معرفی شغل منجم

تعداد بازدید: ۴۱۲
 • معرفی شغل منجم

  علم چه می گوید؟

  نجوم یا علم بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی پدیده‌های آسمانی از جمله ، ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینه کیهانی است که منشأ آنها در خارج از جو زمین قرار دارد. با علوم فیزیک، شیمی و ریاضی ارتباط نزدیکی دارد. در سالهای اخیر حتی علمی مانند زیست شناسی به کمک ستاره شناسی آمده است و بحث موجودات برون زمینی ، مسأله پیدایش حیات و نیز امکان زندگی در دیگر کرات آسمانی ، رابطه روز افزون این دو علم را طلب می‌کند.

  کار منجم چیست؟

  فردی که اطلاعات گسترده و تخصص در حوزه داشته و روی اجرام آسمانی مانند ستارگان، سیارات و کهکشان‌ها مطالعه می‌کند را منجم یا اخترشناس می گویند. منجمان به دو گروه حرفه ای و آماتور تقسیم می شوند. منجمان حرفه ای افرادی هستند که در زمینه دارای تحصیلات دانشگاهی در یکی از شاخه های بوده  و از این راه در زندگی امرار معاش می کنند یعنی به عنوان به آن می نگرد. منجمان آماتور افرادی هستندکه از روی وارد این رشته شده و لزوما افراد تازه کاری نیستند.
   
  منجم به طور گسترده از روش های علمی برای مطالعه جهان استفاده می کند. در واقع منجم مبتنی بر انجام تحقیقات می باشد.  او می تواند به صورت تخصصی در زمینه هایی مانند علم سیارات یا  کهکشان ها کند. اخترشناس باید در کنار فراوان، قدرت مشاهده خوبی داشته و فردی منطقی و بسیار صبور باشد.
   
  اخترشناس باید با شرکت در جلسات و کنفرانس های علمی مختلف و به کمک منابع علمی معتبر موجود این حوزه، از آخرین یافته ها و پیشرفت های اطلاع یابد. همچنین خود نیز باید نتایج کارهای تحقیقاتی خود را به صورت عمومی انتشار دهد.

  ایران سابقه طولانی در علم داشته و منجمان زیادی را در دل خود پرورانده است. ولی متاسفانه در سالیان اخیر این علم در کشور مورد غفلت واقع شده است. بسیاری از کشورهای دیگر با بهره گیری از دستاوردهای دانشمندان ایرانی چون ابوریحان بیرونی، خواجه نصیرالدین طوسی و… به پیشرفت های بزرگی در علم دست یافتند و دانشمندان بزرگی را در خود پرورش داده اند. امید است با همت جوانان مند و کوشا این علم بار دیگر در ایران به شکلی شایسته احیا شود.
   

  ساعت و محل منجم

  ساعت ستاره شناس معمولا طولانی و نامنظم است و بسته به نوع پروژه، شب ها و تعطیلات را هم می تواند شامل می شود.  محل منجم معمولا متغیر بوده و سفرهای کاری زیادی را به همراه دارد؛ اگرچه ممکن است بسیاری از منجمین روزهای متمادی را در مکانی ثابت برای یک رویداد آسمانی سپری کنند. 
   

  وظایف منجم

  منجم در دو حوزه تئوری و عملی می کند. وظایف منجم در بخش عملی عبارتند از :

  - استفاده از جدید ترین ابزارها و نگهداری از تجهیزات موجود

  - استفاده از انواع ها یا تجهیزات ماهواره ای و فضانوردها برای جمع آوری داده ها

  - استفاده از نرم افزارها برای تفسیر تصاویر دریافتی از ماهواره ها

  - تحلیل داده ها و آزمایش تئوری ها

   
  در بخش تئوری وظایف منجم عبارتند از :

  - ایجاد مدل های کامپیوتری پیچیده برای توسعه تئوری های مربوط به فرآیند های فیزیکی رخ داده در فضا

  - تحلیل نتایج مشاهدات قبلی برای انجام پیش بینی های جدید

  مشاهده کردن و آزمایش تئوری ها

  - تحلیل نتایج مربوط به چیزهای جدید رخ داده که به فهم ما از اتفاقات جهان هستی کمک می کند.

