معرفی شغل زمین شناس

تعداد بازدید: ۹۷۹
 • معرفی شغل زمین شناس

  زمین شناسی چیست؟
  زمین شناسی، حوزه ای است که در زمینه پیرایش زمین، وضعیت در فضا، تاریخ شناسی، شکل و ابعاد زمین، مشخصات فیزیکی و شیمیایی و مواد تشکیل دهنده آن، بررسی عواملی که در شکل دخیل هستند و… مطالعه و بررسی می کند. شناسی با علوم زیستی، شیمی، جغرافیا، هواشناسی و آب و خاک ارتباط نزدیکی دارد. 

   
  اهمیت دانش شناسی
  زمین شناسی در کشورهای مختلف دنیا بسیار مورد توجه است زیرا اقتصاد، صنایع، و بسیاری از موارد دیگر در هر کشوری، به نتایج شناسان متکی است. کشور ما نیز با در اختیار داشتن‌ منابع‌ معدنی‌ بسیار غنی‌ اعم‌ از مواد سوختی‌ و ذخایر فلزی‌ و غیرفلزی‌ گران بها، و قرار گرفتن‌ بر روی‌ منطقه‌ای‌ فعال‌ از نظر زمین‌‌شناسی‌ که‌ باعث‌ وقوع‌ زلزله‌ها، تغییر ساختار زمین‌، پدیده‌ کوه‌زایی‌، تغییر پهنای‌ دریاها و خلیج‌ مجاور می‌شود و ده ها مورد دیگر، به‌ پژوهشگران‌ و زمین‌شناسی‌ نیاز مبرم دارد که‌ در این زمینه ها به‌ مطالعه‌ و کاوش‌ بپردازند.  

  شاخه های مختلف شناسی
  زمین شناسی شاخه های مختلفی شامل شناسی مهندسی، رسوب شناسی، شناسی اقتصادی، شناسی نفت، شناسی ساختمانی، شناسی زیست محیطی، چینه و فسیل شناسی، سنگ شناسی یا پترولوژی و گرایش آب شناسی دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال شناسی مهندسی با بررسی تاثیر محیط شناسی بر سازه‌های مهندسی ، راه‌حل های مناسبی جهت کاهش یا برطرف نمودن خطرات احتمالی ارائه می‌دهد. یا شناسی اقتصادی شاخه‌ای از علم شناسی است که پیرامون شرایط تشکیل مواد معدنی ، و ریخت شناسی آنها ، بافت و ساخت آنها، عوامل کنترل کننده پراکندگی مواد معدنی ، توجیه فنی و اقتصادی آنها و بالاخره تقسیم بندی ژنتیکی مواد معدنی بحث می‌کند.

   
  زمین شناس کیست؟
  زمین شناس به مطالعه علمی ساختار، تحولات و حرکات و همچنین منابع طبیعی می پردازد. شناس فرآیندهای داخلی و خارجی شکل دهنده در تاریخ گذشته آن را بررسی می کند. شناس، از روش های تحقیق و جستجوی مختلفی مانند حفاری، نقشه برداری، لرزه نگاری، تصاویر ماهواره ای و هوایی و اندازه گیری های الکترومغناطیسی در خود بهره می گیرد.

  ساعت کاری و محل شناس
  ساعت کاری شناس بسته به نوع کاری که انجام می دهد، متفاوت است. به عنوان مثال در بخش های اداری ساعت کاری به صورت منظم و تمام وقت بوده و در بخش هایی مانند تحقیقات میدانی، دارای ساعت کاری نامنظم و گاه طولانی می باشد. گاهی لازم است شناس روزهای زیادی از خانه دور باشد. نکته ای که علاقه مندان شناسی باید به آن توجه کنند این است که عمده شناس در شرایط سخت آب و هوایی و در طبیعت می باشد. این شرایط به شکل های مختلف ممکن است برای خانم ها سخت و مشکل است. البته خانم ها می توانند در بخش کارهای نرم افزاری در دفاتر فعالیت کنند که در این حالت نیز فرصت های شغلی محدودی پیش روی آنها قرار خواهد داشت.
   

  وظایف و شناس

  زمین شناس از دانش و تخصص خود در انجام امور زیر استفاده می کند :

  - ارزیابی ایمنی و تاثیر ایجاد یک سد یا تونل در یک پروژه عمرانی

  - مشخص کردن محل مناسب برای دفن زباله های هسته ای

  - جستجوی  منابع انرژی و معادن معدنی مانند نفت و گاز

  - طراحی برنامه های اکتشاف منابع آبی جدید

  - بررسی فعالیت های آتشفشانی و لرزه به منظور توسعه سیستم های هشدار دهنده برای مردم نزدیک به مکان های فعال

  - و …

   

   تیپ شخصیتی مناسب شناس
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که در ادامه برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

   
  برخی از تیپ های شخصیتی مناسب شناس بر اساس آزمون شخصیت شناسی MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشد. او معمولا زمان زیادی را برای خود می گذارد.

  ISTP این تیپ شخصیتی به فهمیدن چرایی و چگونگی کردن چیزها علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در این تیپ شخصیتی مشهود است.

  ESFP این تیپ شخصیتی علاقه به در طبیعت دارد. او به جزئیات و واقعیات توجه زیادی می کند.

  ISFP این تیپ شخصیتی استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهایی که با چیزهای واقعی و حقایق سر و دارد، علاقه دارد.

   

  مهارت شناس
  زمین شناس برای اینکه در خود موفق شود باید دارای یک سری از ها و تخصص ها باشد. بعضی از این ها، عمومی و برخی دیگر از آنها اختصاصی این است.

  مهارت ها و توانمندی های لازم رمین شناس عبارتست از: 

  - تسلط در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی

  - علاقه زیاد به طبیعت و توان تحمل شرایط سخت کاری در آن

  - مشاهده دقیق

  - داشتن نظم و روندی ساختار یافته در که از لازمه های هر پژوهشی و تحقیقاتی است.

  - توان بدنی مناسب

  - توانایی فردی و تیمی

  - توان استفاده از نرم افزارهای مرتبط از جمله GIS، Rock Work – RS، Earth das، corel, IRDES, Arc و …

   

  رشته شناسی

  علاقه مندان به شناس می توانند در رشته کارشناسی شناسی در دانشگاه های کشور تحصیل کنند. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در این رشته در کشور وجود دارد.


  استخدام شناس

  استخدام شناس می تواند در وزارت خانه های صنعت، و تجارت، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد کشاورزی‌، علوم‌، تحقیقات و فناوری ، آموزش‌ و پرورش‌ و همچنین‌ شرکت‌ها و مؤسساتی‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ و زلزله کشور، موسسه ژئوفیزیک، شرکت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌های‌ سد سازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ صورت گیرد. 
   
  در صورت داشتن توان و علاقه لازم، شناس می تواند کارآفرینی کرده و شرکتی شخصی در این حوزه راه اندازی کند. بسیاری از فعالیت‌های اصلی شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت نفت و گاز ایران، به تهیه و استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی، تحلیل این نقشه و شناسایی نکات قابل تامل در آن‌ها بستگی دارد. شناس می تواند به عنوان پیمانکار با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف همکاری کند.

   

  مشکلات شناس در ایران

  برخی مسایل و مشکلات شناسی در ایران عبارتند از : 

  - بازار بسیار نامناسب به خصوص در شهرستان ها

  - کاربردی نبودن بخشی از دروس رشته شناسی

  - عدم درک اهمیت این برای کشور توسط مسئولان و بها ندادن کافی به آن

  - عدم توجه به این به عنوان شغلی فنی و عملی و به دنبال آن عدم جذب کارجویان آن در پروژه های عمرانی و عملیاتی

  - عدم شناخت صحیح شناسی بین مردم

   

  وضعیت شناس در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان رمین شناس ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان شناسان رشد ۱۸.۳ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

   

  درآمد و حقوق شناس

  زمین شناس که در سازمان های دولتی می شود، مطابق باقانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. حقوق و شناس که در شرکت های خصوصی فعالیت می کند، با توجه به میزان و تخصص و نوع توافق صورت گرفته با متفاوت است.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و شناسان در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

  برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس ژئوفیزیک، کارشناس کنترل کیفی، بازرس فنی، مدیر پروژه و … می باشند که یک شناس می تواند در هر یک از آنها شده و فعالیت نماید.

  برای شناس در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال شناسانی که در سمت کارشناس ژئوفیزیک در رده کارشناس می کنند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 74۰۰۰۰ تومان، حداکثر 46۰۰۰۰۰ تومان و متوسط ماهیانه 17۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند. 

   

  میزان شناس در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

  آمریکا – متوسط سالانه این ۸۲.۵۰۰ دلار (برای همه ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۴.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا –  متوسط سالانه این ۸۷.۶۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه این برای افراد تازه بین ۳۰.۵۰۰  تا ۴۶.۰۰۰ دلار و برای افراد با تجربه بین ۶۱.۰۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.