معرفی شغل پرورش ماهی

تعداد بازدید: ۲۶۵۱
 • معرفی شغل پرورش ماهی

  کار دهنده در یک نگاه

  کار دهنده همچنان که از نامش پیداست، انواع های مختلف خوراکی و تزئینی است. اگر شما به ها مندید، فعالیت در طبیعت را دوست دارید و  از تولید آبزیان لذت می برید، این مناسب شماست.

   

  مهمترین انواع ماهی

  پرورش دهنده گاهی در بخش تولید های زینتی فعالیت دارد و گاهی نیز های خوراکی تولید می کند و در برخی از اوقات اقدام به هر دو نوع می نماید.

  همچنین برخی از تولید کنندگان به سردآبی اقدام می کنند و بعضی دیگر از آنها گرم آبی را می دهند.  ماهیان سردآبی به آن دسته از ماهیانی گفته می شود که به زندگی در آبهای سرد عادت دارند. قزل آلا و آزاد از معروف ترین سردآبی برای ما ایرانیان می باشند. گرم آبی نیز به ماهیانی که به زندگی در آبهای گرم دارند گفته می شود. معروف ترین گرم آبی، کپور است که در آب های جنوب ایران نیز زندگی می کند.
   

   تاریخچه در ایران 

  اولین تکثیر مصنوعی در ایران به سال ۱۳۰۱ بر میگردد که با تکثیر خاویاری آغاز شد اما گرمابی در ایران به دهه ۴۰ بر می گردد . لزوم حذف علوفه در تالاب انزلی دولت وقت را مجبور به مبارزه با گیاهان عالی رشد یافته در مرداب که پس از مرگ و میر میزان رسوبات را افزایش و میزان اکسیژن محلول در آب را کاهش میدهد نمود. در نتیجه آمور را از روسیه و چین به این اکوسیستم معرفی کرد. با توجه به استقبال از یافته مراکز تکثیر نیز در کشور بوجود آمد.

  اما جالب است بدانید در اسطوره‌های ایرانی، جمشید را (که از اولین پادشاهان ایرانی بوده است) ،نخستین فردی پنداشته‌اند که به پرداخت. ایرانیان محل را ماهی‌خانه می‌نامیدند.
   

  ویژگیهای ماهی

  رشد و عواملی که بر روند رشد آنها تأثیر دارند، برای دهنده در درجه اول اهمیت قرار دارند. زیرا حداکثر رشد در حداقل مدت زمان با حداقل مقدار غذا ، هدف اصلی اوست. جانوری خونسرد است و جهت حفظ درجه حرارت بدن خود ، مجبور به صرف انرژی نیست. بدین لحاظ ، یک نسبت به یک جانور خونگرم ، از لحاظ تبدیل مواد غذایی به پروتئین بدن ، از کارآیی و استعداد بیشتری برخوردار است.

  منـشاء آب شـیرین جـهت ، بارندگی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی محل تغییر می‌کند. چشمه‌ها و چاهها در اثر نفوذ آب باران در زمین بوجود آمده‌اند که جهت و تکثیر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. در صورتی که کل آب شیرین مورد استفاده جهت پر کردن در مواقعی از سال برای تأمین آب کافی نباشد، ساختن یک مخزن ذخیره آب ، دهندگان را قادر خواهد ساخت تا در مواقع پر آبی ، آب را جهت زمان خشکسالی و کم آبی ذخیره و استفاده نمایند.

  هنر یک شامل تأمین آب کافی و ایجاد شرایط مطلوب محیطی لازم برای حداکثر رشد و حداقل میزان مرگ و میر جمعیت موجود در است.

  از سوی دیگر بیش از بیست هزار گونه آکواریوم آب شیرین در دنیا شناسایی و یا با علم ژنتیک بوجود آمده اند. تنها گونه های محدود و معینی از آنها به ایران وارد شده است که باتلاش و زحمات فراوان، تکثیر  پرورش آنها میسر شده است.

