معرفی شغل کتابدار

تعداد بازدید: ۷۷۸
 • معرفی شغل کتابدار

  کار چیست؟

  کار به طور خلاصه فراهم سازی بستر ارایه اطلاعات مورد نیاز در قالب و دیگر منابع اطلاعاتی به علاقه مندان است. امروزه از بستر به دیگر بسترهای انتقال دانش نظیر اینترنت و بانک های اطلاعاتی توسعه یافته است. بنابراین امروزه منحصر به تحویل و دریافت کتاب نیست هرچند بستر اصلی فعالیت او در قالب و نمود می یابد.

   

  ساعت ، محل کتابدار

  ساعت معمولا به صورت تمام وقت است. البته کتابدارها در برخی از ها و در شرایط خاص ممکن است شبها و بعضی از روزهای تعطیل را هم کنند. این زمانهای خاص می تواند مثلا زمان های نزدیک به کنکور دانشگاه ها و یا امتحانات دانشجویان باشد. البته امکان انجام این به صورت پاره وقت و یا اشتراکی (ساعاتی از روز) با سایر همکاران نیز وجود دارد. محل در های عمومی و یا سازمانها مانند دانشگاه ها، مدارس و بیمارستانهاست.
   

  وظایف کتابدار

  - استفاده از سیستم های فناوری اطلاعات در اموری مانند دسته بندی و طبقه بندی کتابها، ثبت اطلاعات و ….

  - گردآوری و سازماندهی مجموعه‌ منابع مرجع و کتاب‌شناختی عمومی و تخصّصی.

  - فراهم آوردن امکانات استفاده علاقه مندان از منابع علمی دیداری- شنیداری موجود.

  - سازماندهی منابع و کتابها به گونه ای که یافتن آنها برای کاربران آسان باشد.

  - پاسخگویی به سوالات مراجعین

  - کمک به مراجعین برای یافتن کتابها و منابع مورد نظر

  - به روز نگه داشتن از طریق استفاده از کتابها و مجلات جدید منتشر شده و استفاده از روش های نوین کتابداری

  - ارائه خدمات متناسب با گروه های مختلف جامعه مانند افراد کم سواد، خانه دارها و اقلیت های قومی

  - راه اندازی فعالیتهایی در از جمله گروه های به منظور توسعه و ترویج فعالیت های خوانی

  - ترویج خدمات از طریق نمایشها، مذاکرات و شرکت در رویدادهای اجتماعی

  - ارایه خدمات نوین اطلاعاتی به علاقه مندان با استفاده از جدیدترین دیتابیس ها در قالب پایگاههای اطلاعاتی، ابزارهای علم سنجی و…
   

  شخصیت شناسی کتابدار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

   

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا رشد کنند. آنها دوست دارند با اشخاص در ارتباط بوده و محیط کاری هماهنگی داشته باشند.

  INFJ  این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شرایط آن وجود دارد.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی شان به رشد، دانش و فراست بیشتری دست پیدا کند. او از فرآیند یادگیری لذت می برد.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از کارهای مربوط به علم و آموزش لذت می برد. او دقت بالایی داشته و دوست دارد در محیط های سازمان یافته فعالیت کند.

  ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می دهد در مدارس و با دانش آموزان ابتدایی سروکار داشته باشد.

  مهارت و دانش مورد نیاز کتابدار

  - های خدمت به مشتری و طرز برخورد با ارباب رجوع

  - های سازمانی جهت برقراری ارتباط مناسب با مدیران و سایر کارکنان کتابخانه

  - مهارتهای ارتباطی گفتاری و نوشتاری در حد خوب

  - کاربرد کامپیوتر به خصوص در مورد استفاده از پایگاه های اطلاعاتی و داده و اینترنت

  - انجام تحقیق در حد قابل قبول

  - داشتن اطلاعات عمومی مناسب و نیز داشتن اطلاعات تخصصی لازم (زمانی که در های تخصصی فعالیت می کنید).

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به کتابداری

  برای ورود به این دانشگاهی مورد نیاز است. البته در برخی موارد می توانید با مدرک دیپلم به عنوان دستیار خود را آغاز کرده و در طول آموزش های لازم را کسب نمایید. برای تحصیل در رشته مرتبط می توانید در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی (کتابداری سابق) در مقطع کارشناسی و ارشد تحصیل کنید. البته امروزه با توسعه مفهوم کتابداری و خدمات مربوط به آن، رشته های جدید نظیر ارشد علم سنجی و ارشد مطالعات آرشیوی نیز امکان ورود علاقه مندان به این را مهیا ساخته است.

   

  وضعیت و کتابدار

  اگرچه اکثر کتابدارها در های عمومی می کنند ولی در مدارس، دانشگاه ها، سازمانها، موسسات تحقیقاتی و یا های تخصصی نیز انجام می شود. در های بزرگ می توانید تا رده های نظارتی و مدیریتی پیشرفت کنید.

   

  وضعیت  کتابدار در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی می شود رشد ۷ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه ۱۴ درصد خواهد بود.

  استرالیا – میزان در ۵ سال قبل رشد منفی ۲۰.۶ درصدی داشته و برای آینده نیز رشدی با روند نسبتا ثابت پیش بینی شده است. 
   

  درآمد و حقوق کتابدار

  آمار و اطلاعات دقیقی از میزان ها در کشور در دسترس نمی باشد. در مراکز دولتی میزان حقوق از قانون مدیریت خدمات کشوری تبعیت می کند.

   

  درآمد کتابداران در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالیانه کتابداران ۵۴.۵۰۰ دلار در سال ۲۰۱۰ (برای همه ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۵,۲۰۰ دلار بوده است

  استرالیا – متوسط سالیانه کتابداران  ۶۷.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالیانه در این برای افراد تازه بین ۳۲.۰۰۰ تا ۳۵.۰۰۰ دلار،  برای افراد متخصص بین ۳۸.۰۰۰ تا ۴۹.۵۰۰ دلار  و برای افراد ارشد ۷۴.۰۰۰ دلار یا بیشتر می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.