معرفی شغل طراح وب

تعداد بازدید: ۱۸۷۶
 • معرفی شغل طراح وب

  طراح کیست ؟
  در دنیای واقعی برای تولید دنیای ! مثلا یک از های مختلفی استفاده می شود که یکی از آنها است. بیشتر به طراحی و برنامه نویسی لایه ظاهری می پردازد و برنامه نویس های دیگر به تولید کد نرم افزاری برای تولید، کنترل و پردازش محتوا که در بخش های مختلف نمایش داده می شود مشغولند. طراح باید ظاهر را در ذهن خود تصویر سازی کرده و درک کند مورد نظر چگونه کار خواهد کرد. حتما به داشتن مدرک مرتبط نیازی ندارد اگرچه اغلب طراحان در انواع دیگر طراحی ها تجربه داشته و یا در طراحی آموزش دیده اند. شما به عنوان یک می توانید روی انواع ها از های آموزشی و تبلیغاتی تا فروشگاه های کار کنید.

  اولین و اولین وب
  در سال ۱۹۹۱ زمانیکه “تیم برنرزلی” اولین صفحه دنیا را که شامل چند پاراگراف و یک لینک به ایمیل خودش به صورت mailto را ایجاد کرد، اولین دنیا متولد شد و اولین خودش را به دنیا معرفی کرد. در آن زمان واقعا فقط همین بود!
  پس تیم برنرزلی شد اولین تاریخ شد. اما داستان به همین جا ختم نشد بعد از این اختراع, خیلی ها از استقبال کردند و روز به روز پیشرفت کرد.

   
  ساعت و محل کار وب
  معمولا به صورت تمام وقت مشغول به کار است اما بسیاری از طراحان به صورت آزاد کاری (freelancer) کار می کنند و ساعت کاری شان  در اختیار خودشان می باشد. گاهی بنا به نیاز یک پروژه یا به دلیل بروز برخی مشکلات در مشتری در خارج از ساعات کاری نیز باید فعالیت کنند. محل کار می تواند در یک شرکت و یا در خانه باشد. طراحی از جمله مشاغلی است که امروز در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا طرفدار پیدا کرده و برای متخصصین این بازار کار بسیار خوبی ایجاد شده است.

   

  وظایف وب
  طراح حرفه ای وظایف مختلفی را دارد که وابسته به موقعیتی که در آن کار می کند گهگاه متفاوت است. اگر در درون یک تیم پروژه فعالیت کند کارش تخصصی تر می شود ولی اگر خودش تمام کار طراحی و تولید یک را برعهده داشته باشد، دایره کارهایی که انجام می دهد وسیعتر می گردد. اما به طور کلی مهمترین وظایف به شرح زیر است :

  - ملاقات با مشتریان برای صحبت در خصوص نوع کار و نوع بازدید کنندگان شان به منظور درک بهتر از خواسته ها و انتظارات مشتری یا کارفرما و تولید یک بهتر و نزدیکتر به سلیقه وی
  - تهیه یک طرح که نشان دهنده ساختار و نحوه ارتباط بخش های مختلف باشد – این طرح گاهی به صورت کاغذی و گاهی به صورت الکترونیکی ایجاد می شود و مبنای کار است.
  - تصمیم گیری در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده – این بخش ها نیز با مشورت کارفرما صورت می گیرد.
  - ایجاد صفحات، آیکون ها، لینک ها و عکس ها با استفاده از نرم افزار طراحی -  برای این منظور نرم افزارهای متعددی تولید شده است که به نرم افزار  Dream viewer به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان اشاره کرد.
  - اضافه کردن امکانات مولتی مدیا مانند فیلم، صدا و انیمیشن به – در این بخش نیز از نرم افزارهای متعددی استفاده می گردد.
  - آزمایش و اصلاح طراحی در صورت نیاز
  - گذاشتن روی سرور برای شروع کار آن و تحویل به کافرما

   


  بهترین تیپ های شخصیتی برای شدن !
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت های مناسب برای طراحی بر اساس شخصیت شناسی MBTI
  INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های طراحی است) تبحر زیادی دارد. او از کار در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده (که بخشی از طراحی است) لذت می برد.