   

  ساعت و محل دهنده ماهی

  ساعت دهنده بسیار متفاوت و متنوع است. شما در این معمولا کل روز را درگیر خواهید بود. گاهی نیز باید به صورت شیفتی، شب ها و تعطیلات کارکنید. محل دهنده غالبا به صورت ایزوله است.

  همچنین شما باید بتوانید در محیط های بیرونی در شرایط آب و هوایی مختلف کنید و کارهایی از قبیل حمل اجسام سنگین، نشستن و ایستادن زیاد را انجام دهید.
     

  وظایف دهنده ماهی

  - خرید نوزادان و آنها به طرق مختلف (متناسب با هر و شرایط آب و هوایی مختلف)

  - غذا دادن به ها به صورت دستی یا ماشینی

  - نظارت بر سلامت ها به صورت دائم و دوره ای

  - دسته بندی ها از نظر اندازه و قرار دادن آنها در محفظه های متناسب

  - نظارت دائم بر دمای آب و میزان اکسیژن آن

  - تمیز کردن فیلترها ، آکواریوم ها و ها

  - فروش پس از رشد کامل

  - از ساختمان ها، تجهیزات و زیستگاه ها

  - دهندگان معمولا کارگران کمی دارند و بیشتر کارهای بالا را خودشان انجام می دهند.

   

  شخصیت  شناسی دهنده ماهی

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت  شناسی دهنده بر اساس تست  MBTI

  ESTPاین تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی و تخصصی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارها و مواد مختلف کند. او عاشق هیجان و کارهای نشاط آور است.

  ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد کارش همراه با تفریح، استقلال و انعطاف کافی باشد.

  ISFP این تیپ شخصیتی استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهایی که با چیزهای واقعی و حقایق سر و دارد، دارد.

   

  تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به دهنده ماهی

  فارغ التحصیلان رشته مهندسی منابع طبیعی –  به ویژه گرایش تکثیر و آبزیان می توانند وارد این شوند. البته گرایشهای ارشدی نیز برای مندان به تحصیلات عالیه طراحی شده که می توانید تا سطوح بالا ادامه تحصیل داده و سپس وارد شوند. (نظیر رشته ارشد گرایش تکثیر و آبزیان).

  در صورت مندی به داشتن تحصیلات پایین تر برای ورود به این می توانید در مراکز فنی و حرفه ای در رشته هایی مثل کاردانی ناپیوسته تکثیر و آبزیان زینتی آموزش ببینید و سپس اقدام به عملی کنید. در مراکز آموزش فنی و حرفه ای همچنین ۲ دوره مجزا برای سردآبی و گرم آبی تعریف شده و توسط مراکز مجاز  آموزش داده می شود.

  در هر صورت پس از پایان تحصیلات، کارکردن در استخرها و مزارع حتی برای مدتی کوتاه بسیار مفید و حتی الزامی است تا نسبت به نحوه انجام در این بخش به مرور دانش و تجربه لازم را کسب نمایید.


   
  فرصت های شغلی ، وضعیت و ماهی

  معمولاً موضوع دهنده ، موضوع جذابی برای مندان این نیست و اکثر آنها سعی می کنند تا مستقل کرده و کسب و خود را داشته باشند. افراد مند ممکن است با راه اندازی یک تعاونی تولید روستایی با افراد مند دیگر به صورت گروهی مشغول به شوند.

  اما به هر حال عده ای نیز به دلایل مختلف (کمبود سرمایه، نداشتن روحیه و استعداد کارآفرینی یا مستقل کردن، به مشاغل استخدامی و …) به دنبال به عنوان دهنده هستند.

