معرفی شغل مهندس دریا

تعداد بازدید: ۲۶۷۱
 • معرفی شغل مهندس دریا

  کار و های این شغل
  به دلیل داشتن مرزهای آبی گسترده و اهمیت بسیار زیاد حمل و نقل آبی در رشد و توسعه کشور، ها و مشاغل زیادی در حوزه دریایی ایجاد شده است.مهندس یکی از اصلی ترین آنها می باشد. بستگی به این دارد. به عبارت دیگر شما ممکن است باشید و فنی انجام دهید یا این که باشید و کارتان صرفاً باشد. های عبارتند از:
   

  مهندس : مسئول مدیریت و اداره فنی امور ها می باشد.مهندس در هدایت فنی ، تعمیر و نگهداری . راه اندازی موتور انواع ها دارد. در هر تجاری ۵ با عناوین ۱ تا ۵ وجود دارد. تازه وارد باید از مهندسی ۵شروع کرده و پس از پیشرفت به مهندسی ۱ برسد.

  مهندس سازی : سازی طراحی، محاسبه،نظارت بر ساخت و تعمیر انواع ها، زیر دریایی ها، قایق ها، شناورها و سازه های دریایی ( از جمله سکوها و اسکله ها) می باشد. سازی در صنایعی مانند نفت و گاز که نیاز به ساخت و استقرار سکوهای نفتی و کشتیرانی که بیشتر در کشور به اسکله سازی و تعمیر انواع ها و قایق ها می پردازند، فعالیت می کند.

  مهندس (کاپیتان کشتی) : هدایت و رهبری و مدیریت و تامین امنیت نیروی انسانی شاغل در آن بر عهدهمهندس می باشد.در واقع او مسئول راهبری و  مدیریت است. به دریانوردی، نیز می گویند. کمتر با مسایل فنی سر و دارد و بیشتر با مدیریت پرسنل، مسیر یابی، کنترل وضعیت آب و هوا و … در ارتباط است. البته برای رسیدن به پست کشتی، فرد باید ابتدا به عنوان افسر سوم وارد شده و پس از طی موفق مراتب افسر دومی و افسر اولی و گذراندن دوره ها و آزمون های تکمیلی می تواند شود.

  ویژگیهای دریا
  مهندس با توجه به خود ویژگی های خاصی باید داشته باشد. و سازی باید در زمینه فیزیک، ریاضی و مکانیک قوی باشند. بیشتر باید در حوزه مدیریتی، جغرافیایی، مسیریابی و … تبحر داشته باشد. باید از توانایی جسمانی مناسبی برخوردار بوده و توان تحمل فشار کاری زیاد و سفرهای دریایی طولانی (برای و دریانوردی) را داشته باشد. آنها معمولا مدت زیادی از خانواده های خود دور هستند.

  ساعات کاری و محل دریا
  ساعات کاری منعطف و غیر مشخص است. محل او نیز می تواند در سازمان ها و شرکت های حوزه کشتیرانی، سازی، نفت و گاز و … و  یا روی (برای بیشتر مهندسان و مهندسان دریانوردی) باشد. محل سازی در شرکت های سازی است که همه در شهرها و نواحی ساحلی قرار دارند بنابراین او باید بتواند آمادگی زندگی در این نواحی را داشته باشد.
   

  مهارت و توانمندی های مورد نیاز دریا
  داشتن و خوب از الزامات در هر شغلی است. در مهندسی نیز وجود برخی و توانمندی ها ضروری می باشد. برخی از این توانمندی های کلی عبارتند از :
  - توانایی عالی در حل مساله

  - توانایی خوب در ریاضیات، فیزیک، مکانیک و فناوری اطلاعات (به خصوص برای و سازی)

  - های مذاکره و ارتباطی خوب

  - دانش فنی عالی (به خصوص برای و سازی)

  - توانایی اولویت بندی کارها و برنامه ریزی موثر

  - به روز نگه داشتن خود و اطلاع از آخرین پیشرفت ها و تکنولوژی های مرتبط

  - توانایی مدیریت و سازماندهی (به خصوص برای دریانوردی)

  - توان تصمیم گیری درست و به موقع (به خصوص برای دریانوردی)

  - توانایی انجام تیمی

  - توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی (به خصوص برای و دریانوردی)

  - رعایت اصول بهداشتی و ایمنی

  - توانایی سفر و روی برای مدت طولانی

  - آشنایی با زبان انگلیسی 

  - غواصی (به خصوص برای سازی)

  - توان و سلامت جسمی کامل (به خصوص برای و دریانوردی)

   
  مهارت های مربوط به نرم افزارهای تخصصی مهندسی دریا
  امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای کمکی است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها تسلط بر نرم افزارهای تخصصی مربوط به حوزه مهندسی را یکی از شرایط جذب خود قرار داده اند.
  مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی دریاعبارتند از :
  - نرم افزار SACS : نرم افزار تحلیل دینامیکی سکوهای دریایی

  - نرم افزار ANSYS : نرم افزار تحلیل و انالیز سازه‌ها

  - نرم افزار AQWA : نرم افزار تحلیل و آنالیز سازه‌های دریایی و اجسام شناور در محیط‌ های هیدرو دینامیکی

  - نرم افزار ABACUS : نرم افزار تحلیل و آنالیز دینامیکی سازه‌های دریایی از جمله خطوط لوله دریایی

  - نرم افزار DELFT 3D : نرم افزار مدلسازی سه‌بعدی هیدرو دینامیک

  - نرم افزار Maxsurf: نرم افزار طراحی و تحلیل هیدرواستاتیک و هیدرودینامیک کشتی

  - نرم افزار Rhino: نرم افزار قدرتمند در زمینه طراحی کشتی

  - نرم افزار MOSES: نرم افزار قدرتمند در زمینه تحلیل حرکات Seakeeping کشتی

   

  شخصیت شناسی دریا 
  می توان گفت اگر دانش فنی و حل مساله داشته و به دنبال یک حرفه ای در حوزه مهندسی باشید، می تواند برای شما مناسب باشد. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI 
  INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در دنیای حقیقی کرده و کارهای ملموس انجام دهد. همچنین کردن مطابق با رویه ها و مقررات موجود را می پسندد و دوست دارد در موضع قدرت و سرپرستی باشد و نتیجه خود را به صورت واقعی و ملموس ببیند (به خصوص در ناخدای کشتی).

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از کارهایی که به حفظ و حراست از مردم و خدمت به آنها مربوط باشد، لذت می برد. او حافظه خوبی دارد و به خوبی از اطلاعات گذشته برای حل مسایل جاری استفاده می کند. همچنین در محیط های سازمان یافته و با ساختار را دوست دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی در بخش خدمات شهری بسیار عالی است. زیرا او کارهای پویا و متنوع را دوست داشته و می خواهد با دیگران در ارتباط باشد. توانایی اقدام سریع و به موقع یکی از ویژگی های او می باشد که در این بسیار مفید است (به خصوص در ناخدای کشتی).

   

   

  وظایف دریا
  بسته به تخصصی که در آن می کند، وظایف او متفاوت است.

   
  وظایف اصلی :

  - راه اندازی، تعمیر و نگهداری موتور کشتی

  - اطمینان از ایمنی و کارایی کارکرد موتورها، تجهیزات، و سیستم های دریایی

  - نظارت و مدیریت امور فنی کشتی

   
  وظایف اصلی سازی :

  - طراحی، توسعه، ساخت و نگهداری از ها، قایق ها و …
  - طراحی، ساخت و پیاده سازی سیستم های دریایی، سکوها، خطوط لوله و تجهیزات مرتبط

  - نظارت بر روند انجام پروژه های ساخت و تعمیر

  - انجام کارهای تحقیقاتی ( زمینه های تحقیقاتی زیادی در زمینه ساخت در کشور وجود دارد)

  - وظایف اصلی (کاپیتان کشتی) :

  - هدایت بر طبق مسیر مشخص شده

  - مدیریت و کنترل نیروی انسانی شاغل در کشتی

  - تامین آسایش و امنیت شاغلان و مسافران کشتی

  - حفظ آرامش و کنترل در شرایط بحرانی مانند طوفان، تصادف و …

  تحصیلات دریا
  علاقه مندان برای ورود به مهندسی با توجه به و مورد نظر خود، باید در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی گرایش سازی، مهندسی و مهندسی دریانوردی، یا در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتریتحصیل کنند. البته در شاخه فنی و حرفه ای نیز گروه علوم و فنون دریایی وجود دارد که افراد علاقه مند می توانند پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه های مختلف این گروه شده و در صورت علاقه در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

  برخی از موسسات آموزشی معتبر از جمله موسسه آموزش کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، دوره های آموزشی تکمیلی برگزار کرده و گواهینامه های معتبر به افراد ارائه می دهند. داشتن این گواهینامه ها در یافتن بهتر و بیشتر مهندسان موثر است.

  وضعیت و این در ایران
  مهندس با توجه به خود می تواند در سازمان ها و شرکت های صنایع دریایی،کشتیرانی، نفت و گاز، سازی و… دولتی و خصوصی مشغول به شود. برخی از آنها عبارتند از : شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت کشتیرانی والفجر، کارخانه سازی صدرا، سازمان بنادر و و …

  برخی از شرکت ها مانند شرکت ملی نفتکش ایران در دانشگاه ها در رشته مهندسی به صورت بورسیه دانشجو می پذیرند. علاقه مندان به بورسیه، می توانند از این راه اقدام کنند تا پس از اتمام درس، تضمین شده ای داشته باشند.

  با توجه به اینکه صنعت سازی در کشور شرایط مطلوبی ندارد و تنها در سال های اخیر کارهایی در سطح محدود در این حوزه انجام شده است، بازارکار مناسب و خوبی برای مهندسان سازی وجود ندارد. به عبارتی فرصت های شغلی محدودی در کشور در این حوزه می توان یافت. البته بسیاری از فرصت های شغلی این حوزه به امور تحقیقاتی مربوط می شود. در مورد و وضعیت کمی متفاوت و بهتر است.

  وضعیت در برخی کشورهای جهان 
  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان دریایی بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰، رشد۱۷  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

  درآمد و حقوق دریا
  به دلیل اینکه مشاغل کشتی، سازی و طبق استانداردهای بین المللی از مشاغل سخت به حساب می آیند و ویژگی ها و شرایط خاصی دارند، وضعیت درآمدی متفاوتی نسبت به سایر مهندسان دارند. درآمد آنها در سطح خوبی می باشد به خصوص زمانی که بخشی از حقوق آنها به صورت ارزی پرداخت می شد. البته  فعلا به دلیل نوسانات ارزی، این انجام نمی شود.

  میزان درآمد در برخی از کشورهای جهان 
  آمریکا – متوسط درآمد سالیانه دریا۷۹.۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار)در سال ۲۰۱۰ بوده است. مطابق با جدیدترین آمارهای ۲۰۱۳، درآمد سالانه ۸۸.۱۰۰ دلار و ۷۰.۹۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان – متوسط درآمد سالیانه برای افراد تازه ۳۴.۵۰۰ دلار و برای افراد باتجربه۴۲.۰۰۰   تا۸۲.۳۰۰  دلار است.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.