معرفی شغل خیاط

تعداد بازدید: ۳۳۴۷
 • معرفی شغل خیاط

  هنر و را بیشتر بشناسید

  خیاطی و حرفه انواع منسوجات ( لباس، پرده و …) است. فردی است که بر اساس سفارشات به انواع لباس، پرده و … می پردازد. برخی از ها به صورت فردی و برخی در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس، همراه گروهی از های دیگر می کنند.هنر خیاطی در بسیاری موارد با هنرهای دیگر مانند بافتنی، رودوزی، تکه دوزی، قلاب بافی، سنگ دوزی، مروارید دوزی و … در ارتباط است و در سفارشات خود از آنها استفاده می کند. کار آمیخته با ، و است. باید انواع پارچه را شناخته و در ودوز داشته باشد. همچنین داشتن و در طراحی برای این لازم است. در کنار همه این ها شاید بتوان داشتن را مهم ترین عامل موفقیت در خیاطی دانست. هرچه بیشتری داشته باشد، در کارش تر خواهد بود.

   

  ساعت و محل خیاط

  ساعت معمولا به صورت تمام وقت است. البته برای برخی سفارشات و در برخی زمان های سال مانند اعیاد، ساعات کاری او بیشتر و فشرده تر خواهد شد. به طوری که گاهی در شب ها و روز های تعطیل نیز مجبور به انجام می شود. البته برخی از ها به خصوص خانم های خیاط، به صورت پاره وقت به این مشغول هستند. محل در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید می باشد. معدودی از خیاطها ممکن است را در منزل شخصی خود انجام دهند. 
   

  وظایف خیاط

  خیاط معمولااز طرح های جدید در ها، پرده ها و… استفاده می کند.در مجموع وظایف عبارتند از :

  - توافق با مشتری درباره نوع پارچه و مدل یا پرده

  - گرفتن اندازه مشتری

  - تعیین زمان و هزینه لازم برای سفارش مشتری

  - ایجاد طرح (مطابق نمونه های موجود یا ایجاد طرح های جدید)، تهیه الگو، برش پارچه و اولیه

  - انجام پرو اولیه

  - نهایی سفارش مشتری

  گاهی برای تعمیر ها به مراجعه می کنند. یک خوب باید زمان زیادی را برای یافتن مدل های جدید از مشتریان، مجلات، بروشورها، کتاب های ژورنال، نمایشگاه ها و … صرف کند.
   

  شخصیت شناسی خیاط

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی خیاطی بر اساس تست MBTI

  ISFP این تیپ شخصیتی با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.


  مهارت و دانش مورد نیاز خیاط

  - برش الگو

  - شناخت انواع پارچه ها و ویژگی های آنها

  - قابل قبول در دوزندگی

  - علاقه زیاد به طراحی، و مد و آگاهی از جدید ترین انواع آنها

  -  توجه به علایق و گرایش های مشتریان

  - و قدرت تجسم طرح ها

  - ارتباطی مناسب در برخورد با مشتری

  - دقت و توجه به جزئیات

  - حفظ تمرکز در ساعات طولانی

  - داشتن ظاهری خوب و پسندیده

  - داشتن پشتکار و تجربه

  - داشتن نظم و مدیریت زمان برای تحویل به موقع سفارشات

  - داشتن سلامت جسمی

   

  نحوه ورود به خیاطی

  برای آموزش حرفه ای در این می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد رشته خیاطی شاخه و دانش (گرایش های زنانه، شب و عروس، های تزئینی، وسایل منزل،ضخیم دوزی، ظریف دوزی، مردانه)  یا فنی و حرفه ای (رشته های طراحی و دوخت) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.همچنین افراد علاقه مند با هر سن و سال و تحصیلاتی می توانند به آموزشگاه های معتبر خیاطی زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای مراجعه و با گذراندن دوره های خیاطی مدرک معتبر دریافت کنند. بیشتر این دوره های آموزشی برای خانم ها برگزار می شود. در کنار همه این موارد، روش استاد و شاگردی نیز برای یادگیری این امکان پذیر است. علاقه مندان می توانند در کنار یک ماهر به شکل تجربی خیاطی را یاد بگیرند.

   

  بازار و فرصت های اشتغال و خیاط 

  برای یک خیاط، (به شکل مرسوم و تمام وقت آن)، تنها بخش کوچکی از زمینه های اشتغال را شامل می شود. می تواند در شرکتهای تولیدی و یا کارگاههای معتبر پوشاک که دوزندگی را به روش سنتی انجام می دهند اتفاق بیفتد. چرا که در بسیاری از کارگاهها و تولیدیهای بزرگ و معتبر، دستگاههای اتوماتیک تا حد زیادی جایگزین ها شده اند. علاوه بر این، برای یک امکان همکاری با کارگاه های خیاطی کوچک، تولید کنندگان لباس، شرکت های طراحی مد و و سایر مراکز مرتبط، به صورت پاره وقت (یا گاهی تمام وقت) وجود دارد.

  اما زمینه کارآفرینی و خوداشتغالی در این اهمیت بیشتری دارد. خیاطان علاقه مند و توانمند با داشتن و سرمایه کافی می توانند به طور مستقل کنند. به عنوان مثال می توانند کارگاه های خیاطی راه اندازی کنند و یا حتی در خانه به خیاطی بپردازند. همچنین می توانند با گذراندن آزمون مربی گری و دریافت مجوز از وزارت کار، آموزشگاه خیاطی تاسیس کنند و به عنوان مربی به آموزش مشغول شوند. 

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد ۵.۲ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
   

  میزان خیاط

  درآمد به عوامل مختلفی بستگی دارد و لذا مقدار آن بسیار متفاوت است. میزان تجربه، و نوع و منطقه ای که در آن به خیاطی مشغول است از مهمترین عوامل در تعیین میزان او محسوب می شود. هر چه فرد توانمندتر و ماهرتر باشد، سفارشات بیشتری گرفته و بهتری خواهند داشت. از طرفی سنتی که مثلاً در یک کارگاه کوچک مشغول خیاطی است با حرفه ای که به صورت صنعتی و وسیع با شرکتهای پخش می کند، متفاوت خواهد بود. حتی صفات و خصوصیات شخصی (نظیر آراستگی ظاهر، خوش قولی، مردم داری، صداقت، انصاف،…) سهم موثری در کاهش یا افزایش دارد.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط  این ساعتی ۱۲.۴۳ دلار در سال ۲۰۱۰ بوده است. همچنین مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، سالانه ۲۶.۱۵۰ دلار می باشد.

  استرالیا – متوسط سالانه این ۴۳.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان - متوسط سالانه این برای افراد تازه بین ۱۷.۵۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار، برای افراد با بین ۲۱.۵۰۰ تا ۲۷.۵۰۰ دلار و برای افراد ماهر و در قراردادهای بزرگ تا ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.