معرفی شغل سردفتر

تعداد بازدید: ۱۱۴۳
 • معرفی شغل سردفتر

  کار چیست؟

  پس از نهاد قضا، نهاد تنظیم کنندگان سند از قدیمی ترین نهادهای در ایران باستان خصوصاً ایران پس از ظهور اسلام محسوب می‌شوند. این نهاد در تمام اعصار تاریخی پس از اسلام مورد توجه خاص قرارداشته و مقررات آن مکرراً دستخوش تحول گردیده‌است. در جامع‌التواریخ خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی مقررات خاص برای امر تنظیم تدوین و برای نخستین بار ایجاد دفتر معاملات پیش بینی گردید. ولی این امر مهم تا ظهور مشروطه نهادینه نگردید. کار اداره امور دفاتر رسمی یا دفاتر ازدواج و طلاق می باشد.

  دفتر رسمی (یا یا محضر) نهاد مدنی وابسته به قوه قضائیه ایران برای تنظیم و رسمی است که بصورت مستقل و بدون وابستگی مالی به حاکمیت سیاسی اداره می‌شود. دفاتر رسمی توسط سازمان بازرسی کل کشور، سازمان واملاک، اداره کل استان‌ها، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بازرسی کانون سردفتران و دفتر یاران به طور مرتب بازرسی می‌شوند. یعنی یکی از بیشترین نظارت‌ها در بین تمامی دستگاه‌ها بر این صنف اعمال می‌شود.

  سردفتر در دفاتر رسمی بر طبق قانون، تمامی معاملات، رسمی و خواسته های افراد را کرده و گواهی می کند. سردفتران بنا به پیشنهاد سازمان و املاک کشور انتخاب می شوند. سازمان باید برای انتصاب سردفتران رسمی نظر مشورتی کانون سردفتران و دفتریاران را نیز جلب نماید.

  دفاتر ازدواج و طلاق از نهادهای تخصصی مدنی هستند که بخشی از وظایف اجرایی سازمان و املاک کشور را انجام می‌دهند. این دفاتر از نظر مالی مستقل هستند و به طور خصوصی اداره می‌شوند. سردفتر دفاتر ازدواج و طلاق کلیه امور مربوط به ازدواج، طلاق یا هر دو را به صورت شرعی و قانونی انجام می دهد.

   

  وظایف رسمی :

  تنظیم و کردن مالی و غیرمالی مطابق مقررات و قانون (مانند سند مالکیت منزل، زمین، ماشین و …، وثیقه نامه، اجاره نامه و …)

  - بررسی هویت طرفین معامله با بررسی و کنترل لازم برای احراز هویت

  - دادن سواد مصدق یعنی رونوشت گواهی شده از شده به اشخاصی که طبق مقررات حق گرفتن آن را دارند و آن اشخاص عبارتند از متعاملین و اشخاص ذینفع وکسانی که دادگاه دستور اعطای رونوشت سندی را به آنها داده است .

  - تصدیق صحت امضا یا گواهی امضای اشخاص برای مصون ماندن از تردید و انکار

  - قبول و حفظ اسنادی که به امانت می گذارند مانند وصیت نامه

   

  وظایف دفاتر ازدواج و طلاق :

  - تنظیم و آماده سازی مدارک مورد نیاز قبل از ازدواج وطلاق

  - دادن معرفی نامه برای انجام آزمایش خون قبل از ازدواج

  - توضیح شرایط ضمن عقد یا طلاق برای دو طرف

  - خواندن صیغه عقد و طلاق

  - انجام امور رسمی و قانونی ازدواج و طلاق

   

  شخصیت شناسی سردفتری

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی سردفتری بر اساس تست MBTI 

  ISFJ این تیپ شخصیتی توان خوبی در سازماندهی داشته و توجه زیادی به جزئیات دارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد. این تیپ شخصیتی حداکثر تلاش خود را برای رفع خواسته های مراجعان انجام می دهد. او به جزئیات توجه زیادی دارد.

