معرفی شغل نجار

تعداد بازدید: ۱۶۴۳
 • معرفی شغل نجار

  کار چیست؟

  نجاری فن و با است. انواع وسایل چوبی را ساخته و نصب می کند. این وسایل می تواند انواه درب و پنجره، مبلمان، کابینت و … باشد. از ابزاری که در خود از آنها استفاده می کند می توان به رنده دستی و برقی، اره، میخ، مته و فرز، سوهان، گیره و … نام برد.
   

  ساعات ، محل  و شرایط نجار

  ساعت معمولا به صورت تمام وقت است. البته در صورتی که به صورت مستقل کند، تعیین زمان کاری بر عهده خود اوست. در برخی زمان های سال، حجم کاری بیشتر بوده و نیاز است که ساعت های بیشتری حتی در شبها و تعطیلات نیز کند. 
  معمولا محل در کارگاه های کوچک یا بزرگ و در برخی از پروژه ها در محیط بیرونی و در شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. بیشتر نجارها امروزه به صورت گروهی و در کارگاه ها می کنند و کمتر می توانید مغازه تک نفره ، به خصوص در شهرهای بزرگ، پیدا کنید. نجار در محل خود با خطرات بالقوه ای مانند مواد و چسب های قابل اشتعال، گرد و غبار، صدای زیاد، آسیب های چشمی و …  روبروست. بنابراین باید در هنگام از لباس های محافظ و ماسک استفاده کرده و اصول ایمنی را رعایت کند. 
   

  وظایف نجار

  - انتخاب مناسب با توجه به نوع وسیله ای که می خواهد ساخته شود

  - طراحی وسایل

  - برش دادن و شکل دادن برای ساخت انواع وسایل مانند تابلوها، پنجره و…

  - ساختن و سر هم کردن قطعات چوبی

  - نصب وسایل چوبی ساخته شده

  - ساخت و متناسب سازی ساختارهای چوبی مانند تیرچه های کف و سقف، راه پله ها، دیوار یا پارتیشن و درب و پنجره های چوبی

  - ساخت دکور داخلی برای مغازه ها، هتل ها، بانک ها، ادارات و ساختمان های عمومی

  - ممکن است در همه و یا در یک یا چند مورد از زمینه های کاری ذکر شده تخصص داشته باشد.
    

  شخصیت شناسی نجار

  در یک انتخاب صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
   به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
   
  شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI

  ESTP این تیپ شخصیتی از اطلاعات فنی خوبی برخوردار بوده و به خوبی می تواند با ابزارهای مختلف کند. او بیشتر مایل است برای خود کند.

  ISTP این تیپ شخصیتی از کارهای دستی و مشاغل ملموس لذت می برد. او قدرت مشاهده خوبی داشته و به جزئیات توجه زیادی دارد.

  ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی خوبی برخوردار بوده و دوست دارد خود را برای دیگران به نمایش بگذارد. او همچنین حداکثر تلاش خود را برای رفع نیاز مشتری انجام می دهد.

  ISFP این تیپ شخصیتی با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

   

  مهارت و دانش مورد نیاز

  - انجام کارهای عملی

  - داشتن دید هنری و – برای انجام طراحی مدل های جدید و نو

  - داشتن شناخت کافی از انواع ها، ویژگی ها و بهترین کاربرد آنها

  - دقت و توجه به جزئیات

  - توان انجام بر اساس نقشه ها و طرح های فنی

  - آشنایی با ریاضی برای اندازه گیری و برشکاری

  - توان بدنی مناسب

  - توانایی تیمی – در مواقعی که به صورت گروهی و در کارگاه های بزرگ می کند.

  - آگاهی از مسایل ایمنی و سلامت و رعایت آنها
   

  نحوه ورود به نجاری

  برای ورود به این می توانید را نزد استاد یاد بگیرید. میزان زمان لازم برای یادگیری این بسته به استعداد ، علاقه و توانمندی افراد متفاوت است. برای آموزش حرفه ای در این می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد رشته صنایع چوبی شاخه و دانش (گرایش های تزئینات داخلی چوب، کابینت سازی چوبی، رنگ کاری مصنوعات چوبی و …)  یا فنی و حرفه ای (رشته صنایع چوب) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند. همچنین می توانید در آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای دوره های تخصصی مرتبط با را گذرانده و مدرک معتبر دریافت کنید.
   
   یک راه سریع و زودبازده برای ورود به این شغل، یادگیری به کمک محصولات آموزشی موجود می باشد که به کمک آنها در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود. از این طریق می توانید به سرعت و با کیفیت مناسب را آموخته و با کسب تجربه بیشتر به یک ماهر تبدیل شوید. از هر راهی که این را یاد بگیرید و به آن وارد شوید، این را بدانید که تجربه و کسب برای موفق شدن در این مهم ترین چیز است.

   

  فرصت شغلی و بازار نجار 

  اکثر نجارها به صورت مستقل و برای خودشان می کنند. علاوه بر این در کارگاه های و کارخانجات تولید انواع وسایل چوبی فرصت های شغلی مناسب برای آنها وجود دارد.
   با توجه به اینکه هنوز بسیاری از ابزار و وسایل مورد نیاز زندگی ما، چوبی هستند (اعم از انواع مبلمان، وسایل تزئینی و …)، نیاز به و هنوز وجود دارد و پیش بینی می شود در سال های آتی بازارکار خوبی پیش روی نجارها به خصوص افراد ماهر و خبره، باشد.

   

  وضعیت  نجار در برخی کشورهای جهان

  آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان نجارها بین سال های۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۲۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
  استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان نجارها ۱۶ درصد رشد داشته و برای سال های آتی نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است.
    

  میزان نجار 

  درآمد ها با توجه به میزان تجربه، و نوع آنها  متفاوت است.  هر چه فرد توانمندتر و ماهرتر باشد، سفارشات بیشتری گرفته و بهتری خواهد داشت. از طرفی که در یک کارگاه کوچک مشغول به است، با که به صورت صنعتی و وسیع می کند، درآمدهای متفاوتی دارند.

   

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا – متوسط سالانه نجارها در سال ۲۰۱۰، ۳۹.۵۳۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۰.۲۰۰ دلار بوده است.

  استرالیا –  متوسط سالیانه این ۴۸.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

  انگلستان-  متوسط سالیانه این برای افراد تازه بین ۲۰.۰۰۰ تا ۲۴.۰۰۰ دلار و برای افراد باتجربه تا ۴۳.۰۰۰ دلار می باشد.
   
   

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.