معرفی شغل مدیر سایت( وبمستر)

تعداد بازدید: ۳۳۳
 • معرفی شغل مدیر سایت( وبمستر)

  کار ( سایت) چیست؟
  کار (مدیر سایت) مسئول نگهداری ها می باشد. اطمینان از اینکه های تحت نظارت شان به درستی می کنند و به کاربران و مخاطبین سرویس مطلوب را ارائه می کنند، از مهمترین اهداف شغلی مسترها است. آنها مرتبا سرعت دسترسی به و دردسترس بودن آن را بررسی کرده و در صورت ایجاد مشکل به سرعت اقدام به برطرف کردن آن می کنند. به عبارت دیگر به یا مسئول ارشد سایت، می‌گویند. فردی که مسئول طراحی، توسعه، بازاریابی و نگهداری  است. معمولا یک با تمام فوت و فن طراحی گرافیکی،کدنویسی ،برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشناست. در های کوچک که عمدتا” به صورت شخصی اداره می شود، صاحب وبسایت، همان است که انجام امور نگهداری، طراحی و همچنین مدیریت محتوای وبسایت بر عهده‌ی وی می‌باشد. اما در های بزرگتر و سازمانی، نقش ناظر و یا سرپرست را ایفا کرده و کارمندان و بخش های زیر دست خود از قبیل کارشناسان پشتیبانی، مسئول روابط عمومی سایت، کارشناس فروشگاه اینترنتی، مسئول طراحی و گرافیک، گروه برنامه نویسی و سایر عوامل گروه را رهبری و هماهنگ می‌کند.

   
  مهمترین وظایف ( )
  شما به عنوان یا ممکن است در یکی از شرایط زیر قرار داشته باشید که به تناسب آن وظایف شما تا حدی متفاوت است: 

  مدیر یک شخصی و جمع و جور؛ در این حالت شما باید همه کارهای مربوط به یک را خودتان انجام دهید اما در اندازه کوچک و جمع و جور. حتی برنامه نویسی بخش های مختلف سایت، گرافیک و ثبت دامین بر عهده شماست. البته در صورتی که شما تسلط بر برنامه نویسی نداشته باشید و با تکنیک های طراحی آشنا نباشید، می توانید از نرم افزارهای مدیریت محتوا که کدهای آماده و طراحی شده را در اختیار شما قرار می دهد استفاده نمایید.
  مدیر یک شرکت و یا سازمان بزرگ که چندین نفر نیز کارمند دارید و تحت نظارت شما نگهداری را انجام می دهند؛ در این حالت شما به کمک یک تیم متخصص، مسئول نگهداری و توسعه یک می باشید. بدیهی است برای مدیریت یک گروه تخصصی از کارشناسان، شما نیز باید دارای های پایه در حوزه های مختلف از جمله برنامه نویسی وب، موضوعات بهینه سازی در موتورهای جستجو و مسایلی از این قبیل باشید.
  مدیر مجموعه ای از ها در یکی از شرکت اینترنتی یا اینکه یک حرفه ای در یک شرکت اینترنتی که دارای ترافیک بالا و کاربران بسیار زیاد می باشد و کسب و آن از طریق اینترنت است. در این حالت نیز شما باید دارای بالاترین تخصص و تجربه در زمینه کاری خود باشید تا بتوانید در دنیای پر رقابت مجازی، تحت نظر خود را به بهترین نحو مدیریت کرده و از سایر رقبا پیشی بگیرید. 


  در مجموع با توجه به اینکه شما در کدام موقعیت شغلی قرار دارید، برخی از وظایف زیر بر عهده شما می باشد:

  - بررسی و کنترل وضعیت سرور و هاست و انجام اقدامات لازم در صورت نیاز برای رفع خرابی و اشکالات احتمالی

  - برنامه نویسی بخش های مختلف و توسعه امکانات و ویژگی های آن

  - تهیه بانک اطلاعاتی از کاربران (جهت اطلاع رسانی و یا تبلیغات خاص)

  - بررسی صحت لینک‌های موجود در و عناوین صفحات و بروزرسانی آنها در صورت نیاز

  - بررسی و رفع اشکالاتی که بازدیدکنندگان مطرح می کنند

  - ثبت و بالا بردن رتبه‌ی آن در موتور های جستجو با استفاده از تکنیک های بهینه سازی

  - بررسی نیازهای اطلاعاتی و خدماتی کاربران و برنامه ریزی و هدف گذاری در پاسخ مطلوب به آنها

  - بررسی مداوم طرح و گرافیک و تلاش برای بهبود آن از طریق الگوبرداری از های معتبر و استفاده از آخرین تکنولوژی های مطرح در دنیای فناوری اطلاعات و طراحی وب

