معرفی شغل آتش نشان

تعداد بازدید: ۴۲۸۷
 • معرفی شغل آتش نشان

  آتش نشان کیست ؟ نشان چیست؟

  آتش‌نشانی یا اطفاء مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با بوسیله خاموش کردن، و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است. در همه کشورها سازمان نشانی وجود دارد که وظیفه مقابله با آتش، و حوادث مختلف را برعهده دارد. در ایران اولین سازمان نشانی توسط روس ها در شهر تبریز ایجاد شد. نشانی ها زیر نظر شهرداری می کنند.

  آتش نشان فردی است که انواع های اطفاء و عملیات امداد و نجات را دارد. او از افراد و اموال آنها در برابر و سایر خطرات محافظت کرده و در شرایط اضطراری به آنان کمک می کند. همچنین درباره مسایل به مردم آموزش و مشاوره می دهد.

  کار نشانی شامل دو بخش اطفاء و عملیات امداد و نجات می شود. در بخش اطفاء به خاموش کردن انواع ها در مناطق مختلف پرداخته می شود. در بخش عملیات امداد و نجات، افرادی که در چاه یا معدن سقوط کرده ، در آسانسور یا ارتفاعات گیر کرده، دچار مسمومیت و خفگی شده، زیر آوار مانده و … را نجات می دهند.

   

  آتش نشان ، مظهر از خودگذشتگی و ایثار

  شاید کمتر شغلی را در جهان بتوان یافت که تا این حد به واسطه فداکاری پرسنل خود در بین مردم معروف و شناخته شده باشد. نشانان به واسطه این ویژگی خود همواره و در تمام فرهنگها در دید مردم محترم بوده و مردم آنان را قلباً دوست دارند. در کشور ما نیزموارد متعددی از جانفشانی و از خود گذشتگی این قشر دیده می شود که ماجرای نشان فداکار امید عباسی از معروفترین موارد آن است.

  امید عباسی در اردیبهشت سال ۹۲ و در زمان اطفای ساختمانی ده طبقه، ماسک اکسیژن خود را روی صورت دختربچه‌ای ۹ساله قرار داد و باعث شد تا جان او نجات یابد. اگرچه خود او به‌علت مسمومیت ناشی از برداشتن ماسک، دچار مرگ مغزی شد اما با این از خود گذشتگی نام خود را در تاریخ جاودانه‌ نمود. اعضای بدن مرحوم عباسی نیز پس از آن و طبق وصیتش به چند بیمار اهدا شد.

  شرایط ورود به نشان و مراتب این شغل

  برای نشان شدن باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۵ سال سن، حداقل ۱۷۰ سانتی متر قد و آمادگی جسمانی خوب داشته و آموزش های مربوطه  را دیده باشید. همچنین باید توانایی نشان دادن عکس العمل های سریع و به موقع و توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی را داشته باشید. این استرس زا بوده و معمولا نشان با خطرات مختلفی از جمله سوختگی، انفجار، مواجهه با مواد شیمیایی و گازهای سمی ، سقوط و … روبرو است.

  افرادی که در نشانی می شوند، در ابتدا به عنوان مامور نشان انجام وظیفه می کنند و با گذشت زمان به مناصب بالاتر مثل راننده، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه ها می رسند. این افراد اگر تحصیلات بالایی داشته باشند به شرط داشتن سابقه کاری خوب، می توانند باز هم ارتقاء یافته و افسر نشان، افسر ارشد نشان و رئیس و نشانی شوند.

  ساعات و شرایط نشان

  ساعات کاری نشان به ۲۴ ساعت و ۴۸ ساعت استراحت است. همیشه آماده باش بودن، کردن در شرایط مختلف آب و هوایی و روبرویی با خطرهایی مانند سقوط از ساختمان، انفجار وسایل نقلیه و… بخشی از ویژگی های این است.
   

  وظایف نشان

  - حمل و نقل وسایل و تجهیزات نشانی

  - کردن و خاموش کردن آتش

  نجات مصدومان و قربانیان از محل های سوزی، صحنه تصادفات و سایر موقعیت های خطرناک

  کنترل کردن نشت مواد شیمیایی و خطرناک

  - نظارت بر عملیات های نشانی و نشان ها (مخصوص مسئولان تیم نشانی)

  - تهیه گزارشات روزانه ازعملیات ها (مخصوص مسئولان تیم نشانی)

  - برگزاری دوره های آموزشی در مدارس و سایر مراکز اجتماعی

  - بازرسی ساختمان ها برای اطمینان یافتن از رعایت شدن مسایل در آنها

  - ارائه مشاوره حرفه ای به پروژه های ساخت ساختمان ها در خصوص رعایت موارد در برابر سوزی

   

  شخصیت شناسی نشان

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.


  شخصیت شناسی نشان بر اساس تست MBTI

  ISTJ   این تیپ شخصیتی از کارهایی که به حفظ و حراست از مردم مربوط باشد، لذت می برد. او حافظه خوبی دارد و به خوبی از اطلاعات گذشته برای حل مسایل جاری استفاده می کند. همچنین در محیط های سازمان یافته و با ساختار را دوست دارد.

  ESTP این تیپ شخصیتی در بخش خدمات شهری بسیار عالی است. زیرا او کارهای پویا و متنوع را دوست داشته و می خواهد با دیگران در ارتباط باشد. توانایی اقدام سریع و به موقع یکی از ویژگی های او می باشد که در این بسیار مفید است.

