معرفی شغل فیلمبردار

تعداد بازدید: ۱۰۷۸
 • معرفی شغل فیلمبردار

  کار چیست؟

  کار تصاویر های سینمایی، برنامه های تلویزیونی، تبلیغاتی ، موزیک ویدئو ها، جشن ها و… می باشد. فیلمبردار در حوزه های مختلف فعالیت می کند. بعضی به صورت خصوصی آتلیه و مرکز برداری دایر کرده و از مجالس، همایشها، جشن ها و… می کنند. این فیلمبرداران لزوما به تحصیلات دانشگاهی نیازی ندارند و می توانند با گذراندن دوره هایی که در آموزشگاه ها برگزار می شوند، و لازم را کسب کنند. برخی از فیلمبرداران نیز وارد بخش و می شوند و به حرفه ای می پردازند. برای حرفه ای در و تلویزیون هم امکان تحصیل در دانشگاه ها و آموزش آکادمیک و هم امکان یادگیری در آموزشگاه ها وجود دارد. اگرچه اصل در هر دو بخش ماهیتی یکسان و شباهت های زیادی دارد، ولی در مطالبی که در ادامه ارائه می شود، تمرکز اصلی روی برداری حرفه ای در و است.

  فیلمبردار با های معمولی و دیجیتال و مطابق دستورات و یا مدیر می کند. او می تواند به تنهایی را انجام داده و یا عضوی از تیم استودیوهای تلویزیونی یا پروژه های سینمایی باشد.

  مدیر یک پروژه فیلمسازی، در خود معمولا یک یا چند دستیار خواهید داشت. عمدتا یک هم در های سینمایی و هم در متخصص است، علیرغم اینکه تجهیزات و روشهای متفاوتی از یکدیگر دارند. در سال های اخیر با ورود های دیجیتال و تکنولوژی HD  کار با های حرفه ای بسیار راحت تر شده و تفاوت تکنیکی خاصی وجود ندارد.

   

  ساعت و محل فیلمبردار
   
  زمان معمولا طولانی، نامنظم و بسته به نوع پروژه گاهی در شب ها و روزهای تعطیل است. بردار باید بسیار منعطف بوده و از توان بدنی خوبی برخوردار باشد زیرا گاهی ساعت های برداری بسیار طولانی می شود.همچنین باید بتواند به راحتی در ارتفاع، روی جرثقیل و یا داربست کند. محل می تواند در فضاهای مختلف از استودیوی تا فضاهای باز در شرایط مختلف آب و هوایی باشد. باید بتواند در مکان ها و شرایط مختلف کند. گاهی نیز باید در سفر بوده و تا مدت زیادی از خانواده خود دور باشد.
   

  وظایف فیلمبردار

  - تنظیم و مکان یابی تجهیزات فیلمبرداری

  - برنامه ریزی و گرفتن به صورت تمرینی

  - دنبال کردن روند فیلمنامه و پیروی از دستورات و یا مدیر برنامه (در استودیوهای تلویزیون)

  - انتخاب مناسب ترین لنزها و زاویه های دوربین

  - حل مشکلات فنی و عملی از جمله نوردهی

  - همکاری نزدیک با عوامل فنی مانند نور و صدا

   

  شخصیت شناسی فیلمبردار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI 

  ISTP این تیپ شخصیتی از مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

  ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول کارش لذت می برد و از های ارتباطی خوب خود در آن بهره فراوان می گیرد.

  INTP این تیپ شخصیتی از خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کند. او معمولا به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کند.

  ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد.

  مهارت و توانمندی های مورد نیاز برداری

  - های عملی خوب و آشنایی با تجهیزات فیلمبرداری

  - علاقه فراوان به عکاسی، و ویدئو

  - های ارتباطی خوب – برای ارتباط مناسب با کلیه عوامل فیلم

  - انجام صحیح دستورالعمل ها و توجه زیاد به جزئیات – به منظور دنبال کردن درست رویه نامه مطابق با دستورات کارگردان

  - دید هنری نسبت به رنگ ها – برای گرفتن تصاویری حرفه ای و زیبا

  - حفظ آرامش تحت شرایط کاری پرفشار – چون معمولا پروژه های سینمایی و تلویزیونی روندی طولانی و بسیار پرفشار دارند.

  - انجام تیمی – برای همکاری مناسب با کلیه عوامل یا برنامه با هدف تولید محصولی با کیفیت

  - توان بدنی و استقامت خوب برای نگه داشتن و حرکت تجهیزات برداری و ساعات طولانی

   

  تحصیلات لازم برای فیلمبردار

  یکی از مهم ترین عوامل برای موفق شدن در کارهای هنری از جمله داشتن علاقه، استعداد و پشتکار است. فیلمبرداران زیادی هستند که تحصیلات دانشگاهی مرتبط نداشته اند و با گذراندن دوره های آموزشی موجود در آموزشگاه ها وارد این شده و حتی گاهی در آن بسیار موفق بوده اند. این امر در مورد بردارانی که در اتلیه ها مشغول هستند و به برداری مجالس، جشن ها و گاهی برخی امور تبلیغاتی می پردازند، بسیار مصداق دارد.

  برای ورود به حوزه حرفه ای در بخش و معمولا افراد باید در رشته (یکی از گرایش های رشته سینما) تحصیل کرده باشند. البته گاهی افرادی بدون داشتن مدرک دانشگاهی، با گذراندن دوره های آموزشی مرتبط می توانند وارد حوزه برداری در و شوند. 
   

  وضعیت فیلمبردار

  در حوزه و تلویزیون، می تواند به صورت مستقل و قراردادی کند. اگرچه معمولا شبکه های تلویزیونی، فیلمبرداران را  استخدام می کنند ولی کردن در عمدتا به صورت قراردادی است و از یک تا دیگر تغییر می کند. در سینمای مستند نیز ممکن است بردار فیلم خود باشد!. برای شروع معمولا افراد از دستیاری شروع کرده و به مرور تا رده مدیر برداری پیشرفت می کنند. می تواند آتلیه برداری راه اندازی کرده و به طور مستقل کند.

   به طور کلی رقابت در رشته های هنری به خصوص در حوزه و شدید است. افرادی موفق ترند که علاوه بر داشتن دانش لازم، از و کافی برخوردار باشند. برداری در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از انها عبارتند از:

  - عدم تخصیص تسهیلات برای خرید ها و تجهیزات جدید به برداران

  - عدم توجه به مزایای شغلی از قبیل بیمه و برخوردار نبودن از حقوق صنفی برداران مستند

   
  وضعیت در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان فیلمبرداران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

  استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان فیلمبرداران رشد منفی ۸.۳ درصدی داشته و روند نسبتا ثابتی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

   

  حقوق و فیلمبردار

  درآمد بسته به نوع و قرارداد او متفاوت است. که به طور مستقل در آتلیه می کند، با توجه به تعداد و قرارداد ماهیانه خود معینی دارد. که در شرکت های خصوصی شده است، با توجه به سیاست ها و وضعیت مالی شرکت، روی حقوق ماهیانه ای با آنها توافق می کند. بسیاری از فیلمبرداران حرفه ای نیز به صورت قراردادی و پروژه ای با تهیه کنندگان مختلف می کنند. آنها نیز در پروژه های مختلف، متفاوت است.

   

  میزان در کشورهای مختلف جهان عبارتند از :

  آمریکا – متوسط سالانه ۴۰.۳۹۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، ۴۰.۳۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا – متوسط سالانه فیلمبردار۷۲.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان – با توجه به نوع قراردادها متفاوت است.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.