معرفی شغل نقاش

تعداد بازدید: ۹۵۵
 • معرفی شغل نقاش

  کار چیست؟

  کار در یک کلام، خلق اثر بر پایه است. با آگاهی از اصول و زیبایی شناسی به آفرینش اثری می پردازد. محتوای این اثر می تواند چهره افراد (چهره نگاری)، مناظر طبیعی (طبیعت نگاری)، زندگی روزمره مردم (مردم نگاری)، چهره های مذهبی (شمایل نگاری)، مناظر تاریخی (تاریخ نگاری)، ترکیبی از اشیای بی جان (طبیعت بی جان) و یا اینکه تصویری کاملا ذهنی باشد.

  ابزارهایی که معمولا توسط مورد استفاده قرار می گیرند،مداد، ‌کاغذ، خط کش، پایه چوبی، بوم، مداد رنگی، آبرنگ، گواش، پاک کن، قلم مو و پاستل می باشند. حوزه به وسعت خلقت است و می تواند در زمینه های مختلف نقاشی، طراحی، متحرک (انیمیشن یا پویانمایی)، پوسترسازی، صحنه تئاتر و … فعالیت کند.

  نقاش باید ویژگی‌های‌ جسمی‌ و روحی‌ خاصی‌ داشته‌ باشد تا بتواند در خود موفق‌ گردد. او باید بسیار خلاق، مبدع و دارای ذوق زیاد باشد. ها معمولا افرادی درون گرا هستند و ساعات طولانی می توانند به تنهایی کنند و از کردن لذت ببرند.
   
   

  شخصیت های مناسب نقاشی
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت های مناسب بر اساس تست MBTI

  INFJ این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

  ENFP این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می توانند کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

  INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق آثار خود استفاده می کند.

  INTP این تیپ شخصیتی از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد خود را برای دیگران به نمایش بگذارد. او از سرگرم کردن دیگران لذت می برد.

   ISFP این تیپ شخصیتی با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

   

  توانمندی و های مورد نیاز نقاش

  - ذوق و شم فراوان

  - خلاقیت بسیار زیاد

  - دید دقیق و و نگاه موشکافانه به اطراف خود برای پاسخ درست به نیاز مخاطب

  - شناخت خوب از رنگ ها (رنگ شناسی مناسب) و تشخیص آنها از یکدیگر

  - آشنایی با تمامی سبک ها و ابزارهای نقاشی

  - علاقه مندی و فردی (در هنگام کشیدن ها) و یا به عبارتی داشتن درون گرا

  - صبر و پشتکار زیاد

  - آشنایی نسبی با سایر هنرهای تجسمی و تصویری

  - علاقه به تدریس و آموزش (وقتی به تدریس می پردازد)

   

  تحصیلات لازم برای ورود به نقاشی

  برای ورود به لزوما به گذراندن دوره های آموزشی یا تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی نیازی نیست. بسیاری از افراد که زمینه خوبی در دارند، به دنبال علاقه خود رفته و وارد این می شوند. البته مسلم است برای تبدیل شدن به یک حرفه ای، باید به صورت حرفه ای آموزش دید.

  اگر می خواهید به صورت حرفه ای، را یاد بگیرید، حتما نیازی به رفتن به آموزشگاه های مختلف و کلاس های خصوصی نیست. می توانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و از پکیج های آموزشی استفاده کنید.

  همچنین برای آموزش حرفه ای می توان به هنرستان، دانشگاه و یا آموزشگاه های آزاد رفت. دانش آموزان علاقه مند به پس از گذراندن سال اول دبیرستان می توانند وارد هنرستان در رشته شوند. زمینه تحصیل در رشته در دانشگاه های کشور در سطوح فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود داشته و ارائه می شود.


   
  آینده شغلی ، و نقاش 

  نقاش می تواند با تهیه مجموعه ای از های خود، هر چند وقت یکبار نمایشگاه برگزار کند و کارهای خود را به فروش برساند. او همچنین می تواند به طور سفارشی برای برخی از مشتریان بکشد. کارهایی از جمله برقراری ارتباط با افراد مختلف و شرکت در نمایشگاه ها و جشنواره های مختلف در پیشرفت کاری هر می تواند بسیار موثر باشد.

  یکی از کارهایی که اکثر نقاشان انجام می دهند، تدریس و آموزش است. آنها می توانند یا به طور خصوصی و یا در هنرستان ها‌، آموزشگاه‌های‌ آزاد و یا دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خود را به علاقه مندان آموزش دهند.

  همچنین زمینه های در مطبوعات‌ و نشریات‌، صداوسیما، فرهنگسراها، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌، شهرداری‌ها (به‌ عنوان‌ طراح‌ و مجری‌ نقاشی‌های‌ دیواری) و موسسات تبلیغاتی وجود دارد.
   
   

  درآمد نقاش

  به طور کلی برخی از حوزه های از جمله نقاشی، در جامعه به عنوان یک رسمی شناخته نمی شود و بیشتر کاری محسوب می شوند. به همین دلیل شاید بتوان گفت این نوع مشاغل در نزد عموم مردم، به عنوان یک و منبع درآمد، ارزش واقعی خود را ندارند.

  نقاش معمولا تنها از طریق کشیدن و فروش آنها ندارد. بیشتر آنها برای گذراندن زندگی خود به کارهای دیگر از جمله تدریس و آموزش می پردازند. برخی نیز با برقراری ارتباط با سازمان ها، موسسات و مراکز مرتبط سفارش گرفته و درآمدی نیز از این طریق کسب می کنند.

  تعدادی از نقاشان که به صورت رسمی در سازمان های مربوطه می شوند هم مطابق با قوانین و مقررات استخدامی، حقوق دریافت می کنند.

  بدیهی است نقاشانی که توانایی، و تجربه کافی در داشته باشند و بتوانند ارتباطات خوبی با سایر افراد یا مراکز مرتبط برقرار کنند، از نظر درآمدی نیز می توانند در سطح خوبی باشند.
   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالیانه در سال ۲۰۱۳، ۴۲.۱۰۰ دلار می باشد.

  استرالیا – متوسط سالیانه در سال ۲۰۱۳، معادل ۶۶.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

  انگلستان –  متوسط هر ساعت در سال ۲۰۱۳، معادل ۲۳ دلار آمریکا می باشد.

  کانادا – متوسط سالانه در سال ۲۰۱۳، معادل ۳۳.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.