معرفی شغل مهندس رباتیک

تعداد بازدید: ۷۱۸
 • معرفی شغل مهندس رباتیک

  صنعت چیست؟
  امروزه کمتر صنعتی است که در آن از استفاده نشود . بازوهای رباتیکی که بدون استراحت قطعات و محصولات را از نقطه ای به نقطه ی دیگر جا به جا می کنند، های جوشکار ، های رنگرز ، های بسته بند ، های تراشکار ، های چاپگر ، های کنترل کیفیت ، ها سوراخکار ، های کنترل دما ، های هشدار دهنده ی نشت گاز ، های غربال ، سانتریفوژهای خودکار و … همه مثال هایی از ها در هستند .

  کارخانه ها برای افزایش سرعت و کیفیت و دقت و هزینه ی پایین تر به سمت رباتیکی کردن تمامی قسمت های کارخانه پیش می روند و در بعضی از قسمت ها که برای انسان خطرناک است مانند جوشکاری و رنگ پاشی و سموم شیمیایی و …. ناچار به استفاده از می شوند. پیش بینی می شود که یکی از ده برتر آینده باشد. امروزه کاربرد محصولات از محدوده کارخانجات فراتر رفته و در حال تسری به کاربردهای روزمره است.

   
  مهندس کیست؟
  مهندس فردی است که پاسخگوی نیاز در تحقیق و توسعه، طراحی، تولید، نگهداری و تعمیرات ها می باشد. کار ارتباط زیادی با مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر و مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر دارد.

  مهندس باید برای ساخت روبات ها در این علوم مهندسی مرتبط مسلط باشد به عنوان مثال باید در برنامه نویسی و تنظیم الگوریتم بهینه، طراحی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی، طراحی کامپیوتری مدارها، طراحی سیستم آئرودینامیکی و … تبحر و تسلط کافی داشته باشد. به کسب و کارهای مختلف راه حل های خودکار و اتوماتیک ارائه می کند تا بتوانند کاراتر کار کنند. کار دیگر رفع مشکلات موجود در برنامه های روبات ها و ارائه خدمات فنی به مشتریان است.

  رباتیک زمینه ای است که به سرعت در حال رشد است. یکی از زمینه های اصلی آن بخش تحقیقات است. بنابراین در بخش به متخصصانی نیاز است که تحقیقات کرده ، مفاهیم و کاربردهای جدید را یافته و راه های پیشرفت مفاهیم و کاربردهای موجود را بیابند. می توان گفت مهندسی زمینه ای جذاب برای آنانی است که در حوزه تکنولوژی علاقه و استعداد خوبی دارند.

  کار در این بخش، تحقیق و توسعه طرح ها، ساخت نمونه روبات ها و بررسی کاربردهای مختلف آنها از حوزه های نظامی و خودرو تا حوزه پزشکی می باشد. همچنین روبات های موجود و توانمندی هایشان را ارتقا داده و اصلاحات لازم را روی آنها انجام می دهد.
   

  تیپ شخصیتی مناسب رباتیک
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  برخی از شخصیت های مناسب مهندسی بر اساس شخصیت شناسی MBTI

  INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشند.

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کار کند. او بیشتر مایل است برای خود کار کند.

  ISTP این تیپ شخصیتی به رشته های فنی و فهمیدن چرایی و چگونگی کار کردن اشیا علاقه دارد. او مشاهده کننده خوبی بوده و به جزئیات و واقعیات توجه زیادی دارد. استفاده از تحلیل های منطقی به خوبی در کار این تیپ شخصیتی مشهود است.

   

  مهارت های رباتیک

  یک متخصص باید دارای های زیر باشد:

  - و نوآوری – این یکی از ابزار اولیه و اصلی برای این است.

  - تجسم و تخیل

  - داشتن علاقه و تسلط در حوزه های مکانیک، الکترونیک و کامپیوتر

  - دقت زیاد و توجه به جزئیات

  - آشنایی با مباحثی از جمله سیستم های خودکار، تولید، طراحی، فرآیندهای تولید، مواد اولیه، کنترل کیفیت و … – زیرا بسیاری از مهندسان روباتیک در صنایع مختلف تولیدی و … مشغول به کار می شوند.

  - توان شناسایی نیازهای مشتریان و پیش بینی کاربردهای آینده روبات ها در هنگام طراحی و ساخت آنها

  - روابط عمومی خوب برای برقراری ارتباط مناسب با کارفرماها، همکاران و مشتریان – روباتیک باید بتواند با تکیه بر این توانایی خود نیاز مشتریان یا کارفرمایان را به خوبی شناسایی کرده و همچنین به راحتی ایده ها و طرح های خود را برای دیگران توضیح دهد.

  - توان تحلیل اطلاعات پیچیده

  - توان حل مساله

   
  مهارت های نرم افزاری رباتیک

  یکی از مهم ترین های لازم برای رباتیک، تسلط بر نرم افزارهای تخصصی حوزه مهندسی است. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی قرار داده اند.

