معرفی شغل مشاور مدیریت

تعداد بازدید: ۲۴۲
 • معرفی شغل مشاور مدیریت

  مشاور کیست؟ چیست؟

  کار ارایه مشاوره به ارشد در خصوص انتخاب راه های بهبود کارایی سازمان است. او به در حوزه های مختلف از جمله : چگونگی سود آورتر کردن سازمان از طریق کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها، تدوین توسعه محصولات جدید و یا روش جذب، ارتقاء و آموزش نیروی انسانی مشاوره می دهد.

  اگرچه برخی از مشاوران در سازمانهایی که مشاوره می دهند به صورت رسمی می کنند، ولی اکثر آنها به صورت قراردادی و همزمان با چندین شرکت یا سازمان در ارتباط می باشند. همچنین یک معمولا از سطح تحصیلات بالایی (در حد دکتری) برخوردار بوده و در حوزه تخصصی خود علم و دانش قابل توجهی دارد.

  بعضی از پروژه ها نیاز به گروهی از مشاوران دارند که هر کدام در یک زمینه ای هستند. به عنوان مثال در انجام یک پروژه پل سازی در یک کلان شهر، مدیر پروژه غالبا از مشاورانی در زمینه حمل و نقل، فرهنگی، برنامه ریزی شهری و عمرانی به صورت همزمان و در مراحل مختلف پروژه بهره می گیرد تا در اجرای پروژه تمامی ابعاد و تأثیرات انجام آن بررسی و برای آن برنامه ریزی لازم صورت پذیرد.

  در برخی دیگر از پروژه ها، مشاوران به طور مستقل با سازمان مشتری، می کنند. برخی از مشاوران اغلب در زمینه های خاصی مانند موجودی و یا سازماندهی مجدد ساختارهای سازمان برای حذف غیر ضروری، تخصص دارند. گاهی سازمانها مشاورانی را برای توسعه هایی برای ورود و ماندن در رقابت در بازارهای داخلی و یا بین المللی به می گیرند.

  سازمانها معمولا به دنبال مشاورانی برای مورد نیاز خود هستند. به همین جهت مشاوران یا شرکت های مشاوره ای باید با ارائه پیشنهادی با تعیین ضرب الاجل و توضیح درباره چگونگی انجام آن توسط آنها، اینکه چه کسی آن را انجام خواهد داد، چرا آنها بهترین مشاوران برای انجام آن هستند، چه برنامه ریزی ای خواهند داشت و چه مقدار هزینه برای انجام آن پیشنهاد مورد نیاز خواهد بود، برای جلب نظر و گرفتن آن اقدام کنند. سازمان هم پیشنهادات ارسالی را بررسی و بهترین را از هرجهت انتخاب می کند.

   

  ساعت و محل مدیریت

  یک معمولا وقت خود را بین مشتریان مختلف تقسیم می کند. چون او باید وقت زیادی را با مشتریانش بگذراند، بیشتر اوقات در خارج از دفتر خود می باشد. او معمولا کمتر با برنامه کاری فشرده و استرس کاری مواجه است و معمولا روند کاری اش آرام و به دور از استرس است.

  مشاوران مستقل می توانند در مورد میزان درآمد، زمان و مکان کارشان، خود تصمیم بگیرند. البته آنها تحت فشار بیشتری نیز هستند زیرا معیشت آنها به توانایی شان در یافتن و نگهداری وابسته می باشد و حقوق بگیر سازمانی نیستند. مشاوران گاهی اوقات ساعات طولانی از روز و گاهی دیگر نیز تنها مدت محدودی از روز مشغول به هستند که این موضوع بستگی به و مشتریان در دست آنها دارد.
   

  مسئولیت ها و نمونه وظایف مدیریت

  وظایف یک در حوزه های تخصصی مختلف و یا شرکت ها یا سازمان های گوناگون متفاوت است و به صورت مشخص بسته به نوع تخصص و حوزه ای دارد که در آن فعالیت می نماید. برخی از مشاوران در حوزه مالی، برخی در حوزه کیفیت و گروهی دیگر در بخش رویکردهای استراتژیک سازمان به مشتریان خود مشاوره می دهند. در زیر نمونه از وظایف یک در بخش های مختلف اشاره شده است.