  ISTP این تیپ شخصیتی از کارهای پویا و چالشی لذت می برذ. او دوست دارد به دیگران کمک کرده و از انعظاف پذیری و ریسک پذیری کافی در خود برخوردار است.

  ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد. او محیط کاری چالشی و پر هیجان را دوست دارد.


  مهارت و دانش مورد نیاز نشان

  - علاقه به مردم و نجات آنها از خطرات (انسان دوستی و از خود گذشتگی)

  - استقامت و توان بدنی بالا همراه با داشتن سلامت روانی

  - توانایی عکس العمل سریع و حغظ آرامش در شرایط خطرناک

  - شجاعت

  - خود انضباطی و دقت

  - پیروی از دستورات و قوانین موجود

  - ارتباطات خوب و تیمی

  - اعتماد به نفس بالا

  - داشتن ابتکار و توان تصمیم گیری در رویارویی با شرایط بسیار متغیر

  - های خوب عملی در استفاده از ابزار و تجهیزات

  - گزارش نویسی از اتفاقات و حوادث 

   

  نحوه نشان و ورود به نشانی

  برای ورود به این می توانید در مقطع دبیرستان وارد رشته و نشانی شاخه و دانش شوید. همچنین می توانید در دوره های کاردانی (گرایش های نجات، اطفای حریق، و حفاظت ساختمان های بلند)، کارشناسی (گرایش های مدیریت عملیات، پیشگیری) و کارشناسی ارشد (گرایش و مدیریت) نشانی ادامه تحصیل دهید.

  افراد علاقه مند برای ورود به این ابتدا باید ویژگی ها و شرایط عمومی و تخصصی ای که در آگهی های استخدامی ذکر می شوند را داشته باشند. بعد از قبولی در آزمون  اولیه، باید آزمون های عملی و تخصصی را با موفقیت بگذرانند تا بتوانند وارد این شوند. یبعد از نشان ، آموزش های عملی و نظری مختلف به او داده می شود و پس از تقسیم شدن در ایستگاه های مختلف، به مدت دو سال در دانشکده نشانی آموزش تکمیلی می بیند. در صورت تمایل به افسر نشان شدن می تواند در دانشگاه در مقاطع مختلف ادامه تحصیل دهد.

  همچنین افراد علاقه مند می توانند به عنوان نشان داوطلب با گذراندن دوره های تخصصی در سازمان نشانی وارد این بخش شوند و در مواقع بحرانی و حوادث غیر مترقبه به یاری کارکنان نشانی بشتابند.

  بر اساس اعلام آتش‌نشانی، برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی، علاقه‌مندی به فعالیت در سازمان آتش‌نشانی، دارا بودن سوادخواندن و نوشتن، ارائه مدارک معتبر شناسایی نظیر شناسنامه، کارت ملی – دو قطعه عکس ۴*۳، دارا بودن حداقل سن پذیرش داوطلبان، داشتن حداقل ۱۸ و حداکثر ۶۰ سال سن، تکمیل فرم تعهدنامه اخلاقی نسبت به جان و مال مردم، تکمیل فرم تقاضای عضویت، نداشتن اعتیاد به هر گونه موادمخدر و مشابه آن بنا به اظهار داوطلب و سکونت در محدوده ایستگاه یا پایگاه داوطلبان حداقل به مدت دو سال از شرایط پذیرش آتش‌نشان داوطلب است.  

  فرصت شغلی و وضعیت بازارکار و نشان

  استخدام نشان در سازمان نشانی انجام می شود.
   
  این در کشور با برخی از مسایل روبرو است که عبارتند از  :

  - در معرض خطر بودن همیشگی نشان ها در عملیات های مختلف

  - احتمال ابتلا به  بیماری هایی ناشی از دود، گازها و مواد شیمیایی مختلف

  - عدم امنیت شغلی کافی

  - عدم تامین کافی خسارات و آسیب دیدگی های نشان ها توسط مسئولان در صورت بروز حادثه

   البته نشانی به تازگی در کشور به صورت رسمی جزء مشاغل سخت و زیان آور قرار گرفت و مشمول قوانین این نوع مشاغل قرار گرفت. برای مثال نشانان می توانند با داشتن ۲۰ سال سابقه و ۵۰ سال سن، بازنشسته شوند.

   

  وضعیت نشان در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان نشان ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد. 
  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان این رشد ۲۷.۵ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.
    

  میزان درآمد نشان

  آمار دقیقی از میزان درآمد نشان ها در ایران در دسترس نمی باشد. با توجه به گفته برخی از شاغلان این حرفه، آنها برای عشق به کارشان خدمت می کنند و میزان حقوق و درآمد نشان ها متناسب با خطرات و ریسک هایی که این با خود به همراه دارد، نیست.

   

  درآمد نشان ها در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – مطابق با آخرین آمارها، متوسط درآمد سالانه این ۴۵.۲۵۰ دلار در سال ۲۰۱۳ بوده است.

  استرالیا – متوسط درآمد سالانه این ۶۷.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان - متوسط درآمد سالانه این برای کارآموزان حدود ۳۲.۰۰۰ دلار، برای  افراد دارای گواهینامه و مدرک معتبر تا ۴۳.۵۰۰ دلار، برای مدیر کارکنان تا۴۸.۰۰۰  دلار و مدیر ایستگاه بین ۵۵.۵۰۰  تا ۶۲.۰۰۰ دلار می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.