معرفی شغل شنوایی شناس

تعداد بازدید: ۵۸۰
 • معرفی شغل شنوایی شناس

  کار شناس چیست؟

  با توجه به توضیحات بالا، شناس، و مشکلات یا تعادلی افراد است. البته دخالت شناس در حوزه بسیار محدود است و او صرفاً از ابزار و روش های مختلفی از جمله سمعک، وسایل کمک ارتباطی، پیشنهاد جراحی کاشت حلزون توسط پزشک متخصص و … برای استفاده می کند. دادن آموزش و مشاوره به خانواده ها و فرد دارای مشکل شنوایی، طراحی و اجرای برنامه های حفاظت برای کارخانه ها و مراکز صنعتی، اجرای برنامه های غربالگری نوزادان و دانش آموزان، طراحی و ساخت ابزار و تجهیزات محافظ گوش از دیگر کارهایی است که شنوایی شناس در آنها نقش فعال دارد. کارشناس شناسی باید صبور بوده و رفتاری دلسوزانه توام با مهربانی با بیماران داشته باشد. او در خود با متخصصانی از جمله روانشناس، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال و گفتار درمانگر ارتباط نزدیک دارد.

   

  ساعت شناس

  ساعت شناس معمولا به صورت تمام وقت است. اگر مستقل بوده و برای خود کند، تعیین ساعت کاری بر عهده خود او می باشد.

   
  وظایف شناس

  - اختلال و مشکلات در افراد با کمک دستگاه ها و تست های مختلف

  - تهیه گزارشات لازم برای پزشک معالج فرد در خصوص نوع انجام شده

  - دادن آموزش و مشاوره لازم به بیمار و خانواده او

  - قالب گیری و ساخت قالب گوش و سمعک

  - انجام برنامه‌های غربالگری نوزادان، خردسالان و کودکان در سنین مدرسه

  - پیشگیری از آسیب شنوایی، حفاظت شنوایی، برنامه ریزی و انجام غربالگری در جمعیت هایی نظیر مراکز کارگاهی، نظامی، اردوگاهها و … و ارائه مشاوره شنوایی‌شناسی در این حوزه

  - اجرای برنامه‌های توانبخشی شامل گفتارخوانی، رشد مهارت‌های (تربیت شنوایی) و رشد زبان و ارائه مشاوره شنوایی‌شناسی در این بخش

  - تعیین، تجویز، کاربرد و تنظیم تجهیزات صوتی مناسب و روش‌های بهبود کیفیت صدا در محیط‌های آموزشی افراد مبتلا به اختلالات شنوایی

  - نظارت و پیگیری اجرای صحیح روش‌های برقراری ارتباط بین کم شنوایان با مربیان و سایرین (مثلا نحوه برخورد با دانش آموز کم شنوا در کلاس معمولی)

   

  شخصیت شناسی شناس

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی شناس بر اساس تست  MBTI

  ISTJ این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند.

  ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد. 

  مهارت و دانش مورد نیاز شناس

  - دقت و توجه به جزئیات

  - مهارت های ارتباطی خوب

  - رفتار دلسوزانه و حرفه ای با بیماران

  - مهارت خوب در سازماندهی

  - مهارت انجام تیمی

  - توان آموزش و مشاوره خوب

  - ایجاد انگیزه در بیماران برای دنبال کردن برنامه توانبخشی

  - حفظ آرامش و داشتن برخوردی مناسب در شرایط بحرانی و پیچیده

  - رازداری

  - تسلط به زبان انگلیسی (به دلیل نوپا بودن این رشته در ایران بیشتر کتابها و متون علمی این رشته به زبان انگلیسی می باشد)

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به شناس

  فارغ التحصیلان رشته کارشناسی شناسی می توانند وارد این شوند. البته علاقه مندان می توانند در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد شناسی) تحصیلات خود را ادامه دهند که در این صورت احتمالاً بیشتر به های آموزش و تحقیق و پژوهش در این حوزه روی خواهند آورد.
   

  فرصت شغلی ، بازار و وضعیت شناس

  استخدام شناس می تواند در بخش شناسی بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، مدارس ناشنوایان، مراکز نگهداری سالمندان، معلولین و کودکان، کارخانه ها و مراکز صنعتی انجام شود. با داشتن تجربه و سرمایه لازم نیز می تواند به طور مستقل کرده و در صورت داشتن شرایط ( از جمله داشتن مدرک کارشناسی یا بالاتر، داشتن سابقه۶  ساله برای تاسیس دفتر در تهران و کرج و۴  ساله برای سایر شهرستان ها) دفاتر ارزیابی تاسیس کند. شناس هایی که مدرک تحصیلات تکمیلی در این حوزه دارند، در دانشگاه ها و مراکز آموزشی نیز امکان پذیر است.
   
  شغل شناسی از بازارکار نسبتا خوبی به خصوص در شهرهای کوچک برخوردار است . به عنوان مثال در طرح های بزرگی مانند غربالگری دانش آموزان قبل از مدرسه که در سطح وسیعی در کشور برگزار می شود، شناس ها که نقش اصلی را بر عهده دارند، به تعداد زیادی در این طرح ها مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی چون این از مشاغل نو و جدید در کشور بوده و سابقه طولانی ندارد، قابلیت رشد و پیشرفت خوبی دارد و پیش بینی می شود از آینده شغلی خوبی نیز برخوردار باشد. همانطور که آمار برخی از کشورها نشان می دهد، آینده شغلی بسیار خوبی پیش روی شنوایی شناسی قرار دارد. چند نمونه از آنها در ادامه آمده است.

   

  وضعیت شناس در برخی کشورهای جهان 

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان متخصصان شناسی بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۳۷ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان در این رشد۱۰۳.۶  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

   

  میزان شناس

  آمار دقیقی از میزان حقوق و شناس در کشور در دسترس نمی باشد. البته کارشناسانی که در بخش دولتی می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. شناس هایی که در بخش خصوصی هستند، با توجه به میزان تجربه، و نوع توافقی که با کارفرمای خود دارند، درآمدهای متفاوتی کسب می کنند. آنهایی هم که دفتر ارزیابی تاسیس می کنند، با توجه به میزان و تبحر، کیفیت و تعداد مراجعان، درآمدهای مختلفی خواهند داشت.

   

  درآمد شناس در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا – متوسط سالانه این شغل۶۶.۶۶۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار ) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۸.۱۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه متخصصان سنجی ۶۰.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه این برای افراد تازه بین۳۲.۰۰۰  تا۴۱.۶۰۰  دلار، برای افراد ارشد حدود۵۲.۰۰۰  دلار و برای مدیران و مشاوران این حوزه بین۶۱.۰۰۰  تا۱۲۱.۰۰۰  دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.