   - جمع آوری و سازماندهی اطلاعات لازم برای حل مشکلات مطرح شده از سوی کارفرمایان به منظور امکان یافتن راهکار مناسب برای حل آن ها

  - انجام مصاحبه های فردی با کارکنان و رده های مختلف سازمانی و بازدید از بخش های مختلف سازمان برای تعیین روشها، ملزومات و یافتن راهکار مناسب و پیشنهاد به ارشد سازمان

  - تحلیل اطلاعات مالی و غیره شامل درآمدها، هزینه ها، میزان دارایی ها و بدهی ها به منظور کسب شناخت دقیق از وضعیت مالی شرکت مورد مشاوره و یافتن بهترین راهکار برای مسایل مطرح شده از سوی مربوطه

  - ارائه راه حل ها و شیوه های جایگزین به و کارفرمایان بر اساس نیازی که آنها اعلام می کنند.

  - پیشنهاد سیستم ها، رویه ها و تغییرات سازمانی جدید (در صورت نیاز) – در بسیاری از موارد با تجربه و عالم می تواند اشکالات و نقاط ضعف و قوت سازمان را بهتر از شرکت ببیند و برای رفع آنها راهکار مناسب ارائه دهد. زیرا خود شرکت یا سازمان از داخل سازمان به سازمان خود نگاه می کنند ولی از بیرون به آن نظر دارد لذا بهتر می تواند در خصوص آن ارزیابی و قضاوت داشته باشد.

  - ارائه توصیه ها و پیشنهادات به از طریق ارائه حضوری یا گزارشات مکتوب – در سازمان های دولتی مشاوران عموما به صورت مکتوب نظرها و مشورت های خود را اعلام می کنند ولی در شرکت های خصوصی فرهنگ ارتباطی با مدیر عموما به صورت شفاهی و از طریق جلسات مذاکره می باشد.

  - مشورت با در خصوص روند انجام تغییرات – پس از تصمیم گیری برای انجام یک تغییر در سطح سازمان، معمولا در کنار سازمان (شرکت) فرایند تغییر را پیگیری و رصد می نماید تا اشکالات پروژه تغییر به خوبی مشخص و رفع شود. 

   

  شخصیت شناسی مدیریت

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

   ENFJ این تیپ شخصیتی استقلال کاری و داشتن ارتباط با دیگران را دوست دارند. آنها می خواهند با استفاده از خلاقیت خود به دیگران کمک کنند تا اثربخشی خود را افزایش دهند.

  ENFP  این تیپ شخصیتی از مشاوره لذت می برند و دوست دارند به رفع اختلافات و افزایش اثربخشی در سازمان ها کمک کنند. در عین حال می خواهند در خود استقلال و انعطاف لازم را داشته باشند.

  ENTJ این تیپ شخصیتی از استقلال و تنوع این لذت برده و دوست دارد با انواع مردم در مختلف سر و داشته باشد. او معمولا محیطی چالشی با طرح های خلاق و جلسات پویا بوجود می آورد و علاقه مند به پروژه های جدید است. این تیپ شخصیتی در مشاوره عالی ظاهر می شود.

  INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی تحلیل سطح بالایی برخوردار است که از لازمه های این است. او با کمک شم خود می تواند کلیه امکانات و احتمالات را دیده و برنامه ریزی های بلند مدت انجام دهد.

  ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود مفاهیم، روش ها و سیسستم های جدیدی بوجود می آورد.

  INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این است) تبحر زیادی دارد. او از در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

  ESFJ این تیپ شخصیتی از سرعت و تحول در آن لذت می برد و دوست دارد با مشتریان و مراجعان مختلف در ارتباط باشد.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار است. او عاشق هیجان بوده و دوست دارد با دیگران در ارتباط باشد.

   

  دانش و مورد نیاز برای مشاوره مدیریت

  - های تحلیلی به منظور توان لازم برای تحلیل وقایع و شرایط شرکت یا سازمان کارفرما و ارائه بهترین راه حل برای رفع مشکلات، توسعه محصولات و ….

  - های ارتباطی به منظور ایجاد ارتباط مناسب و تأثیر گذار با مشتریان و توان انتقال مفاهیم پیچیده علمی و تخصصی به مخاطبان خود که معمولا از بین رده های مختلف سازمانی در بخش دولتی یا خصوصی می باشند.

  - های حل مساله – زیرا اصلی حل و فصل چالش ها و مسایل عمده شرکت ها و سازمان ها و ارائه بهترین راهکار برای پیشبرد امور به لایه های مختلف سازمانی می باشد. برای این منظور باید کافی در حل مسئله داشته باشد به طوری که بتواند مشاوره مناسبی به برای اتخاذ بهترین تصمیم را بدهد.