  - ارائه گزارش های دوره ای به بازدیدکنندگان، مدیران و یا سایر ذینفعان درباره عملکرد سایت

  - بررسی های پر بیننده و مرتبط با جهت در خواست لینک و یا تبلیغات در آن ها

  - بررسی مداوم میزان کاربر پسند بودن بخش های مختلف و تلاش جهت ارتقاء سهولت در استفاده از بخش های مختلف برای کاربران

   

  شخصیت شناسی وبمستر
  به طور کلی اگر شما عاشق و اینترنت هستید و  توانایی مدیریت و سازماندهی بالایی دارید، این شغل برای شما مناسب است. اما در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
  به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

   شخصیت شناسی بر اساس تست MBTI :

  INTJ این تیپ شخصیتی از درک سیستم های پیچیده و منطق برخوردار است. او می تواند با کمک خلاقیت خود سیستم های جدید ایجاد کند. 

   

  دانش و مورد نیاز برای یک وبمستر

  برای هر شغلی دانش و مهارتهایی مورد نیاز است، دانش و مهارتهای مورد نیاز مستر به شرح زیر است:

  - علاقه به حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر

  - علاقه و در کارهای گرافیکی، طراحی و برنامه نویسی (در صورتی که خود شخصی داشته و مسئول کلیه کارهای آن می باشد)

  - دقت و توجه به جزئیات

  - آشنایی با فنون بازاریابی و جذب مخاطب در فضای مجازی

  - توان سازماندهی و مدیریت مناسب

   
  تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل سایت

  با توجه به همه گیر شدن علوم مرتبط با فناوری اطلاعات و در دنیا، لذا تعداد قابل توجهی از فعالان این حوزه دارای مدارک دانشگاهی و آکادمیک مرتبط نمی باشند و دانش خود را به صورت تجربی و مطالعه کتاب ها و منابع غیر درسی مرتبط بدست آورده اند. اما با این حال مطمئنا تحصیل در یکی از رشته های مرتبط در دانشگاه ها و آموزشگاه های کشور درصد موفقیت و فهم شما از کسب و کارهای اینترنتی را افزایش خواهد داد. لذا فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار،مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی و گرایش های  ارشد مهندسی فناوری اطلاعات می توانند وارد این شغل شوند.
   همچنین برای کسب های روز دنیا در خصوص نحوه نگهداری و مدیریت می توانید دوره های کوتاه مدت تخصصی را در مراکز آموزشی معتبر بخش خصوصی بگذرانید و از آخرین دستاوردها و ابزارهای مدیریت و توسعه در این کلاس ها بهره ببرید.

   

  شرایط و بازار این شغل

  با توجه به گسترش روزافزون های ایرانی، مطمئنا به ازای هر یک نفر به عنوان سایت، مسئول مدیریت، نگهداری و توسعه آن است. اما بسیاری از های مذکور دارای فعالیت تجاری قابل توجهی نمی باشند و می توان چنین استنباط کرد که بسیاری از مستر ها از روی علاقه و به عنوان موازی در این بخش فعالیت می کنند. از سوی دیگر بسیاری دیگر از آنها در شرکت های کامپیوتری و اینترنتی بوده و به صورت تخصصی فعالیت می کنند. برخی نیز برای خود کسب و کاری راه انداخته و شخصی خود را دارند. اما به طور کلی بازار این شغل در ایران رو به گسترش است و با ادامه این روند، روز به روز نیاز شرکت ها و سازمان ها به و تخصص مسترها افزایش یافته و اهمیت آنها بیش از پیش شناخته خواهد شد.

   
  درآمد و حقوق سایت
  مدیر سایتی که در سازمان دولتی می باشد، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری دارد. در بخش خصوصی شرایط متفاوت است. میزان تخصص، تجربه و نوع توافقی که با کارفرمای خود می کند، تعیین کننده میزان اوست. سایتی هم که شخصی داشته و به صورت مستقل می کند، با توجه به میزان تلاش، میزان تبلیغات گرفته از سایر ها و افراد و میزان فروش محصولات و خدمات خود از طریق درآمدهای متفاوتی دارد.

  درآمد در برخی از کشورهای جهان

  آمریکا - متوسط سالانه این شغل در سال ۲۰۱۳، ۴۶.۰۰۰ دلار می باشد.

  استرالیا – متوسط سالانه وبمسترها در سال ۲۰۱۳، معادل ۵۵.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

  انگلستان – متوسط سالیانه در سال ۲۰۱۳، معادل ۳۹.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

   کانادا – متوسط سالانه  این شغل در سال ۲۰۱۳، معادل ۴۶.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

کانال تلگرام کاران

تلگرام کاران

https://telegram.me/karanir

به کانال رسمی کاران در تلگرام بپیوندید.