معرفی شغل پژوهشگر علوم کامپیوتر

تعداد بازدید: ۳۱۲
 • معرفی شغل پژوهشگر علوم کامپیوتر

  آشنایی با کامپیوتر

  کار کشف های نو و یافتن کاربردهای جدید های موجود در حوزه می باشد. او مشکلات پیچیده محاسباتی در حوزه های تجارت، علم، پزشکی و سایر حوزه ها را بررسی و حل می کند.

  در مجموع یا کامپیوتر‏ به مجموعه فنون و رشته‌هایی گفته می‌شود که به زیربناهای نظری، روش‌های طراحی، ساخت و چگونگی استفاده از می‌پردازند. پرسش اساسی در این است که: ” چه چیزی می‌تواند (به نحوی کارآمد) خودکار انجام شود؟

  عموماً مردم عامی، بین و سایر امور مرتبط با که اغلب مایه‌ای برای کسب هستند، تمایزی قایل نمی‌شوند و یا فکر می‌کنند با تجربیات روزمره آن‌ها در با رایانه، مانند گشت‌زنی در اینترنت، انجام بازی‌های رایانه‌ای و مانند این‌ها، تفاوتی ندارد. حال آنکه بیشتر به فهم و بررسی خصوصیاتی می‌پردازد که برنامه‌ها بر پایه آن‌ها ساخته شده‌اند و بر مبنای این فهم و درک، به ایجاد برنامه‌های جدید و یا بهبود برنامه‌های پیشین می‌پردازند.

  پژوهشگران های -که اساس هستند-  را ایجاد و می دهند. برخی کارکردهای بسیار مشکل بوده و نیازمند های پیچیده می باشد. این پژوهشگران بر آنند که این دستور العمل ها را به منظور افزایش کارآیی سیستم کامپیوتری تسهیل کنند.

  کار منجر به پیشرفت و افزایش کارآیی در زمینه های بسیاری از جمله تکنولوژی شبکه بهتر، سرعت محاسباتی بالاتر و امنیت اطلاعاتی بیشتر می شود. عموما این پژوهشگران بیشتر در سطح تئوریک و نظری می کنند. افراد این حوزه معمولا یا کارهای تحقیقاتی کرده و یا تدریس می کنند. محققانی که تدریس می کنند، بر مباحث تئوریکی متمرکز هستند، در حالی که برای سازمانهای علمی و بازرگانی در حوزه پروژه های سودآور می کنند. برخی از پژوهشگران این حوزه با مهندسان برق، مهندسان سخت افزار و سایر متخصصان در انجام پروژه های چند رشته ای همکاری دارند.

  یک معمولا به صورت تمام وقت در سازمان های دولتی یا مراکز تحقیقاتی یا آموزشی می کند. البته این در ایران هنوز رسمیت و عمومیت پیدا نکرده و به دلیل ضعف پژوهش و تحقیقات در دانش های بنیادین در کشور، دانشمندان و محققان به صورت پاره وقت و اغلب پروژه ای در این حوزه مشغول فعالیت می باشند. اما کشورهای یافته و آنهایی که به صورت گسترده در مختلف تحقیق و پژوهش می کنند، از حضور متخصصان و پژوهشگران نخبه در کشورشان استقبال خوبی می کنند.

   

  مسئولیت ها و وظایف کامپیوتر

  - کشف مباحث بنیادین در حوزه محاسبات و ایجاد تئوری ها و مدلهایی برای نشان دادن آنها

  - کمک به دانشمندان و مهندسان در حل مسائل پیچیده محاسباتی

  - کشف زبانها، ابزار و روشهای محاسباتی جدید برای بهبود روشهای با کامپیوتر

  - و بهبود سیستم های نرم افزاری که به عنوان  مبانی محاسباتی مدرن مطرح می باشند

  - طراحی آزمایشاتی برای تست عملکرد سیستم های نرم افزاری طراحی و تولید شده

  - تحلیل نتایج  آزمایشات و نتیجه گرفتن از آنها برای بهبود کارایی نظریه ها و یا سیستم های تولید شده