  روی سخن ما در این بخش با گروه دوم است: شما که تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارید، چنانچه بیشتر مند به کارهای دفتری و اداری در حوزه تکثیر و هستید، می توانید در سازمان ها و شرکت های دولتی مرتبط مانند سازمان ایران یا مؤسسه تحقیقات ایران و یا شرکت های خصوصی مرتبط با به عنوان کارمند اداری شوید.

  و چنانچه مند به اجرایی هستید می توانید با دنبال کردن آگهی های و یا سرکشی به مراکز دولتی و خصوصی تکثیر و به عنوان دهنده به این مراکز درآیید که البته در این بخش حتماً سابقه عملی و تجربی برایتان مفید خواهد بود.

  در این سال ها که بحث کارآفرینی و خود اشتغالی بسیار مطرح است، حوزه کاری در کنار همه سختی ها و مشکلاتی که دارد، به عنوان یکی از بهترین و پردرآمد ترین زمینه های کاری شناخته شده است . به گفته مدیرعامل تعاونی زینتی استان تهران در یک محیط ۱۰۰ متری با چند آکواریوم دو نفر میتوانند مشغول شوند و با توجه به استقبال خوبی که از فروش زینتی در کشور صورت گرفته می توانند خوبی داشته باشند. در سال های اخیر نیز وزارت جهاد کشاورزی طرح زینتی را جزو طرح اشتغال خانگی قرارداده است و وام هایی را در این خصوص اعطا می کند.

  بنابر گفته یکی از دهندگان با تجربه کشور، در طراحی یک مزرعه تولید (خوراکی) رعایت اصول زیر برای دستیابی به حداکثر تولید  توصیه می شود :

  - جانمایی دقیق و صحیح محل احداث پروژه

  - استفاده از طراحی استخرهای به شیوه مدار بسته

  - استفاده از آب برگشتی تا حداکثر ممکن

  - استفاده از حداقل مصرف انرژی

  - طراحی بر اساس ماژولهای جداگانه (به دلیل امکان احداث چند مرحله ای ،مدیریت آسانتر ،عدم تسری بیماری احتمالی به تمام مزرعه و …)

  - هوادهی قبل از ورود آب به استخر

  - جلوگیری از ریز شده مواد جامد معلق در استخرها

  - جداسازی آب غلیظ و رقیق در خروجی هر استخر

  - استفاده از فیلتراسیون چند مرحله ای (هیدرولیکی-فیزیکی-بیولوژیکی_شیمیایی )

  - نزدیکی مزرعه به بازارهای مصرف

  - استفاده از آب چاه و دوری از آلودگیهای و استرس های رودخانه ای

   

  وضعیت دهنده در برخی از کشورهای جهان 

  استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان دهندگان  رشد ۶۰.۳ درصدی داشته و پیش بینی می شود در آینده رشد کاهشی داشته باشد.
   

  درآمد دهنده ماهی 

  درآمد دهنده (خوراکی یا زینتی) تابعی از شرایط و عوامل گوناگون است. اقلیم منطقه، دانش و تجربه دهنده، میزان استفاده از تسهیلات بانکی و دولتی، سرمایه اولیه و سایر عوامل هر یک به اندازه ای در میزان دهنده مؤثر است. متأسفانه در این خصوص اطلاعات دقیقی در کشور منتشر نشده است.

  اما برای افرادی که به یک مزرعه یا شرکت فعال در این زمینه درمی آیند حقوق و مزایای قابل پیش بینی وجود دارد و معمولا از حقوق دستمزد تعیین شده در قانون پیروی می کند.

  همچنین کارکنان و سایر سازمان های مرتبط دولتی نیز بر اساس قانون خدمات کشوری حقوق دریافت خواهند کرد.
    

  درآمد دهنده در برخی از کشورهای جهان

  استرالیا – متوسط سالیانه در این ۳۸.۲۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان –  متوسط سالیانه کارگران این بخش بین ۲۰.۰۰۰ تا ۲۷.۰۰۰ دلار و برای مدیران این حوزه حدود ۵۷.۵۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.