معرفی شغل استاد دانشگاه

تعداد بازدید: ۲۲۷۲
 • معرفی شغل استاد دانشگاه

  استاد کیست؟

  استاد ، مدرسی است که در به می دهد و در عین حال به و در اشتغال دارد. شغلی که بسیاری از در آرزوی آن به سر می برند.

  اگرچه عنوان ” عضو هیئت ” یا ” دانشگاه” برای این دقیق تر از عنوان ” ” بوده و به عبارتی یکی از مراتب عضو هیئت است، اما در اینجا از عبارت ” ” که در نگاه عموم  رایج تر می باشد، استفاده شده است.

  همچنین یک عضو هیئت ممکن است در یک مرکز عالی غیر از (نظیر پژوهشگاه، پژوهشکده، سازمان، شرکت دانش بنیان و نظایر آن) مشغول به کار شود که باز هم به جهت عمومیت فعالیت در دانشگاه، عنوان به آن داده شده است. در هر حال شرایط کلی و تعاریف مربوطه به طور معمول در اکثر سازمان ها صدق می کند.

  در یک دسته بندی کلی، اساتید به دو گروه آموزشی و پژوهشی تقسیم بندی می شوند. بخش عمده فعالیت اساتید آموزشی و بخش کوچکتری از آن و است. در حالی که برای اساتید پژوهشی شرایط برعکس بوده و عمده کار آنها می باشد.

  از نظر رتبه نیز می توان اساتید (یا بهتر بگوییم اعضای هیئت علمی) را در ۴ گروه جای داد که به ترتیب عبارتند از مربی، استادیار، و استاد. به طوری که به صورت معمول، یک فرد با مدرک کارشناسی ارشد و در بدو خدمت در مرتبه و فردی با مدرک دکترا ( بسته به سابقه

  خدمت و فعالیت های علمی، پژوهشی و اجرایی قبلی) در یکی از مراتب سه گانه بعدی قرار می گیرد.

  بدیهی است که هر عضو هیئت علاوه بر نیات متعالی و آموزشی، تمایل به پیشرفت و ارتقاء به مرتبه بالاتر و استادی نیز دارد و این یعنی تلاش مستمر برای به روز نگه داشتن معلومات و ارایه فعالیت های لازم مثل مقاله، کتاب، کنفرانس و… . این تلاش، یکی از رموز پویایی هر دانشگاهی است.

   

  ساعت کار و محل کار دانشگاه

  ساعت کار به طور معمول و در ابتدای کار ۴۰ ساعت در هفته ( ۸ ساعت در روز) و تمام وقت است. (برای اساتید گروه پزشکی این میزان تا ۵۶ ساعت در هفته افزایش می یابد که به آن طرح تمام وقت جغرافیایی می گویند). به تدریج و با بالا رفتن سطح از این میزان ساعت موظف

  کاسته می شود و وقت آزادتری خواهد داشت. ساعات موظف یک همانطور که بیان شد باید صرف تدریس، تحقیق، فعالیت های مدیریتی و اجرایی و پاسخگویی به و راهنمایی آنان و نیز ارتقاء خود از طریق مطالعه، تألیف و … شود.

  معمولاً چند در یک رشته تحصیلی یا تخصصی مشترک، تشکیل یک گروه آموزشی را می دهند. یک دانشکده مرکب از چندین گروه آموزشی است و وظیفه هماهنگی بین اعضای یک گروه آموزشی را فردی با عنوان “مدیر گروه” بر عهده دارد.

   

  وظایف دانشگاه

  - تهیه طرح درس (برنامه تدریس) منطبق بر سرفصل دروس دانشگاه

  - سرفصل های تعیین شده و راهنمایی و رفع اشکالات آنها

  - ارزیابی آموخته های و تعیین نمرات آنها

  - همراهی و هدایت در فعالیت های هر درس (پروژه، آزمایشگاه، بازدید و …)

  - تلاش برای توسعه رشته های دانشگاهی در مقاطع مختلف

  - هماهنگی و همکاری با مسؤولین در جهت پیشبرد اهداف و شرکت در جلسات مربوطه

  - به روز نگه داشتن دانش خود از طریق شرکت در فعالیت های و ارایه مقالات و تحقیقات و پژوهشی

   

  شخصیت شناسی دانشگاه

  در نگاه کلی، می توان گفت اگر به در بالاترین سطح آن یعنی سطح آکادمیک علاقه مندید و یا اگر مایلید با و در دانشگاهها و دیگر مراکز عالی مرزهای دانش را درنوردید، باید گفت این مناسب شماست! اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا رشد کنند. آنها دوست دارند با اشخاص سر و کار داشته و بیشتر مطالبی را کنند که بتوانند به معنای آنها توجه داشته باشند مانند علوم انسانی.

  INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی شان به رشد، دانش و فراست بیشتری دست پیدا کند. او از فرآیند و یادگیری لذت می برد به خصوص در حوزه های هنر و علوم انسانی.

  ENTJ این تیپ شخصیتی از استقلال و تنوع این لذت برده و دوست دارد با انواع مردم در مشاغل مختلف سر و کار داشته باشد. او معمولا محیطی چالشی با طرح های خلاق و جلسات پویا بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی از دادن افراد با انگیزه و مشتاق لذت می برد.

  INTJ این تیپ شخصیتی علاقه مند به در سطح عالی و دانشگاهی است زیرا در اغلب در زمینه های نظریه های پیچیده با دیدگاه های فراگیرتر است. او همچنین علاقه دارد در محیطی کار کند که بتوان میزان دانش و صلاحیت خود را افزایش دهد.

  INTP این تیپ شخصیتی به محیط جذاب آکادمیک علاقه دارد. کاری همراه با بررسی و و بدور از بوروکراسی و مقررات اضافی مطلوب او می باشد.

  مهارت  و دانش مورد نیاز برای دانشگاه

  - علاقه مندی به امر تدریس، و پژوهش

  - ارتباط با جوانان و درک ویژگی ها، استعدادها و توانمندی های آنان

  - مدیریت کلاس های درس دانشگاهی

  - داشتن مدرک تحصیلی مناسب (به شرح زیر)

  - تسلط بر فناوری ها و تخصص های ویژه رشته تحصیلی خود و آشنایی با تحولات علم روز دنیا در آن رشته

   

  تحصیلات لازم و  نحوه ورود به دانشگاه

  در حال حاضر در عمده رشته ها به ویژه در کلان شهرها داشتن مدرک دکترای تخصصی(PhD) و یا دانشجوی مقطع دکترا بودن، شرط اصلی ورود به است. البته در برخی های آزاد، پیام نور، – کاربردی و همچنین در موسسات غیر انتفاعی و بسیاری از های شهرستان ها و یا برای برخی رشته های خاص، از فارغ التحصیلان توانمند کارشناسی ارشد نیز برای استفاده می شود. 

   

  وضعیت ( عضو هیئت )

  عضویت در هیئت یا آنگونه که مصطلح است، ” “، چند سالی است که دستخوش تغییر شده و به شیوه متمرکز و از طریق مرکز جذب وزارت علوم یا وزارت بهداشت (بسته به این که رشته شما  در گروه غیر پزشکی یا پزشکی باشد) و البته با همکاری دانشگاهها انجام می شود ضمن این که دانشگاهها در این مسیر از استقلال نسبی خوبی در جذب و عضو هیئت برخوردارند. در این راستا، اغلب رشته های تحصیلی مورد نیاز است و آنچه تغییر می کند مقطع تحصیلی مورد پذیرش است که هر از چند گاهی ارتقاء می یابد و معمولاً کار را برای افرادی که در مدارج پایینتری هستند سخت تر می کند.

   

  مراحل دانشگاه

  روند کار بدین صورت است که شما طی فرایندی که حدود ۴ تا ۶ ماه به طول خواهد انجامید باید های و صلاحیت عمومی (گزینش) خود را برای گروهی از داوران به اثبات برسانید و در عین حال تا حدودی از رقبای خود عملکرد بهتری داشته باشید تا بتوانید شوید.
   
  خبر خوب این که با گذشت این سالها و نظام مند شدن هرچه بیشتر روند سنجش و عمومی (گزینش) داوطلبان، امروزه معیارها و شاخصهای مد نظر داوران در هر دو بخش صلاحیت و عمومی در دسترس علاقه مندان این قرار دارد تا افراد با آمادگی بیشتری در جلسات ارزیابی حضور یابند و تضییع حق ناشی از عدم آمادگی قبلی به حداقل برسد.

   

  درآمد در ایران

  درآمد به عوامل مختلفی از قبیل مرتبه ، سابقه خدمت ، فعالیت های جنبی ، اقدامات پژوهشی ، سمت های اجرایی و… برمی گردد. اما همه این موارد در عین گستردگی و تنوع، از نظم و فرمول خاصی برای تعیین حقوق و مزایا تبعیت می کند که در راهنمای شغلی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است و در قالب یک جدول ارایه شده است.

   

  درآمد در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – سالیانه یک (University Professor ) در این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی، ۶۲.۰۵۰ دلار اعلام شده است.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.