   

  شخصیت شناسی منجم ( اختر شناس )

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. 
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی منجم بر اساس تست  MBTI 

  INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی درک سیستم های پیچیده و منطق برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود سیستم ها و روش های جدید ایجاد کند.

  INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مفاهیم پیچیده و جدید سر و داشته باشد. کاری همراه با بررسی و پژوهش و بدور از بوروکراسی و مقررات اضافی مطلوب او می باشد.

   

   

  مهارت و دانش مورد نیاز منجمی

  - قدرت مشاهده خوب

  - داشتن رویکرد ساختاریافته و منطقی به که در بسیاری از کارهای تحقیقاتی لازم است.

  - توانایی با ایده های انتزاعی و انجام مشاهدات پیچیده

  - صبر زیاد در انجام یک پروژه تا پایان یافتن آن ( اغلب چندین سال طول می کشد)

  - توجه زیاد به جزئیات

  - توانایی در حوزه های ریاضیات، فیزیک و شیمی در حد مورد نیاز در علم نجوم

  - توانایی تهیه گزارشات علمی برای نشریات

  - داشتن اعتماد به نفس در ارائه یافته های تحقیقات خود

  - های خوب در استفاده از نرم افزارهای مرتبط و اینترنت

              

   تحصیلات لازم و نحوه ورود به منجمی

  علاقه مندان به آماتوری می توانند با مطالعه کتاب ها و نشریات حوزه و همچنین با کمک اینترنت اطلاعات زیادی در این بخش کسب کنند. همچنین برخی از مراکز و ستاره شناسی دوره هایی را برای آموزش آماتوری برگزار می کنند که مندان می توانند در آنها شرکت کنند.
   
  اما اگر بخواهید منجم حرفه ای شوید، باید تحصیلات دانشگاهی در این حوزه داشته باشید. در دانشگاه های کشور رشته در سطح کارشناسی وجود ندارد. مندان به این باید در رشته فیزیک وارد شده و در مقطع ارشد و دکتری در گرایش اختر فیزیک یا کیهان شناسی ادامه تحصیل دهند.

  البته به رشته در ایران توجه ویژه ای نشده است و مندان در صورت امکان می توانند در خارج از کشور، به خصوص در کشورهایی که در حوزه قوی و پیشرفته هستند، تحصیل کنند.
   

  بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت منجم

  منجم معمولا خود را باید با انجام تحقیقات کوتاه مدت آغاز کند. منجم معمولاً در سازمان های مربوط به حوزه های ستاره شناسی ، سیاره شناسی، فضانوردی، تحقیقات ماهواره ای، خانه ها و… می تواند صورت پذیرد. ستاره شناس دارای مدرک تحصیلی عالی می تواند به عنوان هیات علمی در رصدخانه‌های حرفه ای، پژوهشکده‌های فیزیکی و نجومی و دانشگاه‌ها فعالیت کند.

   

  برخی مشکلات ستاره شناسی در ایران 

  - حرفه ای نبودن منجمی در ایران

  - عدم وجود رشته های منسجم و مستقل در دانشگاه های ایران

  - بازار نامناسب و فرصت های شغلی بسیار محدود

   
  در خصوص وضعیت منجم و آن در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. از آنجا که کشور ما در حوزه جایگاه مناسبی در دنیا نداشته و توجه خاصی به این حوزه در کشور نمی شود و به تبع آن امکانات و تجهیزات کافی نیز وجود ندارد، فرصت های شغلی موجود در این بخش بسیار محدود است. لذا مندان به حرفه ای باید به این نکات توجه کنند و بدانند یافتن مناسب راحتی نخواهد بود.

  وضعیت منجم در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان منجم بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

   

  میزان درآمد منجم

  اطلاعات و آمار دقیقی از میزان درآمد منجم در کشور در دسترس نمی باشد. 

   

  متوسط درآمد منجم در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط درآمد سالانه این  ۸۷.۲۶۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۹۶,۲۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان – متوسط درآمد سالانه این برای افراد تازه بین  ۳۰.۵۰۰ تا ۴۶.۰۰۰  دلار و برای افراد با تجربه تا ۹۱.۵۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.