معرفی شغل چشم پزشک

تعداد بازدید: ۳۵۴۱
 • معرفی شغل چشم پزشک

  چشم مناسب شماست اگر …
  اگر علاقمند به فعالیت درحوزه بوده و خواهان بهبود کیفیت زندگی افراد هستید و البته اگر به اندازه کافی درس می خوانید و امکان قبولی در رشته دانشگاه را دارید،  از این لذت خواهید برد.


  کار چشم پزشک در نگاه اول
  کار چشم پزشک به طور ساده، استفاده از یک سری ابزار مخصوص برای سنجش بینایی افراد، تشخیص مشکلات و اختلالات بینایی و چشمی بیماران و انجام توصیه ها و اقدامات بهداشتی و درمانی به منظور کاهش یا رفع مشکل آنان است.

  نگاهی دقیقتر به چشم پزشک
  در تعریفی که در ویکی پدیا آمده چشم‌پزشکی (Ophthalmology‏) شاخه ای از است که با آناتومی، فیزیولوژی و بیماریهای چشم سر و دارد. یک چشم در تشخیص و درمان بیماریهای طبی و جراحی چشم انسان دارد . چشم انسان می‌تواند دچار حوادث و  بیماریهای مختلف گردد  مانند نزدیک بینی ،  پیرچشمی،  کوررنگی، گل مژه، دکولمان شبکیه و … و از آنجا که چشم ‌پزشکان حسب ضرورت بر روی چشم بیماران جراحی هم انجام می دهند، این تخصص، تخصصی جراحی و طبی است.
  کار چشم پزشک در تعامل با تخصصهای دیگر انجام می شود. به عنوان مثال برخی بیماریها و ناهنجاری ها در بافت چشم، با بیماریها و نارساییهای دیگر جسمی مربوط است (شرایطی مانند دیابت و فشار خون بالا) و چشم پزشک باید فرد را درصورت لزوم به متخصصان مربوطه ارجاع دهد.

  ساعت و محل چشم پزشک
  ساعت چشم پزشک کاملا متغیر است. آنهایی که علاوه بر مطب شخصی، در بیمارستان هم فعالیت می کنند معمولا صبح ها در بیمارستان به ویزیت بیماران مشغولند و عصرها در مطب شخصی کارشان را ادامه می دهند. برخی دیگر نیز فقط در مطب یا درمانگاه تخصصی چشم فعالیت دارند و ساعت های کاری خود را بر اساس شرایط خود تنظیم می کنند. محل شما به عنوان چشم پزشک در مطب های بیمارستان ها و مراکز درمانی و یا مطب شخصی می باشد.
   
  وظایف چشم پزشک
  •    انجام معاینات دقیق چشمی
  •    بررسی و تشخیص نقص ها، صدمات و بیماری های چشم
  •    درمان بیماری ها و نقص های چشمی با کمک دارو یا انواع عمل های جراحی
  •    دادن آرامش به بیماران و راهنمایی های تخصصی لازم به آنها

  شخصیت شناسی چشم پزشک
  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. 
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی چشم پزشک بر اساس تست  MBTI 
  ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.
   ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در خود استقلال داشته باشد. معمولا در این او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.
  ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و دارد، علاقه دارد.

   


  برای این که چشم پزشک خوبی شوید باید و توانمندی های مناسبی برای این داشته باشید و تحصیلات مربوطه را نیز طی کرده باشید.
   مهارت و دانش مورد نیاز برای چشم پزشک 
  •    استعداد در درک علوم تجربی و تا حدودی ریاضیات
  •    دقت و توجه به جزئیات
  •    به روز بودن و آگاهی از جدیدترین تکنیکها و ابزارها
  •    قابلیت حفظ تمرکز برای کارهای پی در پی و ظریف و حساس
  •    توانایی توضیح  دستورات و علائم به کودکان و سالخوردگان


  تحصیلات لازم و نحوه ورود به چشم پزشکی
  چشم از تخصص های رشته است. بنابراین لازم است تا ابتدا تحصیل در رشته دکترای عمومی را با شرکت در کنکور رشته تجربی به پایان رسانید و پس از آن در تخصص چشم قبول شوید و این تخصص را به تحصیلات خود اضافه کنید.


  فرصت های شغلی و چشم پزشک
  اغلب چشم به صورت مستقل می کنند. البته برخی نیز در بیمارستان ها یا کلینیک ها می شوند. در صورت علاقه به مباحث علمی و آموزش، چشم پزشک می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کرده و در کنار آن به تحقیقات علمی نیز بپردازد.

  وضعیت چشم پزشک در برخی کشورهای جهان 
  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان چشم بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ رشد ۳۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای سایر مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان در این  رشد منفی ۱۷.۷ درصدی داشته و در آینده نیز رشد بسیار کم برای آن پیش بینی شده است.
   
  میزان درآمد چشم پزشک
   اطلاعات دقیقی در خصوص میزان درآمد چشم پزشک در کشور در دسترس نمی باشد. اما به طور کلی متخصصان و مخصوصا فوق تخصص شاخه های مختلف از درآمد بسیار مناسبی در کشور برخوردارند.

  درآمد چشم پزشک در برخی از کشورهای جهان 
   آمریکا –  چشم در این کشور معمولا از درآمدهای بالایی برخوردار هستند. مطابق با آمارهای سال ۲۰۱۳، بالاترین درآمد این حدود ۲۷۰.۰۰۰ دلار و پایین ترین آن حدود ۷۰.۰۰۰ دلار می باشد.
  انگلستان – متوسط درآمد سالانه این در سال ۲۰۱۳، معادل ۱۶۵.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.