معرفی شغل مهندس کشاورزی

تعداد بازدید: ۱۵۹۲
 • معرفی شغل مهندس کشاورزی

  کار چیست؟ 

  مهندس فعالیت های مختلفی را انجام می دهد. توسعه استفاده از ماشین آلات و پیاده سازی فرآیندهای صحیح و علمی کشاورزی، و می پردازد. باید دارای دانش و کافی برای کردن در مختلف و یا بخش بازرگانی و تجارت محصولات باشد.

  مهندس کمک می کند تا هرچه بیشتر، با ثبات، امن و سازگار با محیط زیست شود. او روش ها و فن آوری های مختلف را به منظور افزایش محصول، بهبود استفاده از زمین و مراقبت از منابع و مواد اولیه مثل بذر، کود، آب، آفت کش ها و سوخت، تجزیه و تحلیل و بررسی می کند. استراتژی های مناسب را به منظور حفظ سلامت و امنیت کشاورزان، جانوران محیطی و محصولات تولید شده پیشنهاد می دهد.

  مهندس روش ها و ابزارهای خاصی را به منظور آماده سازی زمین و عملیات کاشت و برداشت، طراحی و به شرکت های تخصصی و کشاورزان ارائه می کند. او به منظور ساخت و توسعه تجهیزات و ابزار آلات هوشمند، فن آوری های نوین نرم افزاری و سخت افزاری را با هم ادغام کرده و به طور مداوم راه های بهتر را برای کاهش تلفات محصول در زمان برداشت، بسته بندی، انبار، فرآوری و توزیع بررسی کرده و در مرتبط به می برد. کسی است که برای سیستم سرمایشی، گرمایشی، رطوبت و تهویه انبار نگهداری محصولات، برنامه ریزی و فعالیت می کند.

   

  ساعت کاری کشاورزی

  ساعت کاری معمولا به صورت تمام وقت است البته برخی از آنها به دلیل نوع فعالیت شان، ساعت کاری مشخصی ندارند و گاهی ساعات زیادی مشغول کارند. باید بتواند در مکان های گوناگون از جمله مزارع، آزمایشگاه ها یا شرکت های و  در شرایط مختلف آب و هوایی  کار کند.

   

  وظایف کشاورزی

     - ارزیابی اثرات محیطی تولیدات و ارائه راهکارهای مناسب به منظور کاهش اثرات منفی زیست محیطی

     - نظارت بر مراحل مختلف پروژه های از جمله زهکشی، اصلاح و آبیاری

     - طراحی ابزار و ماشین آلات با کمک نرم افزارها و برنامه های کامپیوتری

     - آزمایش و تست تجهیزات و ابزارآلات جدید مانند سم پاش ها، ماشین آلات برداشت و ذخیره سازی و … برای اطمینان از درستی عملکرد آنها

     - هدایت و راهنمایی کشاورزان و صاحبان کسب و کارهای در استفاده صحیح از زمین ها به منظور تولید بهینه محصولات

     - تعمیر و نگهداری ماشین آلات کشاورزی 

     - فراهم کردن محیطی امن و مناسب برای از طریق کنترل و نظارت بر سیستم های آبرسانی، سرمایشی، گرمایشی، تهویه و …

     - طراحی و نظارت بر روش ها و فرایندهای مورد نیاز برای تولید، نگهداری و فرآوری محصولات کشاورزی

  با توجه به اندازه سازمان و یا شرکت محل کار، گاهی مسئولیت های مدیریت و هماهنگی فروش و بازاریابی  و پشتیبانی فنی را نیز برعهده دارد.
   

  شخصیت شناسی کشاورزی

  به طور کلی اگر عاشق طبیعت هستید و از فکر کردن به گیاهان، خاک و هرچیزی که راجع به است لذت می برید و تا حالا بارها به انجام کارهای به صورت علمی فکر کرده اید مهندسی بسیار برای شما مناسب است. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI 

  ESTPاین تیپ شخصیتی در کارهای فنی تبحر دارند. اطلاعات فنی خوبی داشته و بیشتر دوست دارند برای خود کنند. آنها پویایی مشاغل را دوست دارند.

  ISTP این تیپ شخصیتی دوست دارد بداند چیزهای مختلف چطور می کنند و به جزئیات توجه زیادی دارد.

  INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

  ISFP این تیپ شخصیتی از اینکه نیازهای دیگران را رفع می کند لذت می برد.

   

  مهارت و توانمندیهای مورد نیاز کشاورزی

  برای هر شغلی مهارتهایی مورد نیاز است و مهارتهای مورد نیاز به شرح زیر است:

  - توان بالا در تحلیل اطلاعات 

  - رویکرد خلاقانه در حل مساله

  - های عالی فنی، علمی، ریاضیات و فناوری اطلاعات

  - توان برنامه ریزی کاری مناسب (مخصوصا در پست های مدیریتی)

  - توان مدیریت و سازماندهی تیم های کاری (ویژه مدیران)

  - ارتباطی مناسب برای ارتباط با همکاران، کشاورزان و کارگران

  - به روز بودن و آگاهی از آخرین فناوری ها و پیشرفت های حوزه کشاورزی

   

  تحصیلات لازم برای ورود به مهندسی کشاورزی

  فارغ التحصیلان انواع گرایش های مهندسی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد با توجه به تخصص و علاقه خود می توانند وارد حوزه مربوطه در این شوند.