  بنابراین اگر می خواهید در مهندسی موفق باشید، راحت تر و سریع تر بتوانید مناسب و پردرآمدی را در این حوزه رقابتی پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید سریع تر پیشرفت کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

  برخی از مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی عبارتند از :

  - Webots (نرم افزار شبیه سازی رفتار یک در محیط واقعی)

  - RobotWorks

  - Microsoft Robotics

  - Solidworks : نرم‌افزار طراحی قطعات 

  - Catia: نرم‌افزار طراحی قطعات

  - ADAMS

  - Ansys: نرم‌افزاری برای تحلیل مهندسی قطعات در تحلیل‌های دینامیکی

  - Cosmos: نرم‌افزار تحلیل نیروها و تنش‌ها

  - Matlab : نرم‌افزاری برای نوشتن برنامه و محاسبات ریاضی در مهندسی

  - Proteus

  - Protel 

  - Orcad 

  - LabVIEW 

  - PicBasic

  - bascom

  - wincc

   

  رشته مهندسی رباتیک

  علاقه مندان به مهندسی باید در رشته مهندسی در دانشگاه های کشور تحصیل کنند. این افراد می توانند در سطح کارشناسی ارشد در رشته مهندسی یا مهندسی کامپیوتر- هوش مصنوعی گرایش و در سطح دکتری در رشته هوش ماشین و (از زیر مجموعه های مهندسی برق) ادامه تحصیل دهند.

   

  فرصت های رباتیک
  مهندس می تواند در صنایع خودرو، هوافضا، تولید تجهیزات الکترونیکی، هسته ای، معدن، نساجی، کامپیوتر، کشاورزی و بسیاری زمینه های دیگر کار کند. علاقه مندان به مشاغل آموزشی وپژوهشی می توانند با کسب مدارک عالی در این حوزه، در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کنند. از آنجا که رشته مهندسی جدید است، تعداد اساتید محرب و متخصص در این حوزه در کشور محدود می باشد. بنابراین فرصت های شغلی خوبی در بخش آموزش عالی وجود دارد.

  مشکلات مهندسی در ایران
  امروزه بسیاری از صنایع کشور از جمله کارخانه هایی مانند فولاد ، خودروسازی ، مواد غذایی و … تقریبا تمام اتوماتیک هستند. اما متاسفانه تمام های آن وارداتی است و حتی در برخی  موارد نصب و کنترل و تعمیر آنها بر عهده ی متخصصان خارجی می باشد. شرکت های فعال داخلی در حوزه صرفا به واردات و در برخی از موارد تعمیرات روبات ها می پردازند.

  علیرغم شرکت فعال گروه های دانش آموزی و دانشجویی در مسابقات مختلف روباتیک و کسب مقام های برتر، توجه کافی و هدفمند به استفاده ازاین نیروها در صنایع و بخش های مختلف کشور برای طراحی، تولید و تعمیر و نگهداری داخلی روبات های مورد نیاز نمی شود. در سال های قبل این مسابقات فقط در حد کسب یک مقام بوده ، نه ارتباطی با صنایع کشور داشته و نه تاثیری در تبدیل کردن ایران به یکی از قطب های ایران. کشوری مثل ژاپن که به صورت فعال در بحث تحقیقات روباتیک کار می کند و به دنبال ساخت روبات های انسان نما است، از لحاظ صنعتی و تولید روبات نیز بسیار پیشرفت کرده است تا جایی که یکی از بزرگترین صادرکننده های روبات در جهان می باشد.

  از دیگر مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، عدم شناخت و آگاهی لازم مردم به خصوص کارفرمایان و صاحبان صنایع از مهندسی است. به عنوان مثال برخی از کارفرمایان هنوز اطلاعات کاملی از رشته مهندسی و توانمندی های یک ندارند و در های خود از مهندسان دیگر مانند برق و مکانیک استفاده می کنند.

  در کنار این موارد حوزه در جهان و ایران یک بخش جدید و رو به رشد است. در کشور ما نیز چند سالی است که رشته تخصصی مهندسی ایجاد و فارغ التحصیلانی را به بازارکار ارائه کرده است. البته در بخش آموزش ضعف هایی وجود دارد که برای پیشرفت حوزه باید رفع شود. یکی از مهم ترین آنها تعداد محدود دانشگاه های دارنده رشته مهندسی (مثلا صرفا در شهرستان ها و نه در دانشگاه های مادر کشور در دوره کارشناسی مهندسی رباتیک) می باشد.
   

  درآمد و حقوق رباتیک
  اطلاعات و آمار دقیقی از میزان حقوق و دستمزد در کشور در دسترس نمی باشد. در بخش دولتی معمولا روال پرداخت برای مانند برخی از مهندسان از جمله مکانیک، برق و … در دولت است و مطابق قوانین موجود و مشخص در سیستم های دولتی می باشد.

  در بخش خصوصی میزان حقوق و متفاوت است. در بخش خصوصی عواملی مانند داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و بالا و آشنایی با سیستم ها و نرم افزارهای کامیپوتری، در و تعیین میزان حقوق و دستمزد او بسیار مهم و کلید می باشند.

  میزان در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

  آمریکا –  متوسط سالیانه در سال ۲۰۱۳، حدود ۷۱.۰۰۰ دلار می باشد.

  انگلستان – متوسط سالیانه حدود ۵۸.۷۰۰ دلار آمریکا در سال ۲۰۱۳ می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.