معرفی شغل رئیس بانک

تعداد بازدید: ۳۲۵
 • معرفی شغل رئیس بانک

  رئیس کیست و چه کاری انجام می دهد؟

  اگر عاشق کارهای بوده و می خواهید نقش مدیریتی داشته باشید، این می تواند برای شما مناسب باشد. رییس – که صحیح تر است با نام رییس از او یاد کنیم – خود و افزایش کمیت و کیفیت خدمات به مشتریان را برعهده دارد.

  فراهم کردن کلیه امکانات و شرایطی که مشتریان بتوانند به وسیله آنها کلیه نیازهای پولی و بانکی خود را رفع کنند، بانکداری نامیده می شود. مسئولیت انجام درست بانکداری در سطح هر بر عهده مسئول آن یا می باشد.
  رئیس باید به خوبی با کلیه بخشنامه ها و دستورالعمل ها آشنا بوده و اطلاعات و بانکی به روزی داشته باشد. او باید روابط عمومی بسیار خوب و توان و رهبری را دارا باشد. معمولا مشتریان خاص که آورده های خوبی نیز برای دارند، با مراوده زیادی دارند. بنابراین باید از توان برقراری ارتباط اجتماعی خوبی برخوردار بوده و شرایط انجام سریع و با دقت کارهای بانکی آنها را در توسط فراهم کند. مسئولیت تمام کارها و اتفاقاتی که در رخ می دهد، بر عهده است. بنابراین باید فردی دقیق، تیزبین و دارای توان خوبی در بحران های احتمالی باشد.

  کلیه عملیات بانکی و با مسئولیت انجام می گیرد. او باید مرتبا وضعیت مالی، روند افزایش یا کاهش سپرده ها، تعداد اسناد و…  شعبه را بررسی کرده و با برنامه ریزی درست برای ارتقای درجه و آن تلاش کند. زیرا این امر هم زمینه ارتقای مناسب برای و را فراهم می کند و هم پاداش های خوبی برای آنها به همراه دارد.

  معتمد بودن نیز یکی از شاخص های اصلی در انتخاب توسط مدیران ارشد می باشد زیرا در صورتی که فردی درستکار و صادق نباشد، احتمال زیادی برای سوء استفاده های او در وجود دارد.

  رسیدن به ریاست به صورت سلسله مراتبی می باشد. به این صورت که فرد پس از ورود به و سال ها فعالیت در سمت های تحویلدار، عضو ارشد و معاونت شعبه، به ریاست منصوب می شود. این فرآیند ممکن است در های خصوصی و دولتی کمی با هم تفاوت داشته باشد. اما آخرین پست در هر همان است که فرد علاوه بر تجربه و سابقه خوب شرایط دیگری از جمله تاهل و … را نیز باید داشته باشد.

   
  ساعت کاری رییس بانک

  ساعت کاری ها و معمولا از ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر است که ممکن است در ها و خصوصی کمی بیشتر باشد. البته و مسئولان همیشه صبح ها زودتر آمده و عصرها دیرتر می روند . باید همیشه در حضور داشته باشد مگردر زمان هایی که برای شرکت در جلساتی در سازمان مرکزی، خارج از  است. در زمان نبود شعبه، معاون مسئول اصلی کارها می باشد.
   
  وظایف بانک

  - مطالعه کلیه دستورالعمل ها و بخشنامه های جدید و انتقال آنها به شعبه

  - برنامه ریزی برای بهبود عملکرد و جایگاه خود: رئیس با بررسی وضعیت عملکرد و گزارش و اسناد شعبه، برای رسیدن به اهداف سالانه تعیین شده از سوی سازمان مرکزی بانک، بالا بردن درجه خود و افزایش کیغیت خدمات آن برنامه ریزی می کند.

  - بررسی نیازهای مشتریان و برنامه ریزی مطابق با آنها: رئیس باید با دقت مشتریان مختلف را بررسی کرده ، نیازهای آنان را شناسایی و برای ارائه خدمات مناسب به آنها برنامه ریزی کند. همچنین باید برای جذب مشتریان جدید و خوب بانکی هم تلاش کند.  

