برنامه و یا می باشد، باید به کوچکترین موارد نیز توجه داشته و آنها را در خود زیر نظر داشته باشد.

  - خلاقیت – به عنوان مثال در گذاشتن افکت ها و صداهای اضافی روی باید دارای خلاقیت خوبی باشد تا بتواند منحصر به فرد و جذابی را ارائه دهد.

  - در ساعات طولانی – گاهی به دلیل حساسیت بالا و نوع خاص آن، روندی طولانی پیدا می کند که باید هم توان خوب و هم تحمل زیادی داشته باشد.

  - ارتباطی خوب – برای ایجاد ارتباط مناسب با کلیه عوامل از جمله کارگردان، بازیگران و…

  - انجام تیمی – همکاری با کلیه عوامل به منظور تهیه یک برنامه یا با کیفیت و ارزشمند

  - اطلاع از آخرین روش ها و تکنولوژی ها در حوزه – به منظور تولید فیلمی با کیفیت با استفاده از جدید ترین و پیشرفته ترین متدها و روشها

   

  وضعیت بازار و  استخدام صدابردار

  معمولاً در و سیما و یا بعضی های انجام می شود. برخی نیز به صورت مستقل و قراردادی با تلویزیون، رادیو و شرکت های تولید می کنند. این قراردادها بسته به نوع پروژه می تواند یک روزه تا چند ماهه باشد.

  بدیهی است مهم ترین عامل برای موفقیت در صدابرداری، آشنایی با آخرین تکنولوژیها و داشتن زیاد در صدابرداری و است. افراد توانمند می توانند در بهترین مکان ها با موقعیت کاری مناسب شوند.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان صدابرداران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه ۱۴ درصد می باشد. 

   

  درآمد صدابردار

  حقوق و در بخش خصوصی نیز با توجه به سیاست ها و وضعیت مالی شرکت های مختلف، متفاوت است. در مورد صدابرداری که خود دارد و مستقل می کند نیز، شرایط متفاوت است. میزان او بستگی به میزان فعالیت و تعداد قراردادهایش دارد.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه صدابرداری ۴۷.۰۸۰ دلار (برای همه ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، ۵۴.۰۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان – متوسط سالانه صدابرداری برای افراد تازه در یک تمام وقت بین ۲۷.۵۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار و برای افراد با تجربه بین ۵۸.۵۰۰ تا ۱۱۷.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.