  - اعتماد به نفس – با توجه به اینکه معمولا به مدیر ارشد مشاوره می دهد و از سوی دیگر مدیر ارشد دارای جایگاهی است که هر تصمیم او می تواند تأثیرات بسیار زیادی و در سطح گسترده بر کسب و سازمانش داشته باشد لذا یک با تجربه  سعی می کند تحقیق و بررسی های لازم را در خصوص شناخت مسئله و ارائه راهکار انجام دهد و پس از رسیدن به نتیجه قطعی، نظر خود را با اعتماد به نفس کامل و بدون شک و شبهه به عرضه نماید و در جلسات مختلف از آن دفاع کند.

  - توان زمان – این از ویژگی های مورد نیاز برای هر فرد و مخصوصا مدیر است و قاعدتا کسانی که با سطوح بالای کسب و ارتباط دارند باید از این برخوردار باشند  وگرنه مشتریان آنها اعتماد خود را از آنان سلب می نمایند.

   

  فرصت های شغلی ، و وضعیت مدیریت

  وضعیت کاملاً وابسته به شرایط خود فرد است به این صورت که یک فرد که دانش آکادمیک مناسب – معمولا در سطح دکتری (PH.D.) – دارد و از تجربه بسیار مناسب در یک یا چند زمینه تخصصی برخوردار است می تواند به عنوان در شرکت ها، سازمان ها و نهادهای مختلف خدمات مشاوره ارائه نماید. 

  چنین فردی معمولا پس از سال ها کسب علم و تجربه در حوزه تخصصی خود با افراد، سازمانها و گروه های تخصصی بسیار زیادی ارتباط پیدا کرده است و افراد و زیادی با تجربه و تخصص این شخص آشنایی دارند. لذا بسته به تجربه و تخصص و شهرت فرد در حوزه تخصصی مربوطه، توسط افراد، گروه ها و دوستان به شرکت ها و سازمان های مختلف برای مشاوره به آنجا معرفی می شود. اما در صورتی که فرد به عنوان یکی از اعضای شرکت مشاوره فعالیت نماید معمولا از طرف شرکت برای ارائه مشاوره به معرفی می گردد.

  در ایران اطلاعات دقیقی در خصوص وضعیت در دسترس نیست ولی آنچه مسلم است در سال های اخیر با گسترش بیشتر شرکت های خصوصی و رقابتی شدن در بعضی از بخش ها و صنایع و همچنین جهانی شدن رویکردهای مدیریتی و گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، بسیاری از شرکت ها احساس نیاز به مشاورانی قدرتمند می کنند تا بتوانند تصمیمات بهتری گرفته و در سخت اقتصادی از مشکلات بیشتر رهایی یابند. بر این اساس شرکت های مشاوره در دهه گذشته رشد داشته اند و پیش بینی می شود در سال های آتی نیز متوسط رشد در این از متوسط رشد بیشتر باشد.

   

  وضعیت و در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان مشاوران در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۲ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه ۱۴ درصد می باشد.
   

  درآمد مدیریت

  در خصوص در ایران تا کنون اطلاعات دقیقی منتشر نشده است ولی آنچه مسلم است این که میزان یک به طور کامل بستگی به شهرت، تجربه و تخصص وی دارد.

  به این صورت که برخی از اساتید دانشگاه که دارای تجارب طولانی کاری و مدیریتی نیز بوده اند و در حال حاضر از شهرت و محبوبت قابل توجهی در حوزه تخصصی خود برخوردارند در صورت ارائه خدمات مشاوره می توانند مبالغ بسیار زیادی را برای قرارداد خود پیشنهاد دهند و در عین حال برخی از افراد تازه یا کم تجربه که محبوبت آنچنانی ندارند از قدرت عمل چندانی برای پیشنهاد مبالغ زیاد در قرارداد برخوردار نیستند. از آنجا که ارائه خدمات مشاوره در بخش ها و صنایع مختلف دارای ابعاد گوناگونی است لذا حق الزحمه نیز وابسته به آن متغیر خواهد بود.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، سالانه مشاوران ۷۸.۲۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان – میزان متوسط سالیانه برای افراد تازه  بین ۳۸.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار ،  برای افراد با تجربه : حدود۷۶.۰۰۰ دلار و برای مشاوران ارشد بیش از ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.