معرفی شغل مددکار اجتماعی

تعداد بازدید: ۳۳۹۱
 • معرفی شغل مددکار اجتماعی

  کار چیست؟

  پیچیدگی ها و شرایط خاص امروزی، چالش ها، مشکلات و فشارهای روانی زیادی را برای جوامع و انسان ها ایجاد کرده است. برای رفع این مشکلات، حفظ سلامت روحی افراد و داشتن ای سالم، خدمات ضروری و لازم است.
   
  کار این است که به (یک فرد یا گروه یا جامعه) کمک کند تا مشکل خود را شناخته، به توانایی‌های خود پی ببرد و با استفاده از منابع و امکانات موجود در جهت حل مشکل خود بر آید. در واقع مددکاری مجموعه ای متشکل از تدابیر و و فعالیتهای حرفه ای است که در قالب نهادها، سازمانها و موسسات رفاهی توانبخشی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی عرضه می شود تا با ایجاد تغییر و دگرگونی مناسب در شرایط مادی و معنوی افراد و اقشار زمینه بهزیستی رشد و تعالی آنها را فراهم آورد.
   
  کار اجتماعی، دادن و حمایت از افراد در معرض خطر، ها و افراد حاشیه نشین می باشد. همچنین او مسئول کمک کردن به افراد برای دریافت خدمات مورد نیاز مناسب جهت داشتن بهتر و رفاه بیشتر است. معمولا به افراد زیر خدمات می دهد :

  - کودکان و والدینی که با شرایط سخت روبرو هستند.

  - افراد سالمند

  - افراد ناتوان فیزیکی یا ناتوان در یادگیری

  - افراد ناتوان ذهنی

  - جوانان تحت مراقبت

  - افراد بی خانمان

  - افرادی که به دنبال مستقل هستند.

  - افراد معتاد

  - بچه های بی سرپرست

  - پدرخوانده ها و مادر خوانده ها که مسئولیت بچه های بی سرپرست را بر عهده می گیرند.

   

  مددکار در خود با سایر متخصصان مانند کارکنان بخش سلامت، معلمان، پلیس و متخصصان بخش های مربوط به جرایم و تخلفات در ارتباط خواهد بود.
   
  مددکار در زمینه های زیر به خدمت می کند :
   

  - مددکاری فردی: ارائه خدمات حرفه ای به افراد و ها تا روابط سالم تر و موثرتری را دارا شده و قادر شوند با بهره گیری از استعدادها توانمندیها، امکانات درونی و بیرونی خود و به حداکثر رشد مادی و تعالی معنوی و رضامندی حاصل از آن دست یافته و به صورت مستقل و خودکفا و با کارآیی بیشتر به خویش ادامه دهند.

  - مددکاری ای: توسعه و تعمیم خدمات مددکاری در جوامع مختلف به منظور تامین نیازهای اجتماعی، فرهنگی رفاهی از طریق بسیج نیروها و جلب مشارکتهای عمومی و بهره گیری از استعدادها و نیروهای موجود جامعه.

  - مددکاری گروهی: ارائه خدمات مددکاری گروهی به افراد به منظور رشد استعدادها ظرفیتها و قابلیتها با بهره گیری از روابط و فعل و انفعالات گروهی است تا اعضاء قادر شوند بر مسائل و مشکلات خود فائق آمده و بنحو مطلوب تری از عهده وظایف و مسئولیتهای فردی و برآیند.

  - در خود با افرادی با پیش زمینه های متفاوت سر و داشته و باید اعتماد آنها را جلب کند تا بتواند به آنها کمک کند. او اغلب در شرایطی است که درایت، صبر و درک بالایی را می طلبد. همچنین باید بتواند به سرعت خود را با شرایط مختلف تطبیق داده و روشی مناسب و به دور از هرگونه پیش داوری را بکار گیرد.

   

  ساعت و محل اجتماعی

  ساعت کاری به صورت تمام وقت است. البته گاهی در شب ها و تعطیلات نیز باید در دسترس باشد. وقتی در بیمارستان ها و مراکز است، گاهی باید به صورت شیفتی کند.
    

  وظایف اجتماعی

  - ارزیابی و بررسی وضعیت مراجعه کننده

  - حفاظت از والدین یا کودکان در برابر خطرات

  - ایجاد رابطه مبتنی بر اعتماد با مراجعه کنندگان و های آنها

  - حمایت های عملی از مراجعه کنندگان (یا تصمیم گیری برای آنان در زمان مورد نیاز)

  - دادن اطلاعات، و حمایت

  - سازماندهی و برنامه های حمایتی

  - شرکت در جلسات تیم کاری

  - نظارت بر اعضای تیم (در صورتی که به شکل تیمی کند)

  - ثبت مستندات و نوشتن گزارشات

  - دادن مدارک به دادگاه ( در زمان مورد نیاز)

   

  شخصیت شناسی مددکاری اجتماعی

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا از خود لذت ببرند. آنها درمانگرهای بانفوذ و گرمی هستند که راه حل ها و انتخاب های احتمالی را به خوبی تشخیص و به مراجعان خود ارائه می دهند.

  INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شرایط آن وجود دارد.

  ENFP  این تیپ شخصیتی مشاورانی دلسوز، مهربان، خلاق و حمایتگر هستند. آنها می توانند روی دیگران تاثیر زیادی بگذارند. با انرژی زیادی که دارند، انگیزه لازم برای تغییرات مثبت در را به مراجعان خود می دهند.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در شان به رشد و فراست بیشتری دست پیدا کند. او در حوزه و راهنمایی بسیار موفق عمل می کند.

