معرفی شغل سردبیر

تعداد بازدید: ۱۱۳
 • معرفی شغل سردبیر

  سردبیر کیست و چه کاری انجام می دهد؟

  سردبیر کسی است که بر عملکرد سایر و در روزنامه یا مجله نظارت داشته و مسئولیت تمام محتوای علمی را به عهده دارد.  سردبیر ممکن است کل بخش و یا مسئولیت بخشی از آن را بر عهده داشته باشد.

  سردبیر باید بتواند به خوبی کارکنان خود را کرده و انسان خلاقی باشد. همچنین در زمینه های ادبی، مالی، اقتصادی و قانونی و دانش لازم را داشته باشد. معمولا  اغلب سردبیران ابتدا خبرنگار و روزنامه نگار بوده اند و با کسب دانش و تجربه بیشتر به این پست رسیده اند. برای موفقیت در سردبیری داشتن تجربه بسیار ضروری است.

  کار انفرادی و مستقل نیست بلکه با طراحان، کارکنان بخش و مسئولان چاپ کرده تا بتواند کارها را به موقع تحویل دهد. در روزنامه ها و مجلات محلی و کوچک معمولا در تهیه مطالب و نوشتن مقالات کمک کرده و ویراستار نیز می باشد ولی در روزنامه و مجلات بزرگ فقط نظارتی است و سر ویراستار است.. همچنین در خصوص کنترل بودجه، کارکنان و با بخش های تبلیغاتی مسئول است.

   

  سردبیری در ایران

  در مقایسه مجلات، نشریات و روزنامه های غربی با کشورمان، اختلاف زیاد آنها را از لحاظ تخصصی در می یابیم. متاسفانه در کشور ما به وارد کردن علم و تخصص به این حرفه توجه ویژه ای نشده و بیشتر نشریات، سیاسی و تجاری می باشند. این امر موجب می شود رسالت اصلی نشریات که بازتاب نیازهای مردم است، تحقق نیابد. یک موفق باید تلاش کند مستقل بوده، به صورت تخصصی و علمی عمل کرده و تا حد امکان خواسته ها و نیازهای مردم را در خود انعکاس دهد. به عبارتی در خود هدفی غیرسیاسی و غیر تجاری داشته باشد. البته با توجه به مسایل موجود در کشور، این امر کاری سخت و دشوار است.

   
  ساعات و محل سردبیر

  کار عمدتا ساعات معین و منظمی دارد و گاهی بر حسب نیاز در ساعات خارج از وقت اداری نیز باید کند. محل در دفاتر روزنامه و مجله است.

   
  وظایف سردبیر

  - نوشتن سر مقاله و برخی از مطالب و مقالات

  - تصمیم گیری درباره چاپ شدن یا نشدن مطالب، مقالات و عکس ها

  - نظارت و تصمیم گیری درباره چگونگی و نحوه چیدمان مطالب

  - تصحیح متون از نظر املا و دستور زبان

  - نظارت و روزنامه نگاران و ویرایشگران

  - تعیین دبیران بخش های مختلف یک نشریه

   

  شخصیت شناسی سردبیر

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی در برقراری ارتباط بسیار متبحرند. آنها از فرآیند جمع آوری اطلاعات از طریق ملاقات با اشخاص و مصاحبه لذت می برند.

  ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها می توانند به صورت مستقل و تنها نیز کنند اما باید دائما تبادل نظر با دیگران داشته باشند.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد.

  INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق عبارات و داستان ها استفاده می کند.

   

  مهارت و توانمندی های مورد نیاز سردبیری

  - تسلط بر ساختار و دستور زبان

   -مهارت عالی نوشتاری

  - برنامه ریزی، سازماندهی و روزنامه نگاران نشریه

  - خلاقیت بالا

  - دانش قانونی در حد لزوم در حیطه کاری خود

  - توجه به جزئیات

  - درک سلیقه و نظر خوانندگان

  - مذاکره و تصمیم گیری

  - داشتن اطلاعات کافی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و…

   

  تحصیلات لازم برای ورود به سردبیری

  برای ورود به سردبیری باید در رشته علوم ارتباطات اجتماعی تحصیل کنید. البته برخی افراد در رشته های دیگر تحصیل کرده و با گذراندن دوره های آموزشی مرتبط در دانشکده خبر و برخی آموزشگاه های آزاد و دانش لازم را کسب می کنند. البته کسب تجربه نیز در سردبیری بسیار مهم است. به طور معمول برای شدن باید ابتدا از خبرنگاری و روزنامه نگاری شروع کرد و پس از کسب تجارب لازم به سردبیری مشغول شد.

   

  آینده شغلی، و فرصت های سردبیر

  استخدام می تواند در دفاتر روزنامه ها و مجلات مختلف و همچنین در شرکت های بزرگ که های مخصوص خود را  دارند، انجام شود. البته رقابت برای مشاغل حوزه روزنامه نگاری به خصوص در روزنامه ها و مجلات بزرگ بسیار شدید است. همچنین به طور مستقل نیز می تواند فعالیت کند. با کسب تجربه بیشتر از روزنامه و مجلات کوچک و محلی می تواند به دفاتر روزنامه و مجلات بزرگ کشور راه یابد.

   مجلات و روزنامه ها برای کمتر از طریق آگهی استخدامی اقدام می کنند. یا بیشتر از بین روزنامه نگاران و ویراستارهای با تجربه انتخاب می شود و یا توسط افراد مورد اعتماد به معرفی می شود.  
   
  حوزه نشر در کشور با مسایل زیادی درگیر است که برخی از آنها که بیشتر با سرو دارد، عبارتند از :

  - مستقل نبودن و وابسته بودن بسیاری از نشریات به جناح های سیاسی

  - دولتی و تجاری بودن بسیاری از نشریات

  - عدم استفاده از روش های علمی و تخصصی در تهیه نشریات

  - وجود مشکلات مالی

  - و…

   
  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان سردبیران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد منفی ۶۴.۶ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی می شود.
   

  درآمد سردبیر

   از اطلاعات منابع مختلف می توان چنین برداشت کرد که میانگین حقوق و دستمزد شاغلین این حوزه نسبت به میانگین مشاغل با توجه به سختی آنها، پایین است. در عین حال امنیت شغلی آنها نسبت به بسیاری از مشاغل پایین تر است زیرا به عنوان مثال در صورت تعطیلی یک روزنامه، در لحظه تمامی پرسنل آن بیکار می شوند و باید وارد مذاکره با سایر رسانه ها شوند.

    
  میزان در برخی کشورهای جهان

   آمریکا - متوسط سالانه ۵۱.۴۷۰  دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۲.۳۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا - متوسط سالانه   ۴۴.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان- متوسط سالانه برای افراد تاره بین ۴۶.۰۰۰ تا ۱۲۲.۰۰۰ دلار و برای سردبیران با تجربه که در روزنامه های ملی می کنند بیش از ۱۲۲.۰۰۰ دلار می باشد.
    
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.