معرفی شغل آهنگساز

تعداد بازدید: ۶۳۱
 • معرفی شغل آهنگساز

  کار چیست؟

  کار بسیار جذاب و در عین حال پیچیده است. تعیین می کند یک با چه لحنی ، در چه گامی ، با چه صدایی ، در چه دستگاهی و چه سبکی (پاپ ، راک ، رپ ، جاز ، بلوز و …)  خوانده شود. اینکه کجای باید با صدای بلند یا پایین خوانده شود، اوج و فرود کجا باشد و برخی اوقات انتخاب ترجیع بند (نقطه اوج که معمولا تکرار می شود) نیز اگر در مشخص نشده باشد، به اختیار می باشد.

  آهنگساز معمولا برای از ساز استفاده می کند و همزمان می نوازد و لحن و حس خود را روی اعمال می کند. البته نواختن ساز اجبار نیست چرا که می تواند با تکیه به تبحر خود و شناخت بدون استفاده از ساز و تنها با زمزمه و تکرار ، کند .

  در حرفه ای مثل ارکسترال، ساخته شده به صورت نُت یادداشت می شود و پارتیتور نام دارد. ولی در های معمولی یا بهتر است بگوییم “ملودی سازی” معمولا نُت نویسی انجام نمی شود و ساخته شده با ابزاری ضبط و ذحیره می شود. این را می توان نوع غیر حرفه ای از تلقی کرد.

  کار توأم با خلاقیت و تحلیل است. باید فردی خلاق و هنرمند باشد. او باید دانش و شناخت خوبی از عرصه داشته و با پشتکار زیاد آثار ارزشمندی را تولید کند.

   

  وظایف آهنگساز

  - نوشتن و تولید برای ارکسترها، گروه های موسیقی، فیلم ها و تئاتر ها و …

  - کسب اطلاع از جدید ترین تغییرات و پیشرفت های صورت گرفته در عرصه موسیقی

  - شنیدن انواع آثار سازان مختلف (در الهام گرفتن و ایجاد آهنگی جدید بسیار موثر است)

  - آموزش آهنگسازی

  - اجرای ارکستر ( نوازنده یا رهبر)

  - انجام تمرینات مستمر

  - همکاری با افرادی از جمله تنظیم کننده، خواننده، نوازنده و …

   

  شخصیت شناسی آهنگساز

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

  INTP این تیپ شخصیتی از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی عاشق هیجان، تفریح و کارهای نشاط آور است. او به اکنون بها می دهد و می خواهد با دیگران سروکار داشته باشد.

  ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد.

   

  مهارت و توانمندیهای مورد نیاز آهنگساز

  - داشتن علاقه و ذوق هنری

  - آشنایی با علم موسیقی

  - خلاقیت بالا

  - داشتن صبر و پشتکار زیاد

  - های ارتباطی مناسب

   

  تحصیلات لازم برای ورود به آهنگسازی 

  علاقه مندان به می توانند از ابتدا پس از گذراندن دوره ششم ابتدایی در صورت داشتن شرایط لازم و قبولی در آزمون های اولیه، وارد هنرستان های شوند. تحصیل در این هنرستان ها  سال طول می کشد و رشته های نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز غربی و سازی در آنها آموزش داده می شود. در صورت تمایل افراد می توانند پس از اخذ دیپلم، رشته خود را در مرکز علمی و کاربردی ادامه دهند و یا با گذراندن دوره پیش دانشگاهی و قبولی در آزمون کنکور، وارد دانشگاه های کشور شوند. رشته در دانشگاه های کشور در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد.

  شرکت در دوره های آزاد نیز راه دیگری است که افراد علاقه مند می توانند آن را انتخاب کنند.

  آنچه برای ورود به و موفق شدن در آن مهم است، داشتن علاقه، پشتکار و توانایی جسمی مناسب می باشد.