  - نظارت بر خدمات ارزی و ریالی کلان و تایید آنها در صورت بدون اشکال بودن

  - نظارت بر معوقه های بانکی مشتریان و برنامه ریزی برای پیگیری وصول آنها

  - ایجاد انگیزه در و آموزش آنها در صورت نیاز: رئیس باید بین هماهنگی ایجاد کرده و با ارزیابی صحیح و دادن پاداش مناسب به کارکنان، انگیزه لازم را در آنها بوجود آورد. همچنین باید در موارد لزوم تجربیات و اطلاعات خود را به منتقل کرده و آموزش های لازم را به آنها بدهد.

  - نظارت بر پرسنل شعبه: رئیس باید به دقت کارهای را تحت کنترل داشته و بین آنها هماهنگی لازم را به منظور ارائه با کیفیت ترین خدمات بانکی ایجاد کند.

  - رفع مشکلات و حل شکایات مشتریان: در صورتی که مشتری از روند ارائه خدمات بانکی توسط کارمندی راضی نباشد و یا درگیری در ایجاد شود، وظیفه رسیدگی سریع و رفع آن مشکل و کسب رضایت مشتری به عهده می باشد.

  - شرکت در جلسات یا کنفرانس ها: معمولا در سازمان مرکزی به منظور انتقال تغییرات و تصمیمات جدید مدیران ارشد به روسای شعب و گاهی همفکری با آنها، جلسات منظمی برگزار می شود که باید در آنها شرکت کند. در این جلسات وی از طریق برقراری ارتباط با روسای سایر شعب از وضعیت و شرایط آنها اطلاع یافته و گاهی مشورت ها و توافق های خوبی بین آنها رد وبدل می شود.

  - دادن گزارش وضعیت به مدیران ارشد و سازمان مرکزی بانک

   


  بازار و بانک

  رئیس در ها و و اعتباری دولتی و خصوصی مشغول به است. البته برای رسیدن به پست ریاست معمولا باید ابتدا به عنوان کاربر وارد شده و پس از گذشت سال ها کسب تجربه و طی کردن سلسله مراتب سازمانی به این سمت می توان دست یافت. البته در چند سال اخیر در پی تاسیس های خصوصی، گاهی رییس طبق آگهی های استخدامی از سوی آنها برای جذب روسای های دولتی برای بهره گیری از تجارب آنها انجام می شود.

  در خصوص میزان ها در کشور آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. در های دولتی تعداد ها بسیار کاهش یافته است زیرا بسیاری از خدمات بانکی الکترونیکی شده است و همچنین مطابق با سیاست های خصوصی سازی کشور، دولتی جدیدی افتتاح نشده و نخواهد شد. بنابراین روند در های دولتی به شدت رو به کاهش است. اما در حوزه های خصوصی شرایط کمی متفاوت است. علیرغم الکترونیکی شدن بسیاری از خدمات، به دلیل خصوصی و رقابتی شدن فضای حاکم بین ها و مالی، هر چند وقت یکبار شاهد تاسیس یا موسسه خصوصی جدیدی هستیم. این نشان از این دارد که روند ها در این بخش در چند سال آینده رو به افزایش است.

  البته بدیهی است تعداد پست در هر یا موسسه و اعتباری نسبت به پست های کاربری بسیار کمتر و محدودتر است. زیرا هر یک ولی چندین کاربر دارد. بنابراین رقابت برای تصدی پست بین زیاد است و افرادی که تجربه و توانایی مناسبی دارند می توانند در این رقابت پیروز شوند.

   

  درآمد بانک

  آمار درست و مشخصی از حقوق در ایران در دسترس نمی باشد. البته اختلاف خیلی فاحشی بین حقوق و روسای وجود ندارد و تنها یکسری مزایا به حقوق پایه آنها اضافه می شود. البته در های خصوصی حقوق و دریافتی های از های دولتی بیشتر است. همچنین مانند سایر بانک، از تسهیلات کم بهره می تواند استفاده کند.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  انگلستان –  متوسط درآمد سالیانه برای تازه بین ۲۷.۵۰۰ تا ۳۶.۵۰۰ دلار، برای با تجربه بین ۳۹.۵۰۰ تا۶۱.۰۰۰ دلار به علاوه پاداش سالانه، برای ارشد بین۶۱.۰۰۰ تا ۹۱.۵۰۰دلار و برای روسای حوزه ها و منطقه ها تا ۱۰۶.۰۰۰  دلار یا بیشتر می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.