معرفی شغل خشکشویی

تعداد بازدید: ۶۹۰
 • معرفی شغل خشکشویی

  کار چیست؟

  کار متخصص به طور خلاصه، تمیز کردن لباسها، پرده ها و سایر منسوجات به وسیله انواع مواد شوینده، مواد شیمیایی و ماشین ها و تجهیزات مربوطه و اتوکشی آنهاست. خشکشویی ها لباس‌ها و پارچه‌هایی که باید شستشو شوند از لحاظ رنگ و جنس تفکیک می‌کنند. لباس‌های رنگ روشن و لباس‌های تیره بطور جداگانه شستشو می‌شوند . لباس‌ها به دو صورت و آب‌شویی شستشو می‌شوند : لباس‌هایی که به موادِ روغنی و … آغشته شده‌اند و آنهایی که در شستشو با آب خراب می‌شوند، بطور جداگانه و با موادی از قبیل پرکلرواتیلن شستشو می‌شوند که به این روش می‌گویند . در روش آب‌شویی لباس‌ها با آب و تاید در ماشین لباس‌شویی شستشو می‌شوند که بسته به نوعِ ماشین، ممکن است نیاز به پهن کردن و خشک‌شدنِ کاملِ لباس باشد و یا نیاز به این نباشد .

  خشکشو باید فرد دقیق و منظمی بوده و برخورد مناسبی با مشتریان داشته باشد. امانت دار بودن و تحویل به موقع و بی نقص سفارشات به مشتریان از ویژگی های مهم این می باشد. چون در این با انواع مواد شیمیایی و شوینده سر و دارید، احتمال ابتلا به آلرژی، مشکلات تنفسی و حساسیت های پوستی برای خشکشوها وجود دارد. بنابراین تا حدامکان باید نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند.  

   

  ساعت خشکشویی

  ساعت متخصص معمولا به صورت تمام وقت است. اگر به طور مستقل کند، تعیین زمان کاری بر عهده خود او می باشد. در برخی زمان ها مانند قبل از عید نوروز به دلیل حجم زیاد، باید تا دیر وقت و حتی در روز های تعطیل هم کند. خشکشوهایی که در کارخانه ها یا بیمارستان ها، هتل ها و… مشغولند، گاهی به صورت شیفتی می کنند.

   

  وظایف متخصص خشکشویی

  - گرفتن لباس ها، پرده ها و… از مشتریان و دادن قبض تحویل به آنها

  - بررسی دستورات شستشوی روی لباس ها، پرده ها و… و تشخیص نوع رنگ و پارچه برای جلوگیری از خرابی آنها در جریان شستشو

  - زدن کد شناسایی روی لباس ها، پرده ها و…

  - لکه گیری و ضدعفونی لباسها، پرده ها و… قبل از شستشو

  - قرار دادن لباس ها، پرده ها و… در ماشین های لباسشویی و خشکشویی

  - تنظیم برنامه شستشوی ماشین های رختشویی مناسب با نوع و میزان کثیفی پارچه ها

  - بررسی، اتو زدن ، تا کردن و یا آویزان کردن لباس ها، پرده ها و… پس از پایان شستشو

  - تحویل سفارشات به مشتریان و گرفتن هزینه مربوطه

  - در بخش های صنعتی، وظایف و خشکشو  وسیع بوده و معمولا زیر نظر مسئول آن بخش می کند.

   

  شخصیت شناسی متخصص خشکشویی

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی متخصص بر اساس تست MBTI

   ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

  ISFP این تیپ شخصیتی با استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی به جزئیات توجه داشته و دوست دارد به دیگران کمک کند. او همچنین حداکثر تلاش خود را برای رفع نیاز مشتری انجام می دهد. کارهای خدماتی یکی از حوزه های مورد علاقه این تیپ شخصیتی است. 


  مهارت و دانش مورد نیاز خشکشویی

  - توجه به جزئیات

  - داشتن دقت لازم به خصوص در کد گذاری و بررسی ویژگی های لباس ها

  - های ارتباطی مناسب

  - توانایی با انواع ماشین های لباسشویی، و اتوکشی

  - توانایی مدیریت کسب و (اگر به طور مستقل می کنید)

  - رعایت مسایل بهداشتی و ایمنی

    

   نحوه ورود به خشکشویی

  برای ورود به و یادگیری کامل آن، باید نزد یک استادکار ماهر مدتی شاگردی کنید تا همه فنون و روش های آن را یاد بگیرید.
   

  بازارکار و آینده شغلی خشکشویی

  خشکشو می تواند در کارخانجات تولید لباس یا بیمارستان ها، هتل ها و … در بخش مشغول به شود. با کسب تجربه بیشتر می تواند به پست های نظارتی و مدیریتی این بخش دست یابد.

   افرادی که تجربه و سرمایه اولیه لازم را دارند می توانند به صورت مستقل کرده و کسب و خود را راه اندازی کنند. در صورت موفق بودن می توانند تعداد مراکز خود را افزایش داده و به صورت زنجیره ای کنند.

   

  این مشکل با توجه و حمایت ویژه مسئولان در اموری مانند تسهیل واردات دستگاه های جدید با قیمت ارزانتر و تعیین قیمت مناسب برای خدمات خشکویی قابل رفع است.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان این بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این رشد ۴.۲ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

   

  میزان درآمد خشکشویی

  درآمد با توجه به نوع کارش متفاوت است. کسی که در کارخانه، بیمارستان و هتل مشغول است،مطابق با قانون و قرارداد خود با کارفرماحقوق می گیرد که البته معمولا در سطح متوسط می باشد. درآمد برای آنهایی که به صورت مستقل می کنند، با توجه به کیفیت و تعداد مشتریان، ارقام متفاوتی خواهد بود.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط درآمد این (کارگران خشکشویی) ساعتی ۹.۴ دلار (برای همه مشاغل ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰  و  ساعتی ۹.۵۸ در سال ۲۰۱۳ بوده است.

  استرالیا – متوسط درآمد سالانه این ۳۸.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط درآمد سالانه این برای کارگران بین ۱۸.۰۰۰ تا ۲۲.۰۰۰ دلار و مدیران ۳۰.۵۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.