  INTJ این تیپ شخصیتی از درک سیستم های پیچیده و منطقی برخوردار است و با استفاده از خلاقیت خود ها و سیستم های جدید ایجاد می کند که لازمه طراحی می باشد.

   

  مهارت های پایه لازم برای یک حرفه ای

  - تسلط کامل بر  HTML

  - تسلط کامل بر  CSS

  - آشنایی با  JavaScript

  - آشنایی با نرم افزار به عنوان ابزار اصلی برای طراحی و استفاده از زبان های مختلف برنامه نویسی مثل html یا CSS

  - تسلط نسبی بر و تا در صورت نیاز نرم افزار  Flash

  - آشنایی با استانداردهای طراحی و بکارگیری آنها در طرحهای خود

  - تسلط بر یکی از زبانهای برنامه نویسی ASP، PHP، Asp.Net

  - آشنایی با یکی از نرم افزارهای بانک اطلاعاتی مثل Access،Sq l ،MySql


  مهارت و دانش مورد نیاز
  اگر شما علاقه مند به این و رشته هستید ، باید بدانید که برای به یک سری از ها و آموزش ها نیاز دارید. مهمترین آنها به شرح زیر است :

  - دانستن زبان های برنامه نویسی مربوط به وب
  - تسلط کامل بر اینترنت و مفاهیم و همچنین آشنایی با نرم افزارهای مربوطه
  - خلاقیت بالا به منظور خلق آثار جدید و ارائه طرح های نو به بازار
  - توضیح خوب و واضح نکات فنی به افرادی که در این زمینه دانش کمی دارند مثل کارفرمایان یا مشتریان
  - انجام به موقع پروژه ها زیرا عدم انجام به موقع پروژه ممکن است باعث نارضایتی کارفرما و تبلیغات منفی برای شود.
  - داشتن درک درستی از قوانین و دستورالعمل های برای دسترسی به سایت
  - به روز بودن و آگاهی داشتن از آخرین تعییرات تکنولوژیکی و نرم افزاری
  - کار با ابزاری مانند اسکنرها و تجهیزات دیجیتال صوتی و تصویری
  - اگر به عنوان وب، تنها کار می کنید…
  - اگر شما برای خود و به طور مستقل کار می کنید باید های مدیریت کسب و کار و مذاکره را هم داشته باشید.

   

   رشته های تحصیلی مرتبط با طراحی وب

  شما می توانید مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های  ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات را بگیرید و از نظر تئوریک در این حوزه بیش از پیش تسلط یابید. اما باید بدانید معمولا دانش و اطلاعات اصلی و عملی این از جمله برخی از زبان های برنامه نویسی و برنامه گرافیکی مناسب برای طراحی در دانشگاه ها تدریس نمی شود و باید آنها را در آموزشگاه های آزاد معتبر و یا به صورت شخصی یاد بگیرید. البته در شاخه کار و دانش، رشته طراحی و در ادامه در دانشگاه علمی کاربردی، کارشناسی طراحی صفحات وجود دارد. معمولا فارغ التحصیلان برخی از رشته های مرتبط مثل گرافیک رایانه ای و برخی رشته های دیگر هنری نیز می توانند به این کار وارد شوند. ولی شما حتما به داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط نیازی ندارید. می توانید دوره های آموزشی طراحی را در آموزشگاه های آزاد بگذرانید.

  کتاب و سی دی های آموزشی را فراموش نکنید !
  همچنین درصد قابل توجهی از طراحان از روی علاقه مفرط به این کار و کامپیوتر، به تنهایی و با استفاده از کتاب ها و نرم افزارهای آموزشی و حتی های نسبت به یادگیری طراحی اقدام می کنند. شما برای در این و یا استخدام در شرکت دلخواهتان باید خلاقیت و های فنی خود را به اشکال مختلف به دیگران، مدیران شرکت های طراحی و به خصوص مشتریان ثابت کنید. شما نیاز دارید به خوبی با زبان های برنامه نویسی همچون و  کار کرده و در کدنویسی صفحات تجربه کسب کنید.

  داشتن کار کردن با برنامه ها و زبان های برنامه نویسی زیر برای شما حتما  مفید خواهد بود و در برخی از مواقع ضروری است:

  - Dreamweaver
  - Photoshop
  - Flash and Fireworks
  - JavaScript
  - .Net

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.