معرفی شغل دندانپزشک

تعداد بازدید: ۱۸۱۱
 • معرفی شغل دندانپزشک

  دندانپزشک و دندانپزشکی
  دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که به سلامت دهان و می پردازد. دندانپزشک، پزشکی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دارد. او به درمان بیماری های دهان و ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و می پردازد. البته در سال های اخیر مباحث جدیدی مانند زیبایی وارد حوزه کاری شده است. گاهی بسته به سطح کاری، یک یا چند دستیار دارد.

   

  ساعت و محل کار دندانپزشک
  ساعات کاری بسته به محل کارش متفاوت است. اگر در جایی شود، باید به صورت تمام وقت و گاهی شیفتی در شبها یا تعطیلات کارکند. ولی اگر مطب شخصی داشته و به طور مستقل کار کند، تعیین ساعات کاری برعهده خودش است. محل کار در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها می باشد. کلیه وسایل باید همیشه کاملا بهداشتی و استریل شده باشند زیرا در غیر اینصورت می توانند ناقل انواع بیماریها باشند.

   

  ویژگی های شغلی دندانپزشک
  دندانپزشک باید تمرکز بالا برای مدت طولانی، هماهنگی خوب بین دستها و چشم ها و های ارتباطی خوبی داشته باشد. او باید دارای صبر و حوصله زیاد و قدرت بدنی مناسب باشد، گاهی لازم است چند ساعت مداوم روی یک بیمار کار کند. باید بتواند به بیماران خود ،به خصوص آنهایی که از ترس دارند و همچنین کودکان، آرامش داده و اعتماد و اطمینان آنها را برانگیزد. کنترل درد یکی از مسایل مهم است که باید بتواند با کمک روش های موجود و خود درد بیمار را کاهش دهد. در صورت لزوم قبل از شروع کار با صبر و لحنی دوستانه، اطلاعات لازم را به بیماران بدهد.

   

  وظایف دندانپزشک

  - ویزیت اولیه و دادن مشاوره های لازم به بیماران

  - دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که می ترسند.

  - استفاده از روشهای مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار

  - عکس برداری در صورت لزوم

  - درمان‌های از جمله جرم‌گیری، پر کردن، کشیدن و گذاشتن دندان‌های مصنوعی و روکش و بریج کردن (پل گذاشتن) و …

   

  شخصیت شناسی دندانپزشک

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.

  ISTJ این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از جنبه های فنی لذت می برد.

  ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

   ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

  مهارت و دانش مورد نیاز دندانپزشک

  - هماهنگی خوب چشم و دست

  - تمرکز طولانی مدت

  - توان بدنی مناسب

  - ارتباطی خوب در مقابل بیماران مثلا برای ارائه توضیح مناسب راه‌های درمان به بیمار

  - صبر و تحمل

  - آرام کردن بیماران مضطرب

  - آشنایی با زبان انگلیسی برای آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین روشها در حوزه دندانپزشکی

   

  تحصیلات لازم برای دندانپزشک

  شغل از جمله مشاغلی است که برای ورود به آن تنها یک مسیر تحصیلی وجود دارد که آنهم تحصیل در رشته دکتری عمومی (حرفه ای) است. البته برخی افراد علاقه مند پس از پایان این مرحله باز هم ادامه تحصیل داده و با گرفتن مدرک دکتری تخصصی وارد این شغل می شوند.

   

  بازار کار و  اشتغال دندانپزشک

  استخدام در بیمارستان، کلینیک ها، درمانگاه ها و سایر مراکز درمانی امکان پذیر است. ولی اغلب مطب شخصی داشته و به طور مستقل کار می کنند.در هر دو شکل فوق، فعالیت جنبه درمانی داشته و او مستقیماً با بیمار ارتباط خواهد داشت. در شکلی دیگر از استخدام دندانپزشک، او می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شود. در این صورت، علاقه به مباحث علمی و آموزش و تدریس، داشتن (Ph.D) و بورد تخصصی، از مهمترین شرایط لازم به حساب می آید. در شکل اخیر، فعالیت عمدتاً از حالت درمانی خارج شده و به شکل آموزش و تدریس انجام می شود؛ ضمن این که می تواند در کنار آن به تحقیقات علمی و فعالیتهای پژوهشی نیز بپردازد.

  در حوزه در کشور مسایل و مشکلاتی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

  - افزایش بی رویه تعداد و کاهش فرصت شغلی برای تعداد زیادی از آنها به خصوص در شهرهای بزرگ

  - در معرض بیماری های عفونی، ایدز و هپاتیت بودن در صورت رعایت نکردن مسایل بهداشتی

  - امکان دچار شدن به بیماری های جسمی مانند آرتروز گردن و مشکلات ستون فقرات و مشکلات چشمی به دلیل داشتن کار فیزیکی زیاد

  - عدم پوشش بیمه ای خدمات برای بیماران که منجر به کاهش مراجعه آنها به جز در شرایط اضطراری شده است.

  - در سال های اخیر تعداد به نسبت جمعیت کشور افزایش زیادی داشته است. به حدی که در شهرهای بزرگ این عدد به میزان استاندارد جهانی رسیده است. به عبارتی فرصت های شغلی برای در این شهرها بسیار محدود می باشد.

  البته در شهرهای کوچک اینطور نبوده و بازارکار خوبی برای وجود دارد. اما در کل طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از ایران ، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند. دندانپزشکی از پرطرفدار در بسیاری از کشورهای جهان است. مطابق با آمارها معمولا میزان و تقاضا برای این در حد خوب و روبه رشدی می باشد. بنابراین علاقه مند به کار در کشورهای دیگر، با یک بررسی دقیق می توانند فرصت شغلی مناسبی را یافته و به دنبال آن خوبی نیز کسب کنند.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۲۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد۳۸.۱  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  میزان دندانپزشک

  درآمد با توجه به محل و شرایط کار متفاوت است. آنهایی که در بخش دولتی کار می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آنهایی که در کلینیک های خصوصی کار می کنند، بالاتری دارند. در کلینیک ها معمولا روال بدین صورت است که یک حقوق ثابت دریافت کرده و به ازای هر بیمار نیز درصدی به عنوان حق العمل می گیرند. دندانپزشکان مستقل که دارای مطب شخصی هستند،با توجه به برخی عوامل از جمله و تخصص، میزان فعالیت و …، درآمدهای متفاوتی دارند. البته معمولا یک خوب در مطب شخصی درآمد بالاتری نسبت به کار در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی دارد. در کنار این موارد باید توجه داشت که هزینه تاسیس و راه اندازی مطب که شامل هزینه های خرید تجهیزات، وسایل و مواد به علاوه خرید یا اجاره مکانی مناسب برای مطب می باشد، نسبتا بالا است. اما در صورت موفقیت و داشتن تعداد زیاد بیمار، این هزینه ها در مدت نه چندان زیادی جبران شده و به سوددهی می رسد. به دلیل بازارکار خوب در بسیاری از کشورهای دنیا، درآمدهای خوبی نیز دارند. به طور کلی آنها از متوسط جامعه شان بیشتر است.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این شغل۱۴۶.۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار ) در سال۲۰۱۰   و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۴۳.۱۵۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه۹۲.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه مستقل بین۹۱.۰۰۰  تا۱۸۲.۰۰۰  دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.