معرفی شغل روانپزشک

تعداد بازدید: ۵۱۹
 • معرفی شغل روانپزشک

  روانپزشک کیست؟ چیست؟

  روانپزشک ( Psychiatrist ) ، است که تشخیص و درمان بیماری های روانی یا روان درمانی می باشد. روانپزشک، تشخیص، ارزیابی، درمان و پیشگیری از اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی است.

  همه برای سنجش و درمان بیماری های روانی آموزش می بینند. و متخصصان بهداشت روانی تنها کسانی هستند که مرجعیت تجویز دارو برای درمان بیماری های روانی را دارند. برخی از در کمک به گروه سنی ویژه ای می باشند، مانند کودکان، که درمان گروه سنی کودکان یا نوجوانان را بر عهده دارند.

   

  تفاوت روانشناس، و روانپزشک

  برخی از مردم گاهى را با روانکاو و روان شناس و یا اشتباه می گیرند. از نظر تحصیلی و فرایند آموزشی، پیش از شدن باید از دانشکده پزشکى فارغ‌التحصیل شده و مدرک دکتری عمومی اخذ نموده و سپس آموزش بیماری های روانی را دیده و روانپزشکی شود اما و در رشته روانشناسی، ابتدا نسبت به دریافت مدرک کارشناسی و سپس در مراحل بعدی کارشناسی ارشد و یا دکتری اقدام می کنند.

   

  وظایف و مسئولیت های روانپزشک

  - ارزیابی وضعیت ذهنی و فیزیکی بیماران برای تعیین ماهیت و حد اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی

  - ارزیابی تاریخچه و سوابق و روانپزشکی بیماران به منظور تشخیص بهتر بیماری و امکان تجویز بهترین درمان

  - انجام تست های مختلف برای تشخیص بیماری و یافتن بهترین راه درمان

  - تجویز دارو و برگزاری جلسات درمانی لازم تا بهبودی بیمار

  - همکاری با سایر متخصصان از جمله پزشکان، روانشناسان و… برای درمان همه جانبه بیمار تا رسیدن به بهبودی کامل او

   

  شخصیت شناسی روانپزشک

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این می یابد. او از چالش های این لذت برده و دوست دارد دانش خود را در دنیای پیرامونش به بگیرد.

  INTJ این تیپ شخصیتی در زمینه های فنی تر حوزه سلامت موفق تر است. او می تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کند.

  دانش و های مورد نیاز روانپزشک

  - علاقه زیاد به دیگران و حل مشکلات آنها – زیرا در صورت عدم علاقه مندی به انسان ها نمی تواند شنونده خوبی برای آنها باشد.

  - ثبات عاطفی – زیرا بسیاری از مراجعین دچار اختلالات روحی و روانی هستند و از مشکلات روحی رنج می برند و نیاز است از ثبات روحی بالایی برخوردار باشد تا بتواند به دور از احساسات تصمیمی منطقی اتخاد نماید.

  - داشتن صبر و حوصله برای گوش کردن به صحبت های بیماران و آرامش دادن به آنها

  - رازداری –  زیرا گاهی اوقات بیماران مجبور می شوند برای مداوا خصوصی ترین مسایل زندگی خود را با درمیان گذارند و در صورت عدم اطمینان از رازداری پزشک خود عمل تشخیص و درمان با موفقیت انجام نخواهد شد.

  - های ارتباطی عالی به منظور تأثیر گذاری بر بیماران

  - شنیداری و گفتاری خوب

  - قدرت تصمیم گیری به منظور اتخاذ تصمیم مناسب و صحیح به دور از احساسات و مسایل غیر تخصصی

  - توان حل مساله برای حل مسایل و مشکلات بیماران

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به روانپزشکی

  فارغ التحصیلان رشته که دوره تخصصی روانپزشکی را گذرانده اند، می توانند وارد این شوند.

   

  بازار و وضعیت روانپزشک

  علی رغم اینکه در ایران آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما می توان پیش بینی کرد به دلیل رشد فرهنگ مردم در خصوص روش صحیح مواجه شدن با بیماری های روانی و مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان آنها در آینده رشد اشتغال در این حوزه از میانگین رشد بیشتر باشد. همچنین به دلیل افزایش اختلالات و بیماری های روانی در سال های اخیر به دلیل رشد زندگی شهرنشینی و افزایش استرس، افسردگی و سایر بیماری های مرتبط با این موضوع و نیز با گسترش بخش های نادرست فرهنگ غربی بین خیلی از ایرانی ها و افزایش مشکلات خانوادگی و میان فردی در سال های اخیر پیش بینی می شود نیاز نسل جدید به در سالهای پیش رو به شکل فراینده ای رشد خواهد داشت. استخدام می تواند در مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز روانپزشکی، کلینیک های روان‌شناسی و روان‌پزشکی دولتی و خصوصی، مدارس و دانشگاه ها و سایر سازمان هایی که به تخصص آنها نیاز دارند، انجام شود. آنها همچنین می توانند به صورت مستقل کرده و مطب شخصی داشته باشند.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان در این رشد ۳۶.۴ درصدی داشته و رشد محدود در آینده برای آن پیش بینی شده است.
   

  میزان روانپزشک

  میزان در ایران به طور کامل مشخص نیست. اما آنچه مسلم است تا کنون جایگاه این تخصص در بین مردم مشخص نشده و بسیاری از بیماران روانی که درجه ناراحتی روحی آنها خفیف است از مراجعه به خودداری می کنند. پیش بینی می شود در آینده با افزایش مراجعین به روانپزشکان، سطح این گروه از افراد نسبت به این زمان افزایش یابد.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۷۰.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه ۹۶.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.