معرفی شغل مدیر هتل

تعداد بازدید: ۳۳۴
 • معرفی شغل مدیر هتل

  مدیر کیست؟ چیست؟

  هتلداری بخشی از صنعت به حساب می آید. امروزه تنها داشتن سرمایه برای توسعه کافی نیست بلکه دانش، و توانمندی های نیروی انسانی از جمله مدیران ها عاملی بسیار کلیدی می باشد.

  مدیر فردی است که با اصول مدیریتی و های از جمله راه های کارکنان، نحوه برقراری ارتباط با مشتریان، نحوه استفاده از سیستم های و اصول آشنا می باشد. به طور خلاصه بر همه امور از نگهداری و نظافت تا بودجه و بازاریابی است. می تواند سرمایه گذار هم باشد و یا تنها پست را داشته باشد.

  مدیر باید های کسب و خوبی داشته باشد. او باید ارتباطی خوبی داشته و بتواند به سرعت مشکلات را شناسایی و برای آنها راه حل بیابد. توانایی تصمیم گیری سریع و به موقع یکی از مهم ترین ویژگی های یک خوب می باشد.

   

  ساعت و محل هتل

  ساعات به صورت تمام وقت بوده و شبها، آخر هفته ها و تعطیلات عمومی را نیز شامل می شود. او معمولا به جز ساعتهای استراحت، بقیه زمان خود را باید در بوده و با مشتریان و کارکنان در ارتباط باشد. در تعطیلات مانند نوروز و تابستان که حجم سفرها افزایش می یابد، حجم بسیار بیشتر می شود.

  محل در است که محیطی تمیز، شیک و تشریفاتی می باشد و برای بسیاری از افراد جذابیت دارد.

   

  وظایف هتل

  - تعیین بودجه سالانه

  - تحلیل اطلاعات و آمار مالی

  - تعیین اهداف کسب و و استراتژی های بازاریابی

  - تعیین وظایف کارکنان بخش های مختلف و و کنترل آنها

  - ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف هتل

  - اطمینان از وجود امنیت در سطح مطلوب و لازم

  - دریافت و بررسی شکایان و نظرات مشتریان

  - اطمینان از رعایت شدن قوانین و دستورالعمل ها در از جمله داشتن مجوز، قوانین بهداشتی، ایمنی و ….

  هتل های بزرگ معمولا برای هر بخش یک دارند که به اصلی گزارش می دهند. در های کوچک، مدیران با مسائل روزمره از جمله سر و داشتن با مهمانان درگیرند.
   

  شخصیت شناسی هتل

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی استقلال کاری و داشتن ارتباط با دیگران را دوست دارند. آنها دوست دارند از خلاقیت خود در کارشان استفاده کنند.

  ENFP  این تیپ شخصیتی کارفرمای مادرزاد است و دوست دارد برای خودش کند، زیرا هم آزادی و انعطاف لازم را دارد و هم می تواند روی و حوزه ای که علاقه دارد کند.

  ENTJ این تیپ شخصیتی از دنیای تجارت و بازرگانی لذت برده و می خواهد در موقعیت اقتدار و رهبری باشد. او دارای اندیشه های بلند مدت برای برنامه ریزی می باشد و دوست دارد با افراد مستقل و نتیجه گرا (که کمتر نیاز به سرپرستی مستقیم دارند) کند. همچنین این فرد توان تاثیرگذاری خوبی بر دیگران دارد.
  ENTP این تیپ شخصیتی کارآفرین مادرزاد است. او می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند و با کمک خلاقیت فراوان خود سیستم ها و روش های جدیدی بوجود آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در دنیای حقیقی کرده و کارهای ملموس انجام دهد. همچنین کردن مطابق با رویه ها و مقررات موجود را می پسندد و دوست دارد در موضع قدرت و سرپرستی بوده، دستور بدهد و نتیجه خود را به صورت واقعی و ملموس ببیند.

  ESFJ این تیپ شخصیتی از سرعت و تحول در آن لذت می برد و دوست دارد با مشتریان و مراجعان مختلف در ارتباط باشد.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز هتل

  - تعهد و مسئولیت پذیری

  - داشتن اعتماد به نفس

  - های کسب و کار

  - داشتن شناخت کافی از سلایق و نیازهای مشتریان

  - خلاقیت و نوآوری در استفاده از روش های جدید برای جذب مشتری

  - توانایی کارکنان

  - ارتباطی عالی

  - دقت زیاد و توجه به جزئیات

  - داشتن نظم و ترتیب

  - توانایی حفظ آرامش در شرایط سخت کاری و توانایی حل سریع مشکلات

  - های خوب سازماندهی و برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت

  - آشنایی با یک یا چند زبان خارجی به خصوص در های بین المللی

  - آشنایی با بخش های مختلف از جمله رستوران، کافی شاپ و …

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به هتل

  اگر فردی بخواهد تنها سرمایه گذار باشد، عامل اصلی داشتن سرمایه کافی می باشد. البته برای کنترل و نظارت بر عملکرد هتل، باید تا حدی با اصول و مباحث مالی آشنا باشد.
   علاقه مندانی که می خواهند شوند، چه آنهایی که سرمایه دارند و چه آنهایی که ندارند و فقط پست را دارا می باشند، باید دانش و های دیگری را داشته باشند تا بتوانند در این موفق شوند. آنها می توانند پس از گذراندن سال اول متوسطه، وارد هنرستان شده و در رشته داری تحصیل کنند. در صورت تمایل می توانند در دانشگاه در رشته تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند.
   برای ورود به این معمولا فرد علاقه مند باید خود را از پست های پایین تر در شروع کرده و با کسب تجربه لازم به مرور پیشرفت کرده و به پست برسد. البته گذراندن دوره های آموزشی تکمیلی نیز در روند پیشرفت سریعتر این افراد بسیار موثر است.
   

  بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت هتل

  مدیر می تواند در ها، متل ها و سایر مراکز اقامتی شود. میزان وظایف و حجم او بستگی به اندازه دارد. با داشتن تجربه و سرمایه می تواند به طور مستقل کرده و برای خود هتلی راه اندازی کند. یکی از مسایل اصلی این شغل، تخصصی نبودن آن در کشور و عدم استفاده از افراد متخصص برای است. در بسیاری از ها سرمایه گذار، خود نیز می باشد و اغلب آنها نیز دانش و لازم را ندارند. در خصوص وضعیت بازار اطلاعات درستی در دسترس نمی باشد. بدیهی است رشد و توسعه صنعت جهانگردی در کشور به رونق کمک شایانی می کند. هرچه ارتباط ایران با کشورهای دیگر بهتر بوده و توریست بیشتری وارد کشور شود، به ها و مدیران بیشتری نیاز خواهد بود.

   

  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  استرالیا - در بازه زمانی۵ سال گذشته میزان مدیران رشد منفی۱۳.۶  درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

   

  میزان درآمد هتل

  در مورد میزان درآمد مدیران در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. درآمد با توجه به اندازه و درجه هتل، محل هتل، میزان دانش، تجربه و ارقام متفاوتی دارد.
   

  میزان درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، متوسط درآمد سالانه ۴۷.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل۴۸.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) است.

  انگلستان – متوسط درآمد سالانه این برای کارآموزان و دستیاران حدود ۲۹.۰۰۰  دلار، مدیران های کوچک و مدیران بخشی های بزرگ بین۳۰.۵۰۰  تا۵۳.۵۰۰  دلار و برای مدیران ارشد های بزرگ۹۱.۵۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.