  - آموزش نتایج به دست آمده از آزمایشات و تحقیقات به دانشجویان دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی

  - دانش و مورد نیاز کامپیوتر

  - های ریاضی پیشرفته

  - های تحلیلی به منظور تحلیل داده های بسیار پیچیده و توان تمرکز بر آنها برای رسیدن به نتیجه مورد نظر

  - تفکر بحرانی به منظور استفاده از آن در زمان های بحرانی همچون حمله سایبری به سیستم های پایه کامپیوتری و توان ارائه نظریات مناسب برای جلوگیری از آن

  - توجه به جزئیات – زیرا هر جزء بسیار کوچک از این علم می تواند تأثیر بسیار بزرگی بر نتایج داشته باشد.

  - نبوغ و ابتکار – زیرا محصول اصلی پژوهشگران تولید و ارائه نظریه ها، ابزارها، سیستمها و در مجموع محصولات جدید و نوآورانه است و همه اینها نتیجه کار، نبوغ و ابتکار گروه مربوطه می باشد.

   

  شخصیت شناسی کامپیوتر

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI :

  INTJ این تیپ شخصیتی از توانایی درک سیستم های پیچیده و منطقی برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود سیستم های جدید ایجاد کند.
  INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این است) تبحر زیادی دارد. او از در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از دقت بالایی برخوردار است و دارای های فنی خوبی می باشد. او معمولا زمان زیادی را برای خود می گذارد و از کارهای فردی و نیازمند به تمرکز بالا لذت می برد.

   

  تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به کامپیوتر

  برای کردن به عنوان یک باید دارای مدارک تخصصی مرتبط از جمله کارشناسی کامپیوتر، کارشناسی ارشد و دکترای باشید. البته داشتن مدارک تحصیلی عالی در یافتن مناسب و کسب موفقیت در آن بسیار موثر است.


  وضعیت و بازار این شغل

  استخدام در کشورهای یافته معمولا در شرکت های طراحی سیستم های و یا شرکت های تحقیق و علمی می باشد اما در ایران به دلیل عدم حضور شرکت های بزرگ و یافته خصوصی در حوزه تحقیقات پایه کامپیوتر، معمولا این متخصصان باید در سازمان های زیرمجموعه دولت از جمله سازمان های نظامی فعالیت کنند.

  درآینده در صورتی که سیاست دولتمردان ایران در راستای ورود و حضور در این حوزه باشد، قاعدتا متخصصین زیادی برای در مراکز تحقیقاتی مورد نیاز خواهند بود.

   

  وضعیت در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا – پیش بینی می شود میزان رشد این بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ به میزان ۱۵ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل۱۱ درصد خواهد بود.

   

  درآمد کامپیوتر

  متخصصانی که در بخش ها و سازمان های دولتی فعالیت می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. در سایر موارد نیز میزان دانش و تحصیلات، و توانمندی های فرد، در یافتن (علیرغم محدود بودن فرصت های شغلی) و کسب مناسب او بسیار موثر است.

  در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹3 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی که در سازمان یا شرکتی بودند، از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و متخصصان تحقیق و در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

  پژوهشگر در سازمان یا شرکتی که فعالیت می کند، عموما به عنوان متخصص تحقیق و در سمت های مختلف مانند کارشناس تحقیق و توسعه، پژوهشگر، مشاور، مدیر طرح و برنامه و … فعالیت می کند.

  برای این گروه از متخصصان در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثالپژوهشگر که در سمت در رده کارشناس می کند، در اواخر سال ۱۳۹3، حداقل 89۰۰۰۰ تومان، حداکثر 37200۰۰۰ تومان و متوسط ماهیانه 16۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.


  همچنین از آنجا که و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و هر فردی از جمله می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، این متخصصان از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است.

  همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، و حقوق شاغلان نیز افزایش می یابد.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان 

  آمریکا – متوسط سالیانه این در سال ۲۰۱۰، ۱۰۰.۶۶۰دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار بوده و مطابق با آخرین آمارها سالانه ۱۰۲.۲۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.