  مهارت و دانش مورد نیاز

  - آشنایی با کلیه قوانین و ثبتی کشور

  - داشتن ارتباطات اجتماعی مناسب

  - قابل اعتماد و امانت دار بودن

  - داشتن دقت زیاد و توجه به جزئیات

  - داشتن حس مسئولیت پذیری

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به سردفتری

  افراد زیر می توانند با طی مراحل مربوطه وارد سردفتری رسمی شوند :

  - اشخاصی که دارای لیسانس حقوق در رشته قضایی یا فقه در رشته الهیات باشند.

  - کسانی که دارای دو سال سابقه خدمات قضائی یا وکالت پایه یک دادگستری باشند.

  - سایر افراد دارای مدرک لیسانس بشرط داشتن سه سال سابقه دفتریاری (دفتریار معاون و نماینده است)

  - اشخاصی که از مراجع مسلم دارای تصدیق اجتهاد طبق آئین نامه ای که به تصویب وزارت دادگستری می رسد باشند.

  - دفتریارانی که دارای گواهی قبولی امتحان مخصوص سردفتری و دفتریاری موضوع شق سوم ماده ۱۰ قانون دفتر رسمی مصوب ۱۳۱۶  باشند به شرط داشتن ۵ سابقه دفتریاری.

  - دفتریارانی که دارای دیپلم کامل متوسطه باشند به شرط داشتن هفت سال سابقه دفتریاری اول

  - دفتر یاران اول که در تاریخ تصویب این قانون شاغل بوده و ۱۵ سال سابقه دفتریاری اعم از متناوب مستمر داشته باشند.

  * لازم به ذکر است سن سردفتران رسمی در بدو اشتغال نباید از ۲۴ سال کمتر و از ۵۰ سال بیشتر باشد.

   

  انتصاب سردفتران از راه های زیر صورت می گیرد :

  ۱-  از طریق آزمون سالانه ی سردفتری در شرایطی که  :

  در اثر افزایش جمعیت، یا افزایش تعداد معاملات طبق شرایط مندرج در قوانین نیاز به تاسیس جدید وجود داشته باشد یا اینکه بدلیل انفصال دائم از خدمت، یا عدم معرفی جانشین توسط یا وارثین وی دفترخانه‌های فاقد در کشور وجود داشته باشند. در شهریور ماه هر سال آگهی آزمون سردفتری رسمی در برخی روزنامه‌های کشور منتشر می‌شود که افراد واجد صلاحیت از طریق آزمون، انتخاب و انتصاب می شوند .افراد در صورت قبولی در این آزمون، گزینش و طی مراحل کارآموزی رسمی می شوند.

  ۲-  از طریق معرفی جانشین از طرف سردفتری که در شرف بازنشستگی است. چون واجد صلاحیت بودن سردفتران امری مهم تلقی می‌شود لذا قانون گذار سعی نموده که از ظرفیت و تجربه خود سردفتران نیز برای انتخاب سردفتران جدید واجد صلاحیت و مورد اعتماد استفاده نماید. به همین دلیل است که صرفا در زمان رسیدن به بازنشستگی پایان دوره خدمتی و اوج تجربه کاری حق معرفی جانشین را دارد.

  این موضوع باعث می‌شود که تغییر مدیریت ناگهانی در ارباب رجوع ایجاد اختلال ننماید و کارکنان و پرسنل امنیت شغلی بیشتری احساس نمایند. چنانچه فرد معرفی شده موفق به جلب موافقت قوه قضاییه شود، بعنوان جانشین بازنشسته در منصوب خواهد شد. البته در بسیاری از موارد امتیاز سردفتری سردفتران فوت شده یا در شرف بازنشستگی، به افراد تایید شده از سوی قوه قضاییه با مبالغ نسبتا بالایی، فروخته می شود.

   

  برای ورود به سردفتری دفاتر ازدواج و طلاق، افراد با تحصیلات زیر می توانند اقدام کنند :

  - دارندگان مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته حقوق ، علوم ثبتی ، الهیات و معارف اسلامی ( گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی )

  - دارندگان گواهی پایان سطح با تایید شورای مدیریت حوزه علمیه قم

  - دارندگان گواهی افتاء از مراجع مسلم اهل سنت که به تایید رییس قوه قضاییه رسیده باشد.