  در مقطع کارشناسی، فارغ التحصیلان از دو گروه آموزشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی می توانند شوند.

  در گروه ریاضی و فنی : مهندسی (گرایش های اقتصاد کشاورزی، ماشین های کشاورزی، مکانیزاسیون و گرایش آب)

      در گروه علوم تجربی : رشته های مهندسی کشاورزی- علوم و غذایی،  مهندسی کشاورزی-گیاه پزشکی، مهندسی کشاورزی-علوم باغبانی،  مهندسی کشاورزی-علوم دامی و مهندسی کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتاتهمچنین در مقطع کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلان اغلب رشته های گروه و منابع طبیعی نیز می توانند مهندسی را برای کردن و کسب و پیشرفت انتخاب نمایند. 

   

  شرایط و بازار کشاورزی

  استخدام در سازمان ها و شرکت های حوزه و منابع طبیعی همچون شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور، شهرداری ها، وزارت جهاد و سایر سازمان ها و شرکت های مرتبط می باشد.

  همچنین مراکز آموزشی (هنرستان های کشاورزی، دانشکده های کشاورزی، آموزشکده های کشاورزی، مراکز آموزش و…) مراکز پژوهشی و بخشهای وابسته به آنها در مراکز استانها، سایر ادارات دولتی و نیمه دولتی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور و ادارات منابع طبیعی استان ها، سازمان بوستان ها و فضای سبز استان ها و شهرستان ها، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره های کل آن در استان ها و…)، بخش های غیردولتی شامل آزمایشگاه ها و شرکت های خصوصی از مهمترین حوزه های و یافتن برای مهندسان می باشند.

  به طور کلی بخش در کشور ما توسعه و پیشرفت علمی چشمگیری نداشته است و با مشکلات متعددی روبرو می باشد. متناسب با این امر از یک نگاه فرصت های شغلی آن نیز محدود می باشد و فارغ التحصیلان این حوزه مشکلات زیادی دارند که برخی از آنها عبارتند از :

  - بسیار محدود بودن فرصت های اشتغال در برخی گرایش ها به خصوص در بخش دولتی

  - دولتی بودن اکثر بخش های حوزه و عدم فراهم سازی زمینه برای ورود گسترده بخش خصوصی

   بدیهی است در هر حال دانش‌آموختگان کارآفرین و خلاق حوزه باید در پی آفرینش فرصت های کاری نو برای خود و دیگران باشند و با توجه به بازار نامساعد این رشته، به جای چشم داشتن به آگهی استخدامی سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک، با مطالعه و بررسی روش های جدید در دنیا به دنبال نوآوری و ایجاد مشاغل جدید و بهره برداری بهتر و علمی تر از زمین های باشند.

   امید است با تصمیم و همت مسئولان برای حرکت به سمت پیاده سازی توسعه یافته و پیشرفته در کشور و انجام فعالیت های کارآفرینانه توسط فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی، در سال های آتی فرصت های شغلی بیشتری در این بخش برای متخصصان آن فراهم گردد.
   

  وضعیت  مهندس در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان مهندسان از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۲۰  رشد ۵ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.
   
  استرالیا - در ۵ سال گذشته میزان مهندسان  رشد منفی ۱.۴ درصدی داشته و رشد متوسط در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  درآمد در ایران

  درآمد در ایران به طور کامل وابسته به نوع و شرکتی که در آن می کند و شهر و محل فعالیت و سایر عوامل دیگر است. با توجه به عدم تطابق ظرفیت بازار کشور در این حوزه با میزان فارغ التحصیلان شاخه های مختلف این رشته، قابل توجهی در انتظار آن دسته از متخصصینی  که در پی می باشند، نیست .

  از سوی دیگر بعضی از مهندسان که اقدام به کارآفرینی در روستا و یا شهرستان خود نموده اند، بعد از گذشت چند سال توانسته اند مورد انتظار و قابل قابلی برای خود و بسیاری دیگر از همشهریان و اطرافیان خود ایجاد کرده و به تولید علمی و بهینه محصولات بپردازند.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان  

  آمریکا  -متوسط سالیانه مطابق با آخرین آمارها ۷۴,۰۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا - متوسط سالانه  مهندس ۸۸.۵۰۰ دلار استرالیا (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه برای افراد تازه بین ۳۰.۵۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار،  مهندسان با تجربه بین ۳۹.۵۰۰ تا ۵۳.۵۰۰ دلار و برای مهندسان خبره بیش از ۶۱.۰۰۰ دلار می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.