معرفی شغل تعمیرکار آسانسور

تعداد بازدید: ۹۵۶
 • معرفی شغل تعمیرکار آسانسور

  کار چیست؟

  کار  نصب، راه اندازی، نگهداری و تعمیر انواع آسانسورهاست. امروزه این صنعت شکل تخصصی به خود گرفته است و افرادی که به آن وارد می شوند، باید آموزش های لازم را ببینند. مراحل نصب یک عبارتند از :

  - آهن کشی چاه آسانسور

  - نصب ریل و درب آسانسور

  - مکانیکال آسانسور

  - الکتریکال آسانسور

  - راه اندازی آسانسور

  - تست آسانسور

  - تحویل آسانسور 

  در برخی موارد هر کدام در یکی از بخش های نصب، تعمیر و پشتیبانی (نگهداری) به صورت تخصصی می کنند.

  کار آمیخته با تجربه است. در واقع هرچه از دانش و تجربه بیشتری برخوردار باشد، نصب و تعمیر با ایمنی و اطمینان بیشتری انجام می شود. امروزه به صورت مداوم آسانسورهای جدید و مدرن به بازار عرضه می شود که باید خود را به روز کرده و با آنها آشنا باشد.

  از آنجا که قطعات به صورت مجزا به ساختمان آورده و در آنجا به هم وصل می شوند، باید از توان بدنی خوبی برای حمل و اتصال این قطعات برخوردار باشد. همچنین نباید از ارتفاع بترسد.

   

  ساعت و محل آسانسور

  ساعت به صورت تمام وقت است. محل او در کارخانجات تولید یا در ساختمان مشتری است. 

   

  وظایف آسانسور

  - مونتاژ قطعات و نصب آن

  - بررسی و کنترل منظم چرخ دنده ها، موتورها، ترمز ها، درب ها و قفل ها برای اطمینان از امنیت آن

  - انجام تعمیرات لازم

  - پاسخگویی فوری به تماس های اضطراری مشتریان

  - تعویض بخش های داخلی مانند کف پوش، دکمه ها، سیستم نوردهی و سیستم های ارتباطی

  - نوشتن گزارش کار

  - بازرسی تجهیزات از لحاظ رعایت شدن مسایل ایمنی در آنها

   

  شخصیت شناسی آسانسور

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کند. او بیشتر مایل است برای خود کند.


  مهارت و دانش مورد نیاز آسانسور

  - در کارهای الکتریکی و مکانیکی

  - آشنایی با انواع آسانسورها و درک نقشه های آنها

  - ارتباطی خوب

  - برنامه ریزی کاری و زمان مورد نیاز آن

  - توان تصمیم گیری و حل درست و سریع مسایل و مشکلات به خصوص در شرایط خاص

  - رعایت مسایل بهداشتی و ایمنی

  - داشتن مسئولیت پذیری و تعهد در – از آنجا که این بسیار حساس است و هرگونه کوتاهی می تواند منجر به به خطر افتادن جان چندین انسان شود، داشتن مسئولیت پذیری و تعهد بسیار حیاتی است.

  - توان بدنی مناسب

   

  نحوه ورود به نصب و تعمیر آسانسور

  شما می توانید این را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید. برای آموزش حرفه ای در این می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه و دانش در رشته مربوطه  شوید. در این رشته امکان ادامه تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی نیز وجود دارد. خوبست بدانید که ایران از جمله پیشگامان راه اندازی این رشته در دنیاست و دومین کشور بعد از انگلستان است که رشته دانشگاهی نصب و تعمیر را راه اندازی کرده است. همچنین دوره های آزاد این در آموزشگاه های معتبر زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود که علاقه مندان می توانند در آنها شرکت کنند.
    

  فرصت شغلی و بازارکار  تعمیرکار آسانسور

  تعمیرکار می تواند در شرکت های تولید، فروش، نصب و خدمات مشغول به کارشود. او همچنین می تواند به صورت مستقل و قراردادی با انواع مشتریان کند. با توجه به اینکه تعداد ساختمان های بلند در شهرها بسیار زیاد است، نیاز به برای تعمیر و یا سرویس در آنها، همیشگی و دائمی می باشد. بنابراین اگر تعمیرکاری در خود و لازم را داشته باشد، به راحتی می تواند فرصت های شغلی خوبی پیدا کند. همچنین پیش بینی می شود آینده شغلی خوبی نیز در کشور پیش روی نصب و نعمیر باشد.

  وضعیت استخدام این در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام این بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
   

  میزان آسانسور

  درآمد مانند بسیاری از مشاغل فنی، متفاوت است. افرادی که دانش به روز، تجربه، و تعهد در خود داشته باشند، مطمئنا درآمدهای بالاتری نیز خواهند داشت. در مجموع می توان این را در حد خوبی دانست. این در برخی از کشورها مانند آمریکا در بین مشاغل فنی، بیشترین را دارد.

   

  میزان این در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این ۷۰.۹۱۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰  بوده است. این عدد در سال ۲۰۱۳ به ۷۴.۱۴۰ دلار رسیده است.

  انگلستان -  متوسط سالانه این برای افراد تازه بین ۲۱.۰۰۰ تا ۲۹.۰۰۰ دلار و برای افراد باتجربه بین ۳۸.۰۰۰ تا ۶۰.۰۰۰ دلار می باشد.

لینک کوتاه:
برچسب ها:
منبع:
تحریریه کاران
کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.