معرفی شغل تدوین گر

تعداد بازدید: ۱۳۳۵
 • معرفی شغل تدوین گر

  درباره و تدوینگر

  تدوین در واقع آخرین مرحله از تولید بوده و پس از آن شکل نهایی آماده می شود. نوعی و ترکیب سازی است به این معنی که صحنه های به صورت تکه تکه (پلان) ضبط شده و در آخر پس از اتمام برداری، مطابق با روند داستان ، توسط گر طوری به هم متصل می شوند که به بهترین شکل معنا و مفهوم به مخاطب انتقال داده شود.

  تدوین گر جزء گروه پس از برداری بوده و های خام و صداهای ضبط شده را با افکت ها، تصاویر گرافیکی و جلوه های ویژه ترکیب کرده و نهایی را تولید می کند. او رابطه نزدیکی با کارگردان دارد و نظرات و عقاید او را در خود اعمال می کند. گر میبایست آشنا به امور تولید اعم از کارگردانی، تصویربرداری و صدابرداری باشد تا بتواند اشتباهات و یا اصلاحات را در به خوبی اعمال نماید. گران حرفه ای می توانند تاثیر زیادی روی کیفیت محصول نهایی بگذارند.

  کار معمولا از زمان شروع برداری آغاز می شود به طوری که صحنه هایی که روزانه برداری می شود در اختیار گر قرار می گیرد و او آنها را مطابق با داستان و نظرات کارگردان سر هم می کند. در پایان برداری او یک خام منطبق با روند داستان، در اختیار دارد. در این مرحله نهایی شروع شده و در پایان نسخه نهایی برای چاپ و تکثیر به لابراتوار ارسال می شود. پس از اکران خصوصی، با توجه به بازخورد تماشاگران و یا نظر کارگردان، هنوز امکان انجام اصلاحاتی در وجود دارد.

   

  ساعت و محل گر

  تدوین گر معمولا به صورت پروژه ای مشغول به است. البته گاهی با توجه به زمان بندی های استودیوها، مجبور می شود به صورت شیفتی و گاهی در شبها کند. او باید منعطف بوده و بتواند برای ساعات طولانی کند. محل گر در استودیو، جایی که ساعت های طولانی باید با کامپیوتر کند، می باشد.

    
  وظایف تدوینگر

  بسته به تخصص، نوع و اندازه پروژه کاری، وظایف گر عبارتند از :

  - فهمیدن نیازهای پروژه از طریق کارگردان یا مشتری

  - انتقال نسخه اولیه ها و ویدئو ها به کامپیوتر

  - بررسی نسخه اولیه و مشخص کردن بخش های مناسب و بخش های حذفی

  - جدا کردن و متصل کردن بخش ها با کمک نرم افزارهای ویرایشی

  - حفظ داستان اصلی علیرغم های انجام شده

  - ایجاد نسخه خام از بخش های انتخاب شده

  - افزایش کیفیت تصاویر به صورت دیجیتالی

  - استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای اضافه کردن عناوین، تصاویر گرافیکی، صداها و افکت های تصویری

  - گذاشتن همه بخش ها در کنار هم و تهیه نسخه نهایی

  - تهیه DVD ها

  در پروژه های بزرگ گاهی یک تیم در کنار هم، را انجام می دهند.

   

  شخصیت شناسی تدوینگر

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  INFJ    این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

  INTP این تیپ شخصیتی از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

  مهارت و دانش مورد نیاز تدوینگر

  - – اکثر کارهای هنری نیاز زیادی به دارند تا بتوانند محصولی مورد توجه مخاطبان ارائه دهند. در هم گر باید نظرات و دیدگاه های مخاطبان را شناخته و برای اثرگذاری بیشتر با کمک خود از روش های جدیدی بهره بگیرد.

  - داشتن دید هنری – از لازمه های اصلی تدوین، داشتن دید هنری بوده و در فهم درست روند و ایده ها و نظرات ساز به گر کمک زیادی می کند.

  - دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات – برای توجه کافی به کوچک ترین موارد در صحنه ها و کنار هم قرار دادن صحیح آنها مطابق با داستان فیلم

  - های ارتباطی عالی – برای ایجاد ارتباط نزدیک با کارگردان، تهیه کننده و… در پروژه

  - انجام تیمی – برای همکاری با سایر عوامل سازی از جمله کارگردان، صدابردار و… با هدف تهیه محصولی ارزشمند و با کیفیت

  - تحمل فشار کاری زیاد و انجام به موقع پروژه ها

  - های کامپیوتری خوب – از آنجا که بسیاری از کارهای امروزه به کمک نرم افزارهای کامپیوتری انجام می شود، گر باید بتواند به خوبی از کامپیوتر و این نرم افزارهای استفاده کند. 

   

  تحصیلات لازم و رشته تحصیلی تدوینگر

  برای ورود به گری علاقه مندان می توانند در رشته سینما گرایش در دانشگاه های سراسری و همچنین در رشته در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کنند. در صورتی که افرادی نخواهند وارد دانشگاه شوند و یا در رشته دیگری تحصیل کرده اند و حال تصمیم دارند وارد تدوین گری شوند، می توانند دوره های گری در آموزشگاه های آزاد را بگذرانند و لازم را کسب کنند.
   
  برخی مشکلات تدوینگر

  - نداشتن امنیت شغلی

  - شکل گیری استودیوهای فراوان غیر مجاز در کشور و عدم نظارت مسئولین بر آنها که در نهایت منجر به صدمه زدن به افراد حرفه ای در این بخش می شود.

  - به طور کلی در خصوص و وضعیت بازار و در ایران، آمار قابل قبولی در دسترس نمی باشد. 

   

  وضعیت بازار و تدوینگر

  تدوین گر می تواند به صورت قراردادی با شرکت های تولید فیلم، تلویزیون و شرکت های تبلیغاتی کند. زمان این قراردادها می تواند از یک روز تا چند ماه باشد. تعدادی از گرها هم در سازمان صدا و سیما می شوند. برخی اوقات نیز شرکت های خصوصی سازی یا تبلیغاتی استخدام را انجام می دهند.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان گران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۵ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
   

  میزان در ایران

  اطلاعات درست و دقیقی از میزان حقوق و در ایران در دسترس نمی باشد. گرانی که در بخش خصوصی می شوند، با توجه به سیاست ها و وضعیت شرکت کارفرمای خود، حقوق متفاوتی دریافت می کنند. آنهایی هم که کسب و مستقلی داشته و به صورت قراردادی کار می کنند، بسته به میزان فعالیت شان، درآمدهای متفاوتی دارند.

   
  متوسط در برخی کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالانه این ۵۰.۹۳۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۳.۴۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان - متوسط سالانه این برای گران تازه تا ۳۸.۰۰۰ دلار و برای گران با تجربه بین ۸۱.۰۰۰ تا ۱۴۷.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.