معرفی شغل کارشناس رادیولوژی (رادیولوژیست)

تعداد بازدید: ۶۰۴۹
 • معرفی شغل کارشناس رادیولوژی (رادیولوژیست)

  آشنایی با رادیولوژیست

  برای شناخت (کارشناس پرتوشناسی) باید ابتدا را بشناسید. (پرتوشناسی) یک شاخه یا از علوم پایه است که با مطالعه و به بردن فناوری تصویربرداری توسط تابش و اشعه ایکس، به تشخیص بیماری می پردازد. برای نخستین بار در میدان جنگ برای تصویربرداری از بدن سربازان زخمی مورد استفاده قرار گرفت. پرتوشناسی انواع مختلفی دارد که از بین آنها می توان به ساده، آنژیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و … اشاره کرد. رادیولوژیست (پرتوشناس) با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدندبیمار (مطابق با دستور معالج) تصویربرداری می کند. در هر مرکز تصویربرداری متخصص (پزشک رادیولوژیست) حضور دارد که با استفاده از روش ها و تجهیزات مختلف تصویربرداری به تشخیص بیماری ها می پردازد. وظیفه این متخصص تشخیص بیماری ها، شکستگی ها و …از روی تصاویر است. انجام تصویربرداری و کنترل ظهور و تثبیت تصاویر بر عهده تکنسین (کارشناس پرتوشناسی) می باشد. رادیولوژیست باید ارتباطی خوبی دربرخورد با بیماران داشته و قبل از تصویربرداری اطلاعات و دستورات لازم را به آنها بدهد. او باید با کلیه تجهیزات و دستگاه های به خوبی آشنا بوده و در استفاده از آنها تبحر داشته باشد.

   

  ساعت و محل رادیولوژیست

  ساعت کاری معمولا به صورت تمام وقت است. محل کارش نیز در بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز و تصویربرداری است. گاهی در بیمارستان ها شیفت کاری در شب و روز های تعطیل هم دارد. تکنسین در هنگام باید حتما لباسهای محافظ در برابر اشعه ها پوشیده و به کمک روش های مختلف ایمنی، بدن بیمار و خود را از تابش اشعه های مضر حفظ کنند.

   

  وظایف رادیولوژیست

  - تنظیم و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی

  - تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم تحت نظارت پزشک

  - عکسبرداری دقیق از نقاط بدن مطابق با دستورات بیمار

  - آماده کردن بیماران شامل گرفتن تاریخچه و توضیح در مورد نحوه به آنها

  - مراقبت از بیماران در مقابل اشعه با قرار دادن محافظ روی نقاطی از بدن که از آنها عکسبرداری نمی شود.

  - قراردادن بیماران و تجهیزات در مکان مناسب به منظور عکسبرداری صحیح

  - استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای انجام عکسبرداری

  - بررسی کیفیت عکس ها برای تعیین اینکه آیا نیاز به عکسبرداری مجدد است یا خیر

  - نگهداری از سوابق بیماران

   

  شخصیت های مناسب رادیولوژیست

  اگر عاشق علم و تکنولوژی بوده و می توانید سریع و درست کنید، این می تواند برای شما مناسب باشد. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت های مناسب این بر اساس شخصیت شناسی MBTI 

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند. 

  ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در خود استقلال داشته باشد. معمولا در این او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند. 

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارها و مواد مختلف کند.

  ISTP این تیپ شخصیتی به ماهیت فنی این علاقه دارد. 

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به حوزه به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد. 

  مهارت و دانش مورد نیاز برای یک رادیولوژیست

  - داشتن علاقه و دانش در زمینه های بیولوژی، آناتومی، و فیزیک

  - دقت زیاد و توجه به جزئیات

  - به روز بودن و آگاهی از جدید ترین روش ها و تکنولوژی ها

  - استفاده درست از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی

  - های ارتباطی خوب به خصوص نسبت به بیماران مختلف

  - داشتن حس مهربانی و همدلی نسبت به بیماران

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به رادیولوژیست

  علاقه مندان برای ورود به این باید مدرک دانشگاهی کارشناسی تکنولوژی داشته و در صورت علاقه می توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مرتبط ادامه تحصیل دهند.

   

  وضعیت و رادیولوژیست

  تکنسین می تواند در بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز تصویربرداری (رادیولوژی‌، ایزوتوپ‌، سی‌ تی‌ اسکن‌،MRI) شود. فارغ‌ التحصیلان‌ دوره‌ کارشناسی‌ این‌ رشته‌ با توجه‌ به‌ آموزش‌ روشهای‌ پیشرفته‌ و تخصصی‌ قادرند با همکاری‌ متخصص‌ رادیولوژی‌ (پزشک رادیولوژیست) امور تخصصی‌ رادیولوژی‌ را انجام‌ دهند.همچنین‌ قادرند در بخشهای‌ رادیوتراپی‌ و پزشکی‌ هسته‌ای‌ نیز خدمات‌ درمانی‌ و تشخیصی‌ را زیر نظر متخصص‌ ارائه‌ دهند. کارشناسان در صورت داشتن تجربه و سرمایه لازم با همکاری متخصص رادیولوژی، می توانند مرکز یا تصویربرداری پزشکی تاسیس کنند. شغل تکنسین (کارشناس پرتوشناسی) یکی از مشاغلی است که همیشه مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز تصویربرداری می باشد. طبق اطلاعات غیر رسمی از وضعیت خوبی در کشور برخوردار است. آمارهای کشورهای دیگر نیز وضعیت استخدام رادیولوژیست و بازارکار آن را مناسب نشان می دهد.

   

  وضعیت ها در برخی کشورهای جهان 

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۲۸  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا - در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان  کارشناس رشد۸۳  درصدی داشته  و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

   

  میزان ( تکنسین رادیولوژی)
  آمار دقیقی از میزان (تکنسین رادیولوژی) در دسترس نمی باشد. با توجه به محل (بیمارستان دولتی ، خصوصی و یا مراکز تصویربرداری خصوصی)، میزان تجربه و او متفاوت است. البته هر چه فرد توانمندتر و کوشاتر باشد، در این موفق تر خواهد بود.

   

  درآمد تکنسین در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا -  متوسط سالانه این شغل۵۴.۳۴۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰   و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۴,۶۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا - متوسط سالانه این ۶۰.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان - متوسط سالانه در این برای افراد تازه بین۳۲.۰۰۰  تا۴۲.۰۰۰  دلار، برای  افراد با تجربه حدود ۵۲.۰۰۰  دلار، برای متخصصان ارشد حدود۶۱.۰۰۰  دلار و  برای مشاوران این حوزه حدود۱۰۲.۰۰۰  دلار می باشد.
    
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.