معرفی شغل آرایشگر

تعداد بازدید: ۱۰۱۳
 • معرفی شغل آرایشگر

  آرایشگری در گذر تاریخ

  در طول تاریخ، و آراستگی مورد توجه همه بوده است. ظاهر افراد تا حد زیادی نشان دهنده شخصیت افراد می باشد و در ارتباطات اجتماعی موثر است.  از دلایل اصلی اهمیت داشتن برای افراد، پوشاندن عیب های موجود در مو و پوست و زیباتر شدن می باشد.

  آرایشگری فن و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد (پوست، مو و …) می پردازد. به معنی اضافه کردن و به معنای کم کردن است. بنابراین صحیح این است که لفظ برای خانم ها و برای آقایان استفاده شود.

   

  کار چیست؟

  آرایشگر زنانه به کوتاه کردن، مدل دادن، رنگ کردن موها، صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها می پردازد. در آرایشگاه های مردانه کارهای کوتاه کردن، حالت دادن و رنگ کردن موها و اصلاح صورت انجام می شود.

  آرایشگری حرفه ای در جهان به یک علم تبدیل شده و اصول خاص خودش را دارد. به عنوان مثال در مورد کوتاهی مو،  آرایشگر حرفه ای با تجربه‌ای که دارد، فرم صورت از نظر استخوانی یا گوشتی بودن، جنس مو، اندازه گردن، اشکال هندسی سر و سایر گزینه‌ها را در  نظر گرفته و سپس تصمیم می‌گیرد که مو را چگونه اصلاح کند اما در کشور ما که این عمدتا به صورت حرفه ای نمی باشد، مشتری دستور می‌دهد که چه مدل مویی داشته باشد.

  برای شدن می توانید دوره های فنی موجود را گذرانده و یا در کنار یک ماهر کارآموزی کنید. برای این باید بتوانید های ارتباطی خوبی داشته و به بهترین شکل به مشتریان خدمات ارائه دهید. باید خلاق بوده و از آخرین مدل ها و مدها و روش ها اطلاع داشته باشید. طبق برخی تحقیقات انجام شده، شادترین دنیا می باشد. البته مشکلات در بلندمدت قابل توجه است و او ممکن است دچار مشکلاتی از قبیل کمردرد و پادرد شود.

   

  ساعات و محل آرایشگر

  کار معمولا به صورت تمام وقت است. در برخی ایام خاص سال مانند اعیاد تا ساعات طولانی حتی در شب ها و تعطیلات نیز آرایشگرها باید کنند. البته در مورد افرادی که خود سالن و آرایشگاه دارند، تعیین ساعت کاری بر عهده خودشان است.

  محل در سالن های و آرایشگاه های مختلف است . این اماکن باید شرایط خاصی داشته و مورد تایید وزارت بهداشت باشد. 

   

  وظایف آرایشگر

  به عنوان یک تازه معمولا باید کارهای زیر را انجام دهید :

  - خوشامدگویی به مشتریان

  - شستن موهای مشتریان

  - کوتاهی های ساده

  - اطمینان از تمیز و آماده بودن لوازم و حوله ها

  - تمیز و مرتب کردن سالن

  - نوبت دادن به مشتریان و تحویل پول از آنها

  - به عنوان یک ماهر باید با مشتریان در مورد نوع کاری که می خواهند صحبت کرده و مشاوره های لازم را به آنها داده و جدید ترین روش ها و مدل ها را به اطلاع شان برسانید.

  به طور کلی یک ماهر عبارتند از  :

  - کوتاه کردن و مدل دار کردن مو

  - رنگ کردن، فرکردن یا صاف کردن مو

  - دادن مشاوره در خصوص مشکلات پوست و مو

  - انجام اصلاح ابرو و صورت

  - انجام های صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها ( در آرایشگاه های زنانه)

  - رعایت کامل اصول بهداشتی در کار

  - تهیه مواد و وسایل لازم برای آرایشگاه

  در آرایشگاه های بزرگ و مدرن معمولا به صورت تخصصی انجام می شود؛ به عنوان مثال یک فقط کوتاهی مو و دیگری رنگ کردن مو را انجام می دهد. در آرایشگاه های کوچک معمولا یک یا دو همه کارهای مشتریان را انجام می دهند.

  شخصیت شناسی آرایشگر

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ESFJ این تیپ شخصیتی از کارهای خدماتی لذت می برد و دوست دارد با مردم در تماس باشد و به آنها کمک کند.

  ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد.