  - روحانیونی دارای حداقل مدرک تحصیـلی کارشناسی در رشتـه های ادبیات ( زبان فارسی و عرب ) ، فقه و اصول ، تفسیر ، علوم قرآنی ، حدیث ، الهیات و معارف اسلامی

  - سازمان و املاک کشور هر سال آزمونی کتبی برای سردفتری ازدواج و طلاق برگزار می کند که افراد دارای شرایط لازم می توانند در آن شرکت کنند.

  - علاوه بر مدرک تحصیلی، سایر شرایط لازم برای شرکت در آزمون سردفتری دفاتر ازدواج و طلاق، تدین به دین مبین اسلام، اعتقاد و تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران و اصل مترقی ولایت فقیه و قانون اساسی، ملتزم به احکام شرعی، دارا بودن حداقل ۲۵ سال شمسی، حسن شهرت، توانایی انجام و داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دایم از خدمت نظام وظیفه ی عمومی می باشد.

  - طلاق از بین سردفتران شاغل که حداقل ۵ سال سابقه داشته باشند و یا افرادی که علاوه بر شرایط مقرر در این نظامنامه دارای ۳۰ سال باشند انتخاب خواهند شد.

  - افراد واجد شرایط می توانند با قبولی در آزمون و طی مراحل گزینش و کارآموزی ، با داشتن امکانات مالی کافی دفاتر خود را راه اندازی کنند.  معمولا در این بخش افراد ابتدا ازدواج می شوند و پس از کسب تجربه و قبولی در آزمون می توانند طلاق شوند.

  - لازم به ذکر است که خانم ها نمی توانند در آزمون سردفتری شرکت کرده و سردفتردار (چه دفاتر ازدواج و طلاق و چه دفاتر رسمی) شوند.

   

  میزان سردفتران

  درآمد سردفتران با توجه به عواملی از جمله محل دفتر، میزان معاملات و … متفاوت است. برخی از ها درآمدهای ناچیز و برخی درآمدهای کلان دارند. در چند سال قبل تعداد زیادی جدید مجوز دریافت کرده اند تا این درآمدهای کلان به طور متعادل بین همه دفاتر رسمی تقسیم شود. اما این موثر نبود تا جایی که برخی دفاتر رسمی، آن هم دفترخانه‌های واقع در تهران و برخی از شهرها، اگر سهمیه انتقال دولتی به ایشان نرسد، رسماً باید محل خود را تعطیل کرده و به دنبال مناسب‌تری بگردند.

  به طور کلی در دوره های رونق خرید و فروش خانه، مشاسین، ویلا و … بیشتر این افراد نیز از رونق خوبی برخوردار می باشد. برعکس در هنگام رکود، صاحبان عمده دفترخانه‌های رسمی کشور از آینده شغلی خود به شدت نگران هستند. با توجه به ممنوعیت سردفتران رسمی از انجام امور تبلیغاتی و ممنوعیت از اشتغال به امور تجارت و شغلهای دیگر قاعدتاً حکومت می بایست حداقل های هزینه معیشت این صنف را تضمین نماید که در عمل این اتفاق رخ نمی دهد.  این درحالی است که بسیاری از سردفتران رسمی، حتی برای تأمین مالی نیازهای اولیه خود یعنی مکان، کارمند، آبدارچی و تجهیزات دفترخانه- به خصوص در دوران رکود – با مشکل روبه‌رو هستند.

  برخی دفاتر رسمی که به روش‌های گوناگون توانسته‌اند انحصار نقل و انتقال بانک‌های دولتی و خصوصی را برای خود بگیرند، از بسیار کلان و هنگفتی برخوردارند. بنا بر تصوری که میان مردم است، صاحبان دفاتر رسمی با این همه هزینه انتقال سند قطعا دارای درآمدهای کلان هستند؛ حال آن‌که از کل هزینه انتقال سند، مبلغ نسبتا کمی به عنوان حق‌التحریر دفاتر رسمی منظور می‌شود .

  وجوهی که معمولا در دفاتر رسمی وصول می‌شود عبارتند از :

  - حق التحریر طبق تعرفه مقرر وزارت دادگستری.
  - حق الثبت به ماخذ ماده ۱۲۳ قانون اصلاحی قانون ثبت.
  - مالیات و حق تمبر برابر مقررات مالیاتی.
  - سایر وجوهی که طبق قوانین وصول آن به عهده محول است
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.