معرفی شغل کارشناس آزمایشگاه

تعداد بازدید: ۷۲۷
 • معرفی شغل کارشناس آزمایشگاه

  کار آزمایشگاه

  علوم یکی از شاخه‌های علوم است و بیشتر با آنالیز خون، مایعات و بافت‌های بدن انسان با هدف تشخیص بیماری، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه سر و دارد. اما چیست؟ به انجام انواع تخصصی مولکولی، سلولی، بافت شناسی، قارچ شناسی و … به منظور تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها می پردازد. با توجه به محل خود، وظایف متفاوتی را برعهده می گیرد. کارشناسی که در های تشخیص طبی می کند، نمونه گیری از افراد را انجام و در شرایط آنها را بررسی می کند. او همه کارها را زیر نظر مسئول فنی انجام می دهد. این افراد آزمایشاتی را که پزشکان یا سایر حوزه سلامت خواسته اند، انجام می دهند. کارشناس که در مراکز تحقیقاتی مشغول به می شود، به تهیه و بررسی نمونه های مختلف برای یافتن بیماری ها و راه های درمان و پیشگیری از آنها می پردازد.

  به طور کلی متنوع است. علوم می تواند مسؤول بخش‌های مختلف یک تشخیص طبی مانند بخش نمونه‌برداری، بیوشیمی، هورمون‌شناسی، ایمونولوژی و… و یا سایر بخش‌های آزمایشگاه‌های غیر مانند برخی بخش‌های آزمایشگاه‌های صنایع غذایی، دارویی و یا صنعتی و کارخانه ای شود .

  در هر تشخیص طبی کارشناسان زیر مشغول به هستند :

  - مسئول فنی که باید دارای یکی از مدارک تحصیلی دکترای تخصصی آسیب شناسی بالینی یا تشریحی(یا هر دو)، دکترای تخصصی علوم آزمایشگاهی، دکترای حرفه ای علوم و دکتری تخصصی تک رشته ای علوم (در بخش مربوطه) باشد.

  - ارشد بالینی یا ارشد یکی از رشته های علوم (در بخش مرتبط)

  - (لیسانس علوم یا رشته های وابسته در بخش مرتبط)

  - کاردان (فوق دیپلم علوم آزمایشگاهی)

   

  ساعت و محل آزمایشگاه

  ساعت کاری به صورت تمام وقت است. محل او در ها بوده و در هنگام باید از لباس های مخصوص استفاده کند.
   
   
  وظایف آزمایشگاه

  - گرفتن و جمع آوری نمونه های آزمایشگاهی

  - انجام مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز

  - استفاده از تجهیزات اتوماتیک و کامپیوتری در انجام مختلف

  - ثبت نتایج و اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، صنایع غذایی و دارویی و…)

  - اطمینان یافتن از درستی و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات

  - نظارت برمیزان مواد مورد نیاز موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

   

  شخصیت های مناسب این شغل
  اگر از آزمایش و تحلیل لذت می برید و فردی دقیق و منظم هستید، این می تواند برای شما مناسب باشد. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
  شخصیت های مناسب این بر اساس شخصیت شناسی MBTI

  ISTJ این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند.

  مهارت و دانش مورد نیاز آزمایشگاه

  - علاقه مندی به کارهای عملی

  - برنامه ریزی کارها

  - مدیریت و سازماندهی (برای مسئول فنی و مدیر آزمایشگاه)

  - ذهن پویا و تحلیلی

  - دقت و توجه به جزئیات

  - انجام به موقع کارها

  - در شرایط (باید تحمل روی انواع نمونه های مثل خون، ادرار و … را داشته باشد)

  - با کامپیوتر

  - های ارتباطی خوب

  - فردی و تیمی

   
  تحصیلات لازم و نحوه ورود به آزمایشگاهفارغ التحصیلان رشته علوم می توانند وارد این شوند. این فارغ التحصیلان قبل از ورود به بازارکار باید به میزان نصف زمان تحصیل خود، طرح عملی در های تحت پوشش دانشگاه های علوم بگذرانند تا مجاز شوند که وارد این شوند (البته گذراندن طرح در یکی از مقاطع، فرد را از گذراندن طرح در مقاطع بالاتر این رشته معاف می گرداند).

  وضعیت بازار و آزمایشگاه

  کارشناس می تواند در های تشخیص طبی، بیمارستان ها، قانونی، مراکز تحقیقاتی، سازمان انتقال خون، های صنایع غذایی و دارویی و … مشغول به شود. در صورت داشتن مدرک دکترای علوم ، فرد می تواند به تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بپردازد. همچنین می تواند به طور شخصی تاسیس کند و یا در های دیگر به عنوان مسئول فنی مشغول به شود.
   
  کارشناس یکی از مشاغل مهم و پرکاربرد حوزه علوم است. از آنجا که بهداشت و سلامت در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از امور مرتبط با آن مانند شناخت انواع بیماری ها و راه های مبارزه و جلوگیری از شیوع آنها به کمک علوم صورت می گیرد، بازار مناسبی در کشور برای کارشناسان وجود دارد. البته این بازارکار در شهرهای مختلف و نوع (تشخیص طبی، تحقیقاتی و …) متفاوت می باشد.
   

  وضعیت این در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان کارشناسان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۵  درصدی و برای (افراد دارای مدارک عالی) رشد ۱۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.
   
   
  میزان آزمایشگاه

  اطلاعات دقیقی از میزان حقوق و در کشور در دسترس نمی باشد. علوم یکی از حوزه های است که از وضعیت مناسبی در کشور برخوردار می باشد. کارشناسان که در بخش دولتی می شوند، مطابق با مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. کارشناسان که در بخش خصوصی هستند، با توجه به میزان تجربه، و نوع توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی هم که با داشتن مدرک دکترا، تاسیس می کنند، درآمدهای خوبی خواهند داشت.

   

  درآمد این در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالانه آزمایشگاه۳۶,۲۸۰  دلار و متخصص (افراد دارای مدارک عالی) ۵۶,۱۳۰ دلار ( برای همه مشاغل۳۳,۸۴۰  دلار ) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، سالانه ۳۷,۲۰۰ دلار و متخصص (افراد دارای مدارک عالی) ۵۷,۶۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان –  متوسط سالانه این برای افراد تازه کار۲۰.۵۰۰  تا۲۸.۰۰۰  دلار، افراد با تجربه بین۳۰.۵۰۰  تا۳۸.۰۰۰ دلار و برای ناظران و مدیران ها بین۴۶.۰۰۰  تا۶۱.۰۰۰  دلار می باشد

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.