   

   

  مهارت و دانش مورد نیاز آرایشگر

  مهارت های عملی خوب
  - خلاقیت و داشتن ذوق هنری – به عنوان مثال در انتخاب مدل و رنگ مو با توجه به رنگ پوست و نوع چهره مشتری، بهترین ها را به او پیشنهاد بدهد.

  - های ارتباطی عالی که در جذب مشتری در این بسیار مهم و تاثیرگذار است.

  - توان ارائه خدمات مناسب به مشتری

  - اطلاع از مدهای جدید

  - یادگیری روش های جدید

  - آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی

  - آراستگی ظاهری

   

   نحوه ورود به آرایشگری 

  شما می توانید این را به صورت کاملا تجربی و پیش یک استاد ماهر یاد بگیرید. اما برای آموزش حرفه ای در این می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه و دانش در رشته و زنانه و یا رشته وترمیم موی مردانه شوید.

  همچنین در صورت علاقه مندی می توانید در رشته های زنانه و مردانه و مراقبت و مو و پوست که به تازگی در دانشگاه جامع علمی کاربردی راه اندازی شده است، ادامه تحصیل دهید.
   
  علاوه بر این امکان شرکت در دوره های آموزشی ۳ تا ۴ ماهه آموزشگاه ها (زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای) برای علاقه مندان وجود دارد. در این صورت پس از دوره در صورت در آزمون وزارت کار، مدرک معتبر فنی و حرفه ای دریافت خواهید کرد. البته دوره های تخصصی پراکنده دیگری نیز وجود دارد که در صورت علاقه می توانید در آنها شرکت کنید.
    

  فرصت شغلی و بازارکار آرایشگری

  شما می توانید در آرایشگاه های مختلف در قالب همکاری با صاحب آرایشگاه کنید. در این نوع معمولا درآمد به صورت درصدی و توافقی با صاحب آرایشگاه تعیین می شود.

  در ادامه، در صورت داشتن تجربه لازم و سرمایه مورد نیاز، می توانید مستقل شده و برای خود آرایشگاهی راه اندازی کنید. اگر سرمایه کافی ندارید، می توانید با چند دیگر به صورت مشترک، آرایشگاهی تاسیس کنید.

  راه دیگر برای اشتغال در این حوزه این است که با گذراندن دوره های تخصصی و گرفتن مدرک مربیگری ، آموزشگاه راه اندازی کنید. هزینه های راه اندازی یک آرایشگاه یا آموزشگاه ممکن است زیاد باشد، اما آرایشگران اگر بتوانند خدمات خوبی ارائه کرده و مشتری جذب کنند، به زودی با درآمد خود می توانند این هزینه ها را جبران کنند.

  از آنجا که امروزه مردم به و آراستگی خود بیش از پیش اهمیت می دهند و این موضوع به صورت یکی از نیازهای اصلی آنها درآمده است، وضعیت بازارکار مناسبی برای این وجود دارد و روند رو به رشدی را نیز در سال های آتی می توان برای آن پیش بینی کرد.

   

  وضعیت  آرایشگر در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۴ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد منفی ۳.۱ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

  میزان درآمد آرایشگر

  آرایشگری یک بسیار زود بازده می باشد. به این معنا که فرد پس از دیدن آموزش های لازم، در مدت زمان کوتاهی می تواند درآمد کسب کند. البته میزان درآمد بسیار متفاوت است. 

  سطح مهارت، توانمندی، به روز بودن و تجربه و میزان رضایت مشتری در و کسب درآمد بسیار مهم و موثر می باشد.

  اما در مجموع درآمد مناسبی دارد. آرایشگرانی که آرایشگاه یا آموزشگاه مستقل دارند، درآمد بالاتر و گاهی بسیار بالاتر نسبت به سایر آرایشگران دارند. البته به شرطی که همیشه خدمات مطلوب و مناسبی به مشتریان ارائه دهند وگرنه به زودی مشتریان و درآمد خود را از دست خواهند داد.

  بسیاری از آرایشگاه های زنانه چون در کنار آرایشگری، خدمات بهداشتی ، و پوستی بیشتری نسبت به آرایشگاه های مردانه ارائه می دهند، درآمد بالاتری دارند.

   

  میزان درآمد ها در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط درآمد این ساعتی ۱۰.۸۲ دلار (برای همه مشاغل ساعتی ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در اسل ۲۰۱۳، درآمد سالانه آرایشگران ۲۳.۱۵۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط درآمد سالانه این ۳۱.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط درآمد سالانه این برای افراد آموزش دیده بین ۲۱.۵۰۰ تا۳۰.۵۰۰  دلار و برای افراد بسیار متخصص بسته به نوع و محل سالن خود۴۶.۰۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.