   

  آینده شغلی، و وضعیت آهنگساز

  استخدام معمولاً در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، آموزش عالی و صدا و سیما انجام می شود. همچنین می تواند در آموزشگاه های آزاد تدریس کند. بسیاری از آهنگسازان نیز به صورت مستقل و خصوصی می کنند و به ساخت های مختلف می پردازند. برخی از آنها که دارای سرمایه و تجربه کافی هستند، خود اقدام به تاسیس آموزشگاه یا راه اندازی استودیو می کنند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاسیس آموزشگاه روی لینک زیر کلیک کنید :

  راهنمای تاسیس آموزشگاه آزاد هنری

  آهنگسازی هنری است که تا حد زیادی به خلاقیت و نوآوری وابسته است. یک اثر وقتی ارزش دارد که از ذوق و تخیل نشات گرفته باشد. ما به آهنگسازان حرفه ای و توانمند نیاز داریم و نه افرادی که تقلید وکپی برداری از های دیگران را اصلی خود قرار داده اند. متاسفانه آهنگسازان به دلیل نبود قانون کپی رایت در کشور مشکلاتی را در خود دارند که امید است با توجه ویژه مسئولان و انجام فرهنگ سازی مناسب، این مشکلات رفع شود.

  آهنگسازی که توانمند و قوی باشد و در خود پشتکار لازم را داشته باشد، مطمئنا با فرصت های شغلی خوبی نیز روبرو خواهد شد. با توجه به نیاز روحی  و روانی همیشگی انسان ها به موسیقی، نیاز به آهنگسازان خلاق نیز همیشه وجود دارد و تقریبا هیچ گاه نمی توان را اشباع شده تلقی کرد. زیرا متناسب با تنوع علایق و سلایق انسان ها، فرصت های جدید برای کنار هم قراردادن نت های و ساخت های نو وجود دارد.

  وضعیت در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۰ درصدی داشته باشد. در حالی که این عدد برای متوسط مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد منفی ۲۴.۳ درصد داشته است. در حالی که متوسط مشاغل رشد ۷.۸ درصدی داشته اند. پیش بینی ها نشان می دهد در سال های آتی رشد مثبت زیادی در میزان وجود خواهد داشت.
   

  درآمد آهنگساز

  آهنگسازی که در بخش دولتی می شود، متناسب با قانون مدیریت خدمات کشوری درآمد دارد. اما در بخش خصوصی شرایط متفاوت است. معمولا کارهای مختلف انجام می دهد به عنوان مثال در کنار ساخت یک سفارشی برای یک نمایش، به تدریس در آموزشگاه هم می پردازد. بنابراین با توجه به میزان مهارت، تجربه و کاری که آهنگسازان انجام می دهند، درآمدهای متفاوتی نیز دارند.

  بدیهی است که خلاقیت و توانمندی خود را در کارهایش پیاده کند، موفق تر بوده و درآمد بیشتری نیز خواهد داشت.

  البته تعدادی از آهنگسازان در خصوص درآمد و تامین هزینه خود با مشکلاتی روبرو هستند که برخی از این مشکلات به عدم حمایت کافی از سوی مسئولان ارتباط دارد. امید است با توجه ویژه و تلاش مسئولان گام های موثری در جهت رفع این مسایل و تامین رفاه بیشتر برای قشر آهنگسازان برداشته شود.

   
  میزان درآمد آهنگسازان در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط درآمد سالانه در سال ۲۰۱۳، ۴۸.۵۰۰ دلار می باشد. قابل ذکر است که اختلاف بین کم ترین (۱۵.۴۰۰ دلار) و بیشترین درآمد (۲۸۹.۰۰۰دلار) در این زیاد است.

  انگلستان – متوسط درآمد در سال ۲۰۱۳، معادل ساعتی ۱۸ دلار آمریکا می باشد.

  کانادا – متوسط درآمد سالانه در سال ۲۰۱۳، معادل ۴۵.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.
   
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.