معرفی شغل کارشناس گمرک

تعداد بازدید: ۹۸۷
 • معرفی شغل کارشناس گمرک

   کار چیست؟

   کار فعالیت در کشور و یا بخش سازمان ها و شرکت های و صنعتی دولتی و خصوصی می باشد. گمرک سازمانی دولتی است که مسؤول اجرای قوانین گمرکی و اخذ حقوق و عوارض ورودی (واردات) و خروجی (صادرات) و همچنین مسئول اجرای سایر قوانین و مقررات مربوط به واردات، ترانزیت وصادرات کالاها می‌باشد.

  گسترش روز افزون مناسبات بین المللی در کلیه زمینه های و اطلاع رسانی، افزایش حجم جهانی و ضرورت انتقال تکنولوژی و سایر ملاحظات اقتصادی،‌ فرهنگی و سیاسی، جایگاه و را در نظام اقتصادی هر کشوری بسیار مهم و حیاتی کرده است.

  به طور کلی دو نوع مسافری و وجود دارد. مسافری به ورود و خروج افراد و  به ورود و خروج اموال و کالاها در کشور مربوط می شود. گمرکی که در بخش مسافری می کند، از کلیه قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل های گمرکی، مقررات مسافری، محدودیت ها و ممنوعیت های مسافری و سایر اطلاعات مربوط به این بخش آگاه است. در بخش نیز بر قوانین و واردات، ارزش گذاری کالاها، تعرفه و کدگذاری کالاها و سایر قوانین و آیین نامه های مرتبط تسلط کافی دارد.

  کارشناس گمرکی که در بخش گمرکی یک شرکت یا سازمان مشغول به است، با داشتن تسلط کامل بر قوانین و مقررات گمرکی و آشنایی کافی با نوع فعالیت، کالا و محصولات و کلیه امور و آن سازمان، وظیفه انجام کلیه امور گمرکی را برعهده دارد.

   

  وظایف گمرک

  با توجه به سازمان و بخشی که فعالیت می کند، وظایف خاصی را برعهده دارد. اما به طور کلی وظایف عبارتند از :

  - شناخت کامل از قوانین و مقررات گمرکی

  - ممانعت از ورود و خروج مسافران یا کالاهای غیرمجاز

  - مسافران، مدارک و بار آنها

  - رسیدگی به درخواست های مراجعان از جمله مسافران، تاجران و …

  - بررسی و رسیدگی اظهارنامه ها

  - انجام یا نظارت بر عملیات های ارزیابی کالاها

  - بررسی ارزش واقعی کالاها

  - صدور پروانه های گمرکی برای کالاها پس از انجام ارزیابی

  - بررسی اظهارنامه ها و سایر اسناد مرتبط

  - کنترل اظهارنامه های گمرکی پس از ترخیص

  - انجام کلیه امور گمرکی مربوط به و کالاها درسازمان ها و شرکت های مختلف

   

  شخصیت شناسی گمرک

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI 

  ISTJ این تیپ شخصیتی از کارهایی که به حفظ و حراست از مردم و خدمت به آنها مربوط باشد، لذت می برد. او حافظه خوبی دارد و به خوبی از اطلاعات گذشته برای حل مسایل جاری استفاده می کند. همچنین در محیط های سازمان یافته و با ساختار را دوست دارد.

  دانش و مورد نیاز گمرک

  برای هر شغلی دانش و مهارتهایی مورد نیاز است . دانش و مهارتهای مورد نیاز به شرح زیر است:

  - دقت بالا و توجه به جزئیات

  - قدرت تصمیم گیری مناسب

  - داشتن رفتاری قاطع ولی محترمانه با مراجعان

  - شناخت کامل نسبت به کالاها و اموال مختلف

  - آگاهی از کلیه قوانین و مقررات گمرکی

  - برقراری ارتباط مناسب

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به گمرک

  علاقه مندان به این می توانند در مقطع کارشناسی رشته هایمدیریت گمرکی و امور گمرکی و یا مقطع کارشناسی ارشد رشته هایحقوق اقتصادی بین المللی، حقوق بین الملل،حقوق اقتصادی، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق شرکت های تجاری، حقوق حمل و نقل تجارت، حقوق نفت و گاز، حقوق بین الملل و مدیریت نظارت و تحصیل کرده و جذب بازارکار شوند.البته مانند بسیاری از مشاغل دیگر دیده می شود از فارغ التحصیلان برخی از رشته های دیگر نیز در این استفاده می شود.

   

  شرایط و بازار این شغل

  معمولا در سازمان جمهوری اسلامی ایران، سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی و صنعتی انجام می گیرد. هر سازمان و شرکتی که در امور و فعالیت می کند و همچنین مراکز و کارخانجات صنعتی که خود واردکننده مواد و قطعات مورد نیاز و صادرکننده محصولاتشان هستند، لزوما یک بخش خارجی دارند که در آن به وجود امور گمرکی نیاز است.

  با توجه به گسترش ارتباطات کشورها و سازمان ها در سطح بین المللی و تحولات گوناگونی که در مبادلات بین المللی رخ داده است، پیش بینی  می شود آینده شغلی مناسبی پیش روی کارشناسان گمرگ باشد. 
   

  حقوق و گمرک

  کارشناس گمرکی که در سازمان و یا سایر سازمان های دولتی می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. کارشناسانی هم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بنا به میزان تخصص، تجربه، و توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند.

   
  میزان در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه امور گمرکی در آمریکا در سال ۲۰۱۳، حدود ۷۱.۹۰۰ دلار می باشد.

  انگلستان – متوسط این معادل ۳۱.۵۰۰ تا ۴۰.۲۰۰ دلار آمریکا می باشد. در صورت ارتقا یافتن و رسیدن به مقام های بالاتر این بین ۳۹.۵۰۰ تا ۶۰.۷۵۰ دلار آمریکا می رسد.  
    
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.