  ESFJ این تیپ شخصیتی حامی قدرتمند بوده و از کمک کردن به دیگران و رفع مشکلات آنها لذت بسیار می برد. او به راحتی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی بگذارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

  ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد.

   

  مهارت و توانمندی مورد نیاز اجتماعی

  -  توانایی ایجاد رابطه با افراد در سنین مختلف و با سابقه های متفاوت و جلب اعتماد آنها

  - رویکرد عملی و منعطف در کار

  - رعایت ادب، داشتن صبر و همدردی کردن با مراجعه کنندگان

  - فهم نیازهای گروه های مختلف افراد

  - طرز تفکر عادلانه و به دور از هر گونه پیشداوری و قضاوت

  - تیمی همراه با استفاده از ابتکار فردی

  - ارزیابی و درک موقعیت ها و انجام عمل مناسب

  - پشتکار داشتن در مواجهه با شرایط سخت و چالشی

  - زمان و سازماندهی مناسب

   

  تحصیلات لازم برای ورود به مددکاری اجتماعی

  فارغ التحصیلان رشته علوم گرایش های مددکاری و خدمات می توانند وارد این شوند.

   

  بازارکار و وضعیت اجتماعی

  استخدام می تواند در اماکن زیر انجام شود :

  - موسسات خیریه 

  - پرورشگاه ها

  - مراکز نگهداری افراد بی سرپرست

  - مراکز مشاوره

  - مراجعان خصوصی

  - مراکز بازپروری

  - مراکز اصلاح و تربیت

  - مراکز درمان اعتیاد

  - زندان ها

  - و سایر سازمان های رفاهی حمایتی، امدادی و توانبخشی

  همچنین در صورت داشتن سرمایه و شرایط لازم، می تواند کلینیک مددکاری تاسیس کند. برای این منظور، هر فارغ‌التحصیل رشته مددکاری در حد کارشناسی که حداقل دو سال سابقه کاری مفید در مراکز دولتی یا غیردولتی را دارا باشد می‌تواند با مراجعه به بهزیستی شهرستان خود نسبت به اخذ پروانه تاسیس کلینیک اقدام نماید.

  بهزیستی منطقه نیز با نیازسنجی، در صورت تایید نیاز نسبت به صدور پروانه اقدام می‌کند. معمولا غیر از شهر تهران که به لحاظ سیاست‌های دولت اشباع شده معرفی شده و مجوز جدیدی صادر نمی‌شود، در سایر شهرهای کشور مجوز صادر می‌شود. بعد از کسب موافقت اصولی، متقاضی باید نسبت به معرفی نیروی انسانی کلینیک و فراهم نمودن فضای کاری مناسب با حداقل دو اتاق اقدام نماید. برای صدور پروانه تاسیس کلینیک معرفی حداقل ۵ نفر نیروی انسانی شامل دو نفر اجتماعی، یک نفر روانشناس، یک نفر مشاور و یک نفر دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم انسانی یا علوم ضروری است.

   

  برخی مشکلات کاری در ایران

  مددکاران در کشور با برخی از مشکلات و مسایل روبرو هستند که عبارتند از :

  - عدم پرداخت حقوق و مزایای کافی به شاغلین با توجه به سختی آنها

  - عدم توجه کافی به  این به عنوان شغلی تخصصی و حرفه ای

  - نبود قوانین حمایت کننده و متناسب با مددکاری برای مثال در کشور قانونی برای برخورد با پدری که فرزند خود را تنبیه می کند، وجود ندارد.  

  - ورود فارغ التحصیلان سایر رشته ها ( از جمله روانشناسی، مشاوره، خدمات و مدیریت) به های مددکاری اجتماعی

  - نبود گرایش های تخصصی در رشته مددکاری در سیستم آموزش عالی کشور مانند سالمند آزاری، کودک آزاری و…

   

  چشم انداز در ایران

  در حال حاضر مناسبی در کشور برای فارغ التحصیلان مددکاری از منظر یا خود اشتغالی وجود دارد. با توجه به چالش ها و مسایلی که روز به روز در و مردم بیشتر می شود، نیاز به مددکاران نیز رو به افزایش است. به علاوه در کشور فرصت های شغلی زیادی برای مددکاران وجود دارد که هنوز به درستی شناسایی نشده اند. در صورت شناسایی و مشخص کردن آنها و ایجاد زمینه های لازم برای کارآفرینی و تاسیس کلینیک های مددکاری اجتماعی، پیش بینی می شود در سال های آتی خوبی پیش روی علاقه مندان مددکاری باشد.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان مددکاران بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشدی حدود  ۲۵ درصد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی۵ سال گذشته میزان در مقایسه با رشد متوسط همه مشاغل ( ۱۰.۲ درصد) رشد زیادی برابر ۵۵.۲ درصد داشته است. برای سال های آینده نیز رشد بسیار خوبی برای آن پیش بینی شده است.
   

  درآمد اجتماعی

  مددکاران که در بخش های دولتی مشغول به هستند، مطابق با قانون خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آنهایی که در سازمان ها و مراکز خصوصی شده اند، با توجه به میزان دانش، مهارت، تجربه و توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای متفاوتی دارند. مددکاران که خود کلینیک دارند نیز با توجه به میزان فعالیت و تعداد مددجوها، درآمدهای مختلفی کسب می کنند.
   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

   آمریکا – متوسط سالانه مددکاری اجتماعی۴۲.۴۸۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۱.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه مددکاران حدود۶۰.۰۰۰  دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه مددکاران برای افراد تازه بین۲۹.۵۰۰  تا۳۸.۰۰۰  دلار و برای افراد با تجربه بین ۳۹.۰۰۰ تا۶۰.۰۰۰  دلار می باشد.
     

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.