نقد فیلم "کارآموز"

تعداد بازدید: ۶۳۶
 • نقد فیلم "کارآموز"

  فیلم با شعار "تجربه هیچ گاه پیر نمی شود" سپتامبر سال 2015 با بازی "رابرت دنیرو" و "ان هاثاوی" و کارگردانی "نانسی میرز" کارگردان کم هالیوودی اکران شد.

  فیلم ماجرای مرد سالخورده ای به نام "بن ویتاکر" با بازی "رابرت دنیرو" را روایت می کند که همسر خود را از دست داده و مشغول سپری کردن دوران بازنشستگی خود است. دورانی که بسیاری از منتظر آن هستند. اما "بن" در این مدت تمام چیزهایی را که به فکرش می رسید را امتحان کرده و با توجه به چهل سال سابقه در تجارت و مدیریت، دوران بازنشستگی برایش عذاب آور شده و به دنبال چالشی جدید است، به همین دلیل زمانی که آگهی عجیب بالای 65 سال را می بیند به دنبال چالشی جدید برای اقدام می کند و در آن پذیرفته می شود.

  شرکتی که "بن" برای کارآموزی اقدام می کند یک استارت آپ نوپا در حوزه مد و فشن است که به صورت اینترنتی لباس می فروشد و سمتی که برای بن در نظر گرفته می شود ویژه "جولز آستین"، موسس و مدیر عامل مغرور شرکت با بازی "ان هاثاوی" است. "جولز" که با ایده مسن موافق نیست حتی با وجود تجربه بالای "بن" در تجارت در ابتدا روی خوشی به او نشان نمی دهد و برای جلسه آشنایی با "بن" کمتر از دو دقیه وقت می گذارد و بعد از چند روزی که "بن" در شرکت منتظر است تا "جولز" کاری به او محول کند تنها کاری که به او می دهد تمیز کردن لکه سس از روی کتش است. اما "بن" که با کوله باری از تجربه حرفه ای دوباره به محیط بازگشته با برخورد های حساب شده خود همه افراد شرکت از جمله خود "جولز" را تحت تاثیر قرار می دهد و با توجه به این که دستیار ویژه اوست در جریان بسیاری از اتفاقات محرمانه و زندگی خصوصی جولز قرار می گیرد و به کمک او می شتابد. از این به بعد داستان ماجرای همکاری و دوستی صمیمانه بن و جولز است که به آن خواهیم پرداخت.

  در زوج "دنیرو – هاثاوی" به خوبی با یکدیگر هماهنگ هستند و از این هماهنگی به خوبی در استفاده شده است.

  در پارت ها و داستانک هایی وجود دارد که به نظر می رسد دلیل وجود آن ها تنها برای طولانی تر شدن است و اکثر این سکانس ها فاقد عمق لازم هستند از جمله سکانس عجیب سرقت "بن" و همکارانش از خانه مادر "جولز"!

  فیلم نکات جالبی را در حوزه کسب و کارهای نوپا و تجارت استارت آپی مطرح می کند که نشان دهنده بررسی دقیق این حوزه توسط تیم سازنده است. همچنین برای هر چه باور پذیرتر شدن نمایش این نکات از افراد مختلفی الهام گرفته شده است. یکی از این افراد "سوفیا آموروسو" است. "آموروسو" نامی آشنا برای فعالان حوزه استارت آپ ها و تجارت الکترونیک است، او که در سال 2006 همانند شخصیت "جولز" وبسایت فروش خود در حوزه مد و فشن را راه اندازی کرد یکی از منابع الهام این و شخصیت "جولز آستین" بوده و طبق گفته خود "هاثاوی" در طول ساخت نیز مشورت زیادی به او پیرامون اجرای موفق نقش جولز به او داده است.

  از مهم ترین ویژگی های یک استارت آپ موفق اجرای دقیق مفهوم تیم و یکپارچگی است و به بهترین شکل ممکن این ویژگی را برای استارت آپ جولز نمایش داده به طوری که هیچ یک از افراد یا واحدها حتی مدیر عامل دارای اتاق جداگانه از یکدیگر نیستند و همه در یک مکان واحد مشغول به هستند. اتفاقی که در بسیاری از استارت آپ ها به ویژه استارت آپ های داخل کشور نیز در حال انجام است.

  از دیگر نکات بارزی که به خوبی از آن بهره می برد بحث سرمایه و نگرانی سرمایه گذارانی است که روی یک استارت آپ مستعد حساب باز می کنند تا علاوه بر راه اندازی یک کسب و جدید در سود آن نیز شریک شوند. در کارآموزی نیز اوضاع به همین گونه است. استارت آپ موفق "جولز آستین" در عرض نه ماه برنامه پنج ساله خود را محقق کرده و این سرعت زیاد سبب به هم ریختگی ها و بی نظمی هایی شده و سرمایه گذارانی که به خوبی می دانند سرعت زیاد دلیل بر عالی بودن همه چیز نیست، از ترس خارج شدن کنترل اوضاع و با توجه به این که "جولز" سابقه چندانی در ندارد به فکر مدیر عاملی جدید افتادند تا بتواند در کنار او به امور بپردازد. استفاده هوشمندانه از این موضوع که به وفور در دنیای استارت آپ ها به چشم می خورد و حس رقابت و حسادتی که در ایده پرداز و موسس یک استارت آپ شعله ور می کند سبب پیشبرد جالب تر خط داستانی و پر رنگ شدن نقش "بن" در داستان می شود.

   

   

  در این فیلم جنبه کسب و روی استارت آپ ها و آن به خوبی به تصویر کشیده شده است، به عنوان مثال "جولز" برای این که سریع تر به کارهای خود برسد با دوچرخه در محیط رفت و آمد می کند. این روش و روش هایی از این دست را فقط می توانید در استارت آپ ها پیدا کنید. همچنین نمونه دیگری که موضوع داستان نیز بر آن استوار است بخش بازنشسته است. موردی که مدتی است در بسیاری از شرکت ها از جمله استارت آپ ها باب شده تا با بازنشسته به جای تازه کار، علاوه بر استفاده از تجربه آن ها به کاهش هزینه شرکت نیز کمک شده باشد.

  یکی دیگر از موضوعاتی که روی آن تاکید می کند بحث توانایی یا عدم توانایی کارکردن بازنشستگان است، که با نمایش "بن" به عنوان بازنشسته، نشان داده می شود که این افراد با بازگشت به محیط می توانند با رفتار دقیق و برخورد های فکر شده خود که حاصل سال ها تجربه حرفه ای است، روح دیگری به محیط بخشیده و چه بسا که "بن ویتاکر" با کمک روحیه و مثبت اندیشی های مداوم و برخوردهای پخته خود توانست ناملایمات را حل و علاوه بر کمک به دیگران یخ های "جولز" را نیز آب کند.

  در ابتدای "بن" نقل قولی از فروید می گوید که "عشق و کار، و عشق" و او با همین رویه می تواند بسیاری از مشکلات محیط جدید را حل کند و حتی در زندگی خصوصی "جولز" که غرق در است و دچار مشکلاتی در زندگی شخصی اش شده کمک فراوانی نماید.

  اگر های قبلی "نانسی میرز" را دیده باشید آگاه هستید که پای ثابت های او زنی موفق است که در زندگی شخصی اش دچار مشکلاتی است. "کارآموز" نیز جدای از این موضوع نیست اما این بار با آرامش بیشتری به این موضوع پرداخته و ضمن پر رنگ کردن نقش خانواده در موفقیت "جولز"، او را نیازمند کمک نشان می دهد از دیگر ویژگی های های نانسی میرز بحث تبعیض جنسیتی است که در این به سراغ تبعیض جنسیتی میان مدیران مرد و زن رفته و با نمایش "جولز آستین" به عنوان یک زن و مدیر موفق برخی مشکلات و محدودیت های او البته را در همان موقعیت جغرافیایی را مطرح کرده است.   

  به طور کلی نکات زیاد و مهمی را در این حوزه مطرح کرده ولی تنها به یک اشاره کوچک بسنده کرده است. این موضوع و داستانک ها و سکانس های بی هدف و عجیب که در ابتدا به آن ها اشاره شد به همراه شخصیت پردازی نامناسب برای کاراکترهای جانبی از جمله شخصیت "فیونا" از نکات منفی هستند، اما دیالوگ ها و موضوعات جالبی که به آن پرداخته تا حد زیادی این کاستی ها را جبران می کند، همچنین نقش آفرینی های عالی ان هاثاوی و رابرت دنیرو یی که این سال ها کم فروغ بوده و با توجه به این که هر دو بازیگر برنده اسکار هستند سطح را بسیار بالا برده.

  در مجموع با در نظر گرفتن تمام نکات مثبت و منفی، در انتقال پیام اصلی خود که "تجربه هرگز پیر نمی شود" موفق عمل کرده و می توان آن را در لیست بهترین های 2015 و بهترین های حوزه کسب و قرار داد.

  دیدن این برای تمام و کارآفرینان جوان با تاکید بر اهمیت خانواده، احترام به تجربه، مثبت نگری و باز بودن فکر در هر شرایطی بسیار مفید و موثر است و توصیه می شود.

  تبلیغ "کارآموز" را می توانید از اینجا مشاهده کنید.

لینک کوتاه:
برچسب ها:
منبع:
سایت rogerebert.com
مترجم:
تحریریه کاران
کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.