معرفی شغل داروساز

تعداد بازدید: ۱۴۱۱
 • معرفی شغل داروساز

  داروساز در نگاه اول

  داروساز شخصی است که اطلاعات زیادی دربارهٔ داروهای مؤثر، کم ضرر و پر‌اثر دارد. داروساز‌ها در دانشگاه تحت آموزش قرار می‌گیرند تا مکانیسم بیوشیمیایی تاثیر دارو‌های مختلف، عوارض جانبی، نقش درمانی و تداخلات آن‌ها را درک کنند. به همین دلیل آن‌ها باید دانش کالبد‌شناسی، فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی را بدانند.

   

  محل و ساعت کاری داروساز
  یکی از زمینه های شغلی فعالیت در های شخصی و بیمارستانی است. او به کمک شناختی که نسبت به داروها، کاربرد و اثرات آنها دارد، به بررسی ها، صحت تجویز داروها و توضیح نحوه مصرف آنها به بیمار می پردازد. همچنین داروهای جدید را طبق دستور پزشک می سازد و توصیه های تخصصی درباره نحوه استفاده از داروها را بر اساس نظر پزشک به بیمار می کند.فعالیت در سازمان ها و شرکت های تحقیقاتی و یا دارویی یکی دیگر از زمینه هایی است که در آن کار می کنند. دارنده دکتری تخصصی بیشتر در بخش های تحقیقاتی و پژوهشی مشغول به کار می شوند. از کارهایی که در این بخش ها توسط انجام می شود، می توان به انجام تحقیقات و تهیه داروها، نظارت کمی و کیفی بر آنها، بررسی تاثیرات و عوارض داروها و … اشاره کرد. ساعت کاری به صورت تمام وقت بوده و گاهی در های شبانه روزی به صورت شیفتی در تعطیلات و شب ها کار می کنند.

   

  وظایف داروساز

  - با توجه به نوع کاری که انجام می دهد، وظایف مختلفی دارد. که در فعالیت می کند وظایف زیر را بر عهده دارد :

  - دریافت های و آماده کردن داروهای تجویزی برای تحویل به بیماران و مراجعین داروخانه

  - ارائه توصیح در مورد نحوه مصرف صحیح داروها شامل زمان ، میزان مصرف و عوارض دارو

  - ارائه توصیح به بیماران در مورد مسائل عمومی سلامت مانند رژیم های غذایی، ورزش، استرس، تجهیزات و وسایل مفید برای رفع برخی بیماری ها

  - همکاری با شرکت های بیمه در زمینه بیمه خدمات درمانی

  - نظارت بر موجودی و تهیه محصولات و داروهای مورد نیاز

  - مدیریت کارکنان داروخانه

   
  برخی از وظایف داروسازانی که در بخش های تحقیقاتی و دارویی کار می کنند

  - انجام تحقیقات علمی و کاربردی روی داروهای جدید و شناسایی خواص، عوارض وتاثیرات درمانی آنها

  - آموزش نحوه استفاده و اثرات داروها به و کارکنان ها و بیمارستان ها و …

  - تحقیق و نظارت بر اجرای مطلوب فعالیت های آزمایشگاهی و ساخت ها در واحدهای تولیدی دارو

  - نظارت و بررسی کیفیت داروهای موجود

  - کنترل و نظارت بر فعالیت های های شخصی و بیمارستانی، شرکت های تولید و توزیع و سایر بخش های دارویی (مخصوص دولتی)

  - کنترل و نظارت بر وضعیت بازار دارویی کشور (مخصوص دولتی).

   

  شخصیت شناسی داروساز

  در نگاه کلی اگر به علم شیمی و حوزه بهداشت و درمان علاقه زیادی دارید، این برای شما مناسب است. اما در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … باید برای هر فرد در نظر گرفته شوند.

  یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت های مناسب این بر اساس شخصیت شناسی MBTI 

  INTJ این تیپ شخصیتی در زمینه های فنی تر حوزه سلامت موفق تر است. او می تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کار کند.

  INTP این تیپ شخصیتی حوزه رو به رشد پزشکی و سلامت را دوست دارد و ابن فرصت را پیدا می کند که با مفاهیم پیچیده و جدید روبرو شود. اگر این همراه با پژوهش و بررسی باشد، فرصت کاری مستقل و مطلوبی را برای این تیپ شخصیتی فراهم می کند.

  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.

  ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از زمینه های مدیریتی حوزه بهداشت و درمان و همچنین جنبه های فنی لذت می برد.

  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

  مهارت و دانش مورد نیاز

  - ارتباطی خوب به منظور ارتباط و تعامل مناسب با کارکنان ها و شرکت های دارویی، مراجعه کنندگان و …

  - داشتن اطلاعات، درک علمی و توان تحلیل بالا به خصوص برای انجام تحقیقات و پژوهش های دارویی

  - تسلط بر علم داروسازی

  - ریاضیات برای انجام محاسبات لازم مخصوصا در زمان ساخت داروها

  - دقت و توجه به جزئیات – زیرا مقدار خیلی کمی از یک ممکن است جان افراد را با خطر مواجه سازد و دکتر باید در زمان انجام تحقیقات دارویی، تحویل  و یا ساخت داروهای ترکیبی جدید به تمامی جزئیات توجه نماید.

  - سازماندهی و اولویت بندی کارها مخصوصا زمانی که در شرکت های تحقیقاتی و تولیدی کار می کند

  - مسئولیت پذیر بودن – زیرا عواقب و نتایج استفاده از داروهای نامناسب بسیار زیاد است و دکتر باید نسب به این مسئله متعهد و مسئولیت پذیر باشد. در هنگام تولید نیز این مسئله قابل اهمیت است.

  - آموزش و مدیریت دیگران – به عنوان مثال در هر میزان که سایر افراد و همکاران دکتر اطلاعات بیشتری از داروها و خوانی داشته باشند می توانند کمک بیشتری به دکتر برای تحویل به بیمار دهند.

   

  تحصیلات لازم و نحوه ورود به داروسازی

  فارغ التحصیلان دکترای حرفه ای  و  دکترای تخصصی می توانند وارد این شوند. 
   

  بازارکار  و  وضعیت شغلی داروساز

  فارغ التحصیلان می توانند در کارخانه‌ داروسازی‌ (صنعت‌ ساخت‌ و کنترل‌ دارو)، واحدهای‌ تهیه‌ و تولید لوازم‌ آرایشی‌ و بهداشتی‌ و یا در کارهای‌ اجرایی‌ وزارت‌ بهداشت‌ درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ فعالیت‌ کنند. از کارهای دیگری که می توانند انجام دهند، ارائه خدمات‌ دارویی‌ در سطح‌ داروخانه‌ها و بیمارستانها، فعالیت‌ در مراکز خدمات‌ بهداشتی‌ و درمانی‌ دولتی‌ در بخشهای‌ معاونت‌ و غذا، بخش‌ تدوین‌ قوانین‌، مدیریت‌ بازرسی‌، سیاست‌ گذاریهای‌ دارویی‌ و نظایر آن‌ و فعالیت‌ در مراکز دانشگاهی‌ و تحقیقاتی‌، مؤسسات‌ پژوهشی ( مثل موسسه‌ رازی‌، انستیتوپاستور و…) و شرکتهای‌ پخش‌ و توزیع‌ دارو می باشد. با داشتن تجربه و سرمایه کافی نیز می توانند به طور مستقل کار کرده و برای خود تاسیس کنند. 

   
  وضعیت این در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۲۵ درصدی خواهد داشت.در حالی که متوسط این رشد برای همه ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان در این رشد ۳۰.۶ درصدی داشته  و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.
   
   

  میزان داروساز

  آمار دقیقی از میزان در کشور در دسترس نمی باشد. داروسازانی که در بخش های دولتی هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آن دسته از داروسازانی که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بسته به سطح تحصیلات، میزان تخصص، سابقه و خود درآمدهای متفاوتی دارند. برخی نیز که به صورت مستقل کار کرده و به عنوان مثال برای خود دارند، بسته به میزان فعالیت، نوع خدمات و تعداد مشتری ای که دارند، درآمدهای متفاوتی دارند.

  از آنجا که کار در یکی از اولین اولویت ها برای است و از سوی دیگر اغلب موفق به تاسیس نشده و به عنوان مسوول فنی با موسسین ها همکاری می کنند، در اینجا به طور مفصل به میزان حقوق مسوول فنی ها می پردازیم.

   

  میزان حقوق مسوول فنی داروخانه

  روزنامه اعتماد در اردیبهشت ماه امسال (۹۴)، طی گزارشی به تجمع تعدادی از اشاره و عنوان کرده بود که این افراد نسبت به ناچیز بودن میزان حقوق مسوولین فنی ها اعتراض دارند. طبق این گزارش در سال گذشته (۹۳) به طور متوسط به ازای هر ساعت کار یک در یک داروخانه ١٣ هزار و ۵٠٠ تومان پرداخت می شد که جمع این رقم به ازای ۴۴ ساعت کار در هفته و ١٧۶ ساعت کار در ماه حدود ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان بود، اما امسال حقوق یک ساعت کار و مسوول فنی با افزایشی بسیار کمتر از نرخ تورم به حدود ساعتی ١۶ هزار و ٢٠٠ تومان افزایش یافته که برای ١٧۶ ساعت در ماه حدود دو میلیون و ٨٠٠ هزار تومان می شود. اما مصوبه پرداخت حقوق مسوولین فنی ها در استان تهران در سال ۹۴  که توسط انجمن منتشر شد نشان داد که حداقل حقوق دریافتی مسوولین فنی ها افزایش یافته است. این رقم در ازای ۴۴ ساغت کار در هفته، ۳ میلیون و سیصد هزار تومان تعیین شده است که تا سقف ۳۰% حقوق مبنا ( معادل۴۲۷ هزار تومان)به عنوان حق جذب، قابل افزایش است. همچنین طبق این بخشنامه، مبلغ اضافه کاری نیز ساعتی حدود ۲۱ هزار تومان تعیین شده است. بر این اساس در هایی که طبق این بخشنامه عمل می کنند، میزان دریافتی مسوول فنی با حدود ۴۰ ساعت اضافه کاری در ماه (۱۰ ساعت در هفته) می تواند به رقمی در حدود  ۴ میلیون و پانصد هزار تومان برسد.

  لازم به یادآوری است که این ارقام درآمدی مربوط به شده در هاست و طبیعی است که داروسازانی که خود موفق به کسب مجوز تاسیس شوند بالاتری خواهند داشت. به علاوه همچنان که گفته شد، زمینه های اشتغال و کسب برای یک متنوع بوده و تنها یکی از (و البته عمدتا مهمترین) راههای کسب در این است.

   

  متوسط این در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه این ۱۱۱.۵۷۰ دلار (برای همه ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳.۰۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا - متوسط سالانه این ۷۲.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – متوسط سالانه برای بین ۳۳.۵۰۰ تا ۵۲.۵۰۰ دلار و برای  افراد ارشد و مدیران بین ۶۹.۰۰۰ تا ۱۲۴.۰۰۰ دلار می باشد.

  کانادا – مطابق با آمارهای سال ۲۰۱۳ متوسط هفتگی یک ۵۰۵.۹۲ دلار کانادا می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.