معرفی شغل پرستار

تعداد بازدید: ۶۱۱
 • معرفی شغل پرستار

  پرستار کیست؟

  پرستار، فردی که در زمینه اصول علمی و مهارتهای حرفه‌ای مراقبت، درمان و آموزش بیماران تحصیل کرده و در آن داشته باشد. عضوی از تیم درمانی در ها و درمانگاه ها می باشد. در قدیم شاید داشتن تحصیلات دانشگاهی برای ضروری نبود ولی امروزه باید مدرک معتبر دانشگاهی داشته باشند.

   
  کار چیست؟

  کار پرستار، کنترل وضعیت بیماران و مراقبت از آنان مطابق نظرات است. او به بیماران و همراهانشان اطلاعات لازم را داده و آنها را در مورد نحوه برخورد با بیماری و مراقبت از بیمار راهنمایی می کند. البته این تنها بخشی از است. پرستارانی که پست های مدیریتی و سرپرستی دارند، مسئولیت هایی از قبیل نظارت و کنترل کارهای گروه پرستاری، شناسایی و بررسی مشکلات بخش پرستاری و خدمات آنها و … را برعهده دارند. 
   
  ساعت و محل کار پرستار

  ساعت به صورت تمام وقت است. البته گاهی باید به صورت شیفتی در شبها و روزهای تعطیل هم سرکار باشد. محل او نیز در ها، کلینیک ها، سایر مراکز درمانی و گاهی مراکز نگهداری سالمندان و کودکان می باشد.شرایط محیط با هم متفاوت است. به عنوان مثال پرستاری که در بخش کودکان می کند با پرستاری که در بخش اورژانس مشغول به است، بسیار متفاوت است.

   
  وظایف پرستار

  - ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی او و گزارشات پرستاری

  - بررسی منظم وضعیت بیماران از جمله گرفتن دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی آنها

  - کمک به و سایر تیم درمان

  - دادن داروی بیماران مطابق با دستور پزشک

  - انجام تزریقات، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم ها

  - استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی

  - احترام به بیماران و رعایت حقوق آنها

  - همکاری با بخش های مختلف بیمارستان

  - آرام سازی محیط فیزیکی، کنترل دما و نور، سر و صدای محیط و سایر عوامل محیطی و تامین شرایط استراحت به آرامش بیمار

  - کنترل و نظارت بر واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت های کاری (از وظایف سرپرستار)

   

  شخصیت شناسی پرستار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند. 
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند.

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

  ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در خود استقلال داشته باشد. معمولا در این او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد. تصمیم گیری سریع و برخورد با شرایط بحرانی یکی از ویژگی های این تیپ شخصیتی است که در این لازم است.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد.

  مهارت و دانش  مورد نیازبرای پرستار

  - ارتباطی خوب

  - شنونده خوبی بودن

  - علاقه و تمایل قلبی برای کمک به دیگران

  - تیمی همراه با استفاده از قدرت ابتکار خود

  - توان ذهنی و جسمی مناسب

  - های عملی خوب

  - صبر و همدردی

  - جلب اعتماد بیماران

  - تصمیم گیری درست و سریع در شرایط بحرانی

  - حفظ آرامش هنگام فشار کاری زیاد

  - مدیریت زمان و سازماندهی

  - مهربان و دلسوز بودن

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به پرستاری

  علاقه مندان به باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط داشته باشند. این افراد می توانند در رشته پرستاری در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. کسب تجربه در این بسیار مهم می باشد به طوری که برای احراز پست هایی مانند سرپرستار،  پرستار بخش های ویژه و … داشتن تجربه از شرایط لازم و اساسی است.


  وضعیت بازار و  پرستار

  پرستار می تواند در ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی کند. شرایط محیط بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای و مراکز درمانی که در آن مشغول می باشد، دارد مثلا یک که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان می کند یا پرستاری که در بخش اطفال یا بخش  داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط با هم تفاوت دارند .

  استخدام می تواند در براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد، دکتری ) و سابقه کار، در پستهای شیفت ، سر ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری انجام شود .همچنین به صورت پرستار خصوصی در منازل بیماران نیز امکان پذیر است.

  در ایران با این که جایگاه واقعی خود را نیافته‌اند و در چند سال اخیر نیز با تعداد قابل توجهی فارغ‌التحصیل رشته پرستاری از دانشگاه آزاد و دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی روبرو بوده ایم،  اما نیاز بسیار زیاد است و هنوز مراکز بهداشتی – درمانی به پرستارانی متخصص، مجرب و توانمند نیازمندند و در واقع برای همه فارغ التحصیلان واجد شرایط و با شرایط عالی برای فارغ‌التحصیل خوب و توانمند این رشته وجود دارد.

  برخی از کارشناسان این را از لحاظ سختی در رده دوم مشاغل قرار داده اند. با بیماران مختلف جسمانی و روانی سر و داشته و در معرض بیماری های مختلف نیز قرار دارند. وجود فشار کاری،  ساعت های طولانی، استرس بالا و کم بودن حقوق و مزایا نیز از مشکلات دیگر این شغل می باشد. اما به نقل از برخی شور و شعف سلامتی یک بیمار حسی است که در هیچ دیگری وجود ندارد و این برای آنها کافی است.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۲۶  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد۲۷.۴  درصدی داشته و رشد بسیار سریع درآینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  درآمد پرستار

  در خصوص میزان حقوق و در کشور آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. البته اکنون با اجرای طرح تحول سلامت، حقوق و دریافتی به ویژه در بیمارستانهایی که این طرح در آنها اجرا می شود بهبود نسبی یافته است. (در آینده نزدیک اطلاعات تکمیلی در اختیار علاقه مندان قرار خواهیم داد).حقوق در بیشتر موارد متناسب با سختی کاری که دارند، نیست.

  در های خصوصی معمولا حقوق بیشتری نسبت به های دولتی به داده می شود. برخی گفته های حاکی از آن است که اختلاف و شاید خیلی عادلانه نباشد. از طرفی در مقایسه، در ایران با سایر کشورها بسیار متفاوت و کمتر می باشد که گاهی باعث مهاجرت به خارج از کشور شده است.  

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه ۶۴.۶۹۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۶.۱۵۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه پرستاران۵۷.۶۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه این برای  افراد تازه بین۳۲.۰۰۰  تا۴۲.۰۰۰  دلار، افراد با تجربه و مسئول تیم پرستاری بین۳۹.۰۰۰  تا۶۱.۰۰۰  دلار و برای مشاور بین۵۸.۰۰۰  تا۱۰۲.۰۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.