معرفی شغل مشاور شغلی

تعداد بازدید: ۵۱۷
 • معرفی شغل مشاور شغلی

  انتخاب ، انتخاب سبک زندگی
  شغل یا یکی از اصلی ترین بخش های هر فردی است. به انسان هویت داده و بسیاری از زمینه های شکوفایی او را فراهم می کند. بخش عمده دوره هر فردی را زمان کاری و شغلی او تشکیل می دهد. همه این موارد اهمیت بالای در افراد را مشخص می کند. در دنیای پیچیده امروز که گزینه ها و عوامل زیادی پیش روی انسان ها قرار دارد، انجام یک انتخاب درست کاری مشکل است. این انتخاب ها در زمینه های مختلف می باشند. یکی از آنها انتخاب مناسب است. انتخاب درست به افراد کمک می کند علاوه بر استفاده درست از استعدادها و توانمندی های بالقوه خود، به رضایت و آرامش در برسند.
  در سال های قبل رشته شغلی در دانشگاه ها وجود نداشت و فارغ التحصیلان رشته های روانشناسی، و علوم تربیتی شغلی را انجام می دادند. اما چند سالی است گرایش شغلی در مقطع کارشناسی ارشد در برخی از دانشگاه ها راه اندازی شده و این کمک می کند افراد متخصص در حوزه شغلی در کشور تربیت شوند.

   

  محل و ساعت مشاور شغلی
  کار مشاور شغلی معمولا به صورت تمام وقت و گاهی اوقات به صورت پاره وقت می باشد. محل مشاور در مدارس، دانشگاه ها و مراکز کاریابی و شغلی است.

   

  وظایف مشاور شغلی
  به طور کلی وظایف مشاور شغلی عبارتند از  :

  - شناسایی و ارزیابی توانایی ها، استعدادها و علایق مراجعان
  - آشنا کردن مراجعان با موارد آموزشی و شغلی از جمله رشته های تحصیلی، ویژگی های شغلی، شرایط درآمدی و…
  - مصاحبه با مراجعان و گرفتن تست های و شناسی برای شناخت صحیح ویژگی ها و خصوصیات آنها
  - کسب سایر اطلاعات لازم در مورد شرایط زندگی، شرایط محل کار، موجود در سازمان (در بررسی کارکنان سازمانی) و… مراجعان
  - و کمک به مراجعان در انتخاب رشته تحصیلی یا مناسب
  - برنامه ریزی عملی برای افراد برای رسیدن به اهداف و حمایت از آنها
  - جستجو و کسب اطلاعات لازم در صورت نیاز

   

  شخصیت های مناسب برای مشاوره
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت های مناسب این بر اساس شناسی :

   ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا از خود لذت ببرند. آنها درمانگرهای بانفوذ و گرمی هستند که راه حل ها و انتخاب های احتمالی را به خوبی تشخیص و به مراجعان خود ارائه می دهند.

  INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شرایط آن وجود دارد.

  ENFP  این تیپ شخصیتی مشاورانی دلسوز، مهربان، خلاق و حمایتگر هستند. آنها می توانند روی دیگران تاثیر زیادی بگذارند. با انرژی زیادی که دارند، انگیزه لازم برای تغییرات مثبت در را به مراجعان خود می دهند.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در شان به رشد و فراست بیشتری دست پیدا کند. او در حوزه و بسیار موفق عمل می کند.

  ENTJ این تیپ شخصیتی از استقلال و تنوع این لذت برده و دوست دارد با انواع مردم در مختلف سر و داشته باشد. او معمولا محیطی چالشی با طرح های خلاق و جلسات پویا بوجود می آورد.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز
  برای انجام خدمات شغلی شما نیاز به یکسری از ها و تخصص های لازم دارید تا به بهترین نحو ممکن مراجعین خود را نمایید. برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است :- های ارتباطی خوب به منظور برقراری ارتباط مناسب با مراجعه کننده و تأثیر گذاری مناسب در او
  - خوب در مصاحبه و پرسشگری به منظور کشف نیازهای واقعی روحی و روانی مراجعه کننده
  - صبر و حوصله و شنونده خوبی بودن، برای اینکه بتوانید نیاز مراجعه کننده را به خوبی بشنوید و راه حلی که ارائه می کنید کاملا منطبق با نیازهای فرد باشد.
  - داشتن دانش و اطلاعات کامل از مشاغل، ویژگی ها و شرایط کنونی آنها در کشور به منظور هدایت صحیح مراجعین
  - قدرت بیان مناسب جهت ایجاد انگیزه و ارائه مناسب توضیحات به مراجعان
  - توانایی هدف گذاری و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف تعیین شده برای مراجعان
  - با کامپیوتر به خصوص استفاده از اینترنت برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز

   

  وضعیت و مشاور شغلی
  مشاور شغلی می تواند در بخش دولتی و خصوصی در مدارس، دانشگاه ها، شرکت ها و مراکز کند. در صورت داشتن تجربه و سرمایه کافی می تواند به طور مستقل کارکرده و یک مرکز شخصی راه اندازی کند.

  در خصوص وضعیت مشاور شغلی و بازارکار فعلی او در کشور اطلاعات درستی در دسترس نمی باشد. ولی با توجه به گرایش جدید دانش آموزان و والدین آنها در یافتن رشته تحصیلی و مناسب و همچنین تمایل سازمانها به استفاده از مشاوران شغلی برای رفع مشکلات شغلی و یافتن جایگاه مناسب شغلی کارکنان در سازمان، انتظار می رود در سال های آتی مشاور شغلی وضعیت مناسبی داشته باشد.

   

  وضعیت این در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

  آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان مشاوران شغلی بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، رشد ۱۲ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه ۱۱ درصد می باشد.
   

  میزان مشاور شغلی
  مشاوران شغلی که به صورت در این حوزه فعالیت کنند، در کشور ما محدود هستند و عموما مشاوران در حوزه های مختلف از جمله تحصیلی، شغلی و … فعالیت می کنند. در خصوص میزان مشاوران در کشور اطلاعات و آمار درستی در دسترس نمی باشد.تعدادی از مشاوران در سازمان ها و مؤسسات دولتی می باشند و میزان حقوق و دستمزد دریافتی آنها از قانون مدیریت خدمات کشوری تبعیت می نماید. برخی از مشاوران در بخش های خصوصی شده و فعالیت می کنند. افرادی که خود مرکر دایر می کنند نیز با توجه به میزان فعالیت، کیفیت خدمات و در نهایت تعداد مراجعان خود، درآمدهای متفاوتی را می توانند کسب کنند.

   

  میزان مشاور شغلی در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

  آمریکا - میزان متوسط سالانه این در سال ۲۰۱۰، ۵۳.۳۸۰ دلار (برای همه ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۳,۶۰۰ دلار بوده است.

  انگلستان - در این افراد تازه با حقوق سالانه بین ۲۷.۰۰۰ تا ۳۳.۰۰۰ دلار شروع به می کنند. افراد با تجربه سالانه بین۳۵.۰۰۰ تا ۴۱.۰۰۰ دلار و مدیران این حوزه حدود ۵۳.۰۰۰ دلار حقوق